Η Τζένοα βρέθηκε μια ανάσα από τη νίκη επί της πρωταθλήτριας Νάπολι, όμως οι «παρτενοπέι» βρήκαν τον τρόπο να αποσπάσουν ισοπαλία 2-2 για την 4η αγωνιστική της Serie A και να σώσουν έναν βαθμό.
Οι δύο αντίπαλοι δυσκολεύτηκαν στο 1ο μέρος, το οποίο είχε πολύ τρέξιμο, αλλά ελάχιστες ευκαιρίες. Στο 40ό λεπτό, ο Ματία Μπάνι άνοιξε το σκορ και πριν συνέλθει από το σοκ η Νάπολι, ο Ματέο Ρετεγκί στο 56′ έκανε δύο τα τέρματα των γηπεδούχων.
Η ομάδα του Ρουντί Γκαρσιά ήταν υποτονική μέχρι τότε, όμως ο Γάλλος τεχνικός έκανε δύο κινήσεις ματ οι οποίες του βγήκαν αργότερα. Στο 76′ μείωσε μία αλλαγή του, ο Τζιάκομο Ρασπαντόρι, και οκτώ λεπτά αργότερα ο Ματέο Πολιτάνο, ο οποίος πέρασε στον αγώνα στην ανάπαυλα, με φανταστικό βολέ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2.

ΤΖΕΝΟΑ: Μαρτίνεθ, Ντραγκουσίν, Ντε Βίντερ, Μπάνι, Μαρτίν (90’ Βάσκεθ), Ζαμπέλι (74’ Μαλινόβσκι), Μπαντέλι, Στρόουτμαν (77’ Θόρσμπι), Φρέντρουπ, Ρετέγκι, Γκούντμουντσον

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Έστιγκορντ, Ζέσους, Ρουί (58’ Ολιβέρ), Λομπότκα (75’ Καγιούστε), Ζιελίνσκι, Ανγκισά (58’ Ραζπαντόρι), Ελμάς (46’ Πολιτάνο) Κβαρατσχέλια (89’ Τζέρμπιν), Οσιμέν

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής
Γιουβέντους – Λάτσιο 3-1 (10′, 67′ Βλάχοβιτς, 26′ Κιέζα – 64′ Αλμπέρτο)
Ίντερ – Μίλαν 5-1 (5′, 69′ Μικίταριαν, 38′ Τουράμ, 79′ πέν. Τσαλχάνογλου, 90+3′ Φρατέζι / 57′ Λεάο)
Τζένοα – Νάπολι 2-2 (40′ Μπάνι, 56′ Ρετεγκί / 76′ Ρασπαντόρι, 84′ Πολιτάνο)
17/09 13:30 Κάλιαρι – Ουντινέζε
17/09 16:00 Μόντσα – Λέτσε
17/09 16:00 Φροζινόνε – Σασουόλο
17/09 19:00 Φιορεντίνα – Αταλάντα
17/09 21:45 Ρόμα – Έμπολι
18/09 19:30 Σαλερνιτάνα – Τορίνο
18/09 21:45 Βερόνα – Μπολόνια