Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής ανάμεσα σε ΑΕΚ και Νέα Σαλαμίνα με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 στην «Αρένα». Δεν μπορούν να σηκώσουν κεφάλι οι κιτρινοπράσινοι που για δεύτερο σερί ματς έμεινα μακριά από τη νίκη.
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ χάρη στη…μαγεία του Ντίμερ. Ο Ολλανδός στο 4’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έγραψε το 1-0 στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Μελίσσα. Οι φιλοξενούμενοι, ευτύχησαν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με τον Ντιακιτέ στο 30’, με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Νάρσινγκ.
Στο 52ο λεπτό της επανάληψης, ο Ντάνι Μπεχαράνο κατέβασε την μπάλα με το χέρι του, το VAR έστειλε τον Κυριάκο Αθανασίου στο μόνιτορ του γηπέδου να δει ξανά τη φάση, αλλά ο Κύπριος ρεφ έδειξε συνεχιστεί το ματς. Άρα σημαίνει πως ο Πορτογάλος δεν του άλλαξε γνώμη!
Κάπως έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος με την ΑΕΚ να μην μπορεί να φτάσει σε νίκη για δεύτερη σερί αγωνιστική. Οι κιτρονοπράσινοι έφτασαν τους 8 βαθμούς ενώ η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στους έξι.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Ντιουνκού, Γκαλιόλο (75′ Κατελάρης), Μιλίτσεβιτς (46′ Τόμοβιτς), Γκαρσία, Καπτούμ (83′ Τρισκόφσκι), Πονς Ντίμερς, Φαράζ (75′ Σάντος), Τόνγκια, Σολ (90+9′ Λόπες)
Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Λέδες, Γκάμα, Ρομπέρζ, Σάντσες, Μάμας

Νέα Σαλαμίνα (Χριστοδούλου): Μελίσσας, Λέουκο, Ντιακιτέ, Ντάτκοβιτς (85′ Βίκτωρος), Σεργίου, Μπεχαράνο (72′ Κατσιάρης), Καρλίτος, Παπαγεωργίου (46′ Μιγκελίτο), Νάρσινγκ (65′ Κονέ), Ντουρμισάι (72′ Φερνάντες), Ντορεγκαράι
Στον πάγκο: Κίσσας, Κουζμάνοβιτς, Κουμουρής, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Έντσον, Κορομά

Στο όριο καρτών: Πονς (2) / Μιγκελίτο, Μπεχαράνο, Καρλίτος, Χριστοδούλου, Λέουκο (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Ντίμερς (4′) / Ντιακιτέ (30′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκαρσία, Τόνγκια / Παπαγεωργίου, Μπεχαράνο (3η), Ντορεγκαράι, Κατσιάρης, Λέουκο (3η)

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.
4′ ΓΚΟΛ 1-0. Τρομερό γκολ από τον Ντίμερς. Ο Ολλανδός ανοίγει το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο παραθυράκι της εστίας του Μελίσσα.

9′ Ο Ντορεγκαράι μπήκε στην περιοχή, έπεσε και ζήτησε πέναλτι αλλά ήταν οφσάιντ.
11′ Δοκάρι για την ΑΕΚ σε σουτ του Τόνγκια.
18′ Κίτρινη στον Γκαρσία.
25′ Συρτό σουτ του Φαράζ, απομακρύνει ο Σεργίου.
30′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Ντιακιτέ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Νάρσινγκ ισοφαρίζει.

40′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντουρμισάι, εκτός στόχου.
45′ Κίτρινη στον Παπαγεωργίου.
45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

ΣΧΟΛΙΟ:  Η ΑΕΚ είχε την κατοχή αλλά ήταν ανούσια μετά το γκολ που πέτυχε. Η Νέα Σαλαμίνα στην πρώτη της σοβαρή απειλή κατάφερε να ισοφαρίσει αλλά και πάλι, οι γηπεδούχοι που είχαν τα ηνία του ματς, δεν ήταν επικίνδυνοι.

Τόμοβιτς αντί Μιλίτσεβιτς.
Μιγκελίτο αντί Παπαγεωργίου.
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
52′ Ο Ντάνι Μπεχαράνο κατέβασε την μπάλα με το χέρι του, το VAR έστειλε τον Κυριάκο Αθανασίου στο μόνιτορ του γηπέδου αλλά ο Κύπριος ρεφ έδειξε συνεχιστεί το ματς. Ο Πορτογάλος δεν του άλλαξε γνώμη!
56′ Τεράστια απόκρουση του Μελίσα στο σουτ του Γκαρσία.
62′ Σουτ του Τόνγκια, ξανά σε ετοιμότητα ο Μελίσσας.
63′ Κίτρινη στον Μπεχαράνο.
64′ Κίτρινη σε Τόνγκια και Ντορεγκαράι.
65′ Κονέ αντί Νάρσινγκ.
69′ O Σολ σκόραρε αλλά ο Ντίμερς ο οποίος έδωσε την πάσα, ήταν σε θέση οφσάιντ.
72′ Φερνάντες και Κατσιάρης εντός, Ντουρμσάι και Μπεχαράνο εκτός.
75′ Κατελάρης και Σάντος μέσα, Γκαλιόλο και Φαράζ έξω.
78′ Τεράστια ευκαιρία με τον Πονς. Η κοντινή κεφαλιά του έφυγε άουτ.
83′ Ο Τρισκόφσκι παίρνει τη θέση του Καπτούμ.
84′ Κίτρινη στον Κατσιάρη.
85′ Βίκτωρος αντί Ντάτκοβιτς.
86′ Ωραία ενέργεια και σουτ από τον Κονέ, μόλις έξω.
90′ Εννέα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+6′ Κίτρινη στον Λέουκο.
90+8′ Σωτήρια απομάκρυνση του Μελίσσα σε κόρνερ σε σουτ του Ντίμερς.
90+9′ Λόπες αντί Σολ.