Ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει του επαναληπτικού την ερχόμενη εβδομάδα άφησαν ΑΕΚ και Μακάμπι Τελ Αβίβ με το 1-1 στην Αρένα! Ένα αποτέλεσμα που αφήνει γλυκόπικρη γεύση στους γηπεδούχους καθώς παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ ισοφάρισαν και έχασαν πέναλτι με λίγο πριν το τέλος για να πάρουν την πολύτιμη νίκη.
Με κύριο εκφραστή των επιθέσεων της τον Μπρούνο Γκάμα οποίος πήρε φανέλα βασικού για πρώτη φορά φέτος σε Ευρωπαϊκό παιχνίδι, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ ψάχνοντας ένα γκολ που θα τις έδινε το προβάδισμα. Για 20 περίπου λεπτά η ομάδα του Όλτρα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έδειχνε ότι μπορούσε να κοιτάξει στα μάτια τους Ισραηλινούς. Η συνέχεια όμως ήταν εντελώς διαφορετική με το σύνολο του Ρόμπι Κιν, έχοντας πρωταγωνιστή τον Ζάχαβι να φτάνει αρκετές φορές κοντά στο γκολ ωστόσο ο Πίριτς με σημαντικές επεμβάσεις κράτησε το 0-0 σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη η ομάδα του Όλτρα προσπάθησε να βγει μπροστά ωστόσο ένα σουτ του Κοχέν στο 66΄πάγωσε προσωρινά την Αρένα κάνοντας το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Οι αλλαγές του Ισπανού τεχνικού άλλαξαν κάπως την εικόνα της ΑΕΚ που έψαξε το γκολ και το βρήκε δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με τον Φαράζ. Πέντε λεπτά αργότερα οι κιτρινοπράσινοι βρέθηκαν μια ανάσα από το 2-1 όμως ο Τσισκόφσκι αστόχησε στο πέναλτι (απέκρουσε ο Πέρετζ) που κέρδισε ο Γκιούρτσο. Στα εναπομείναντα λεπτά οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν έτσι παρέμεινε το 1-1, ένα αποτέλεσμα που αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει του επαναληπτικού της ερχόμενης Πέμπτης.

ΑΕΚ: Πίριτς, Σάντσες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Πονς (Μάμας 95΄), Λέδες (Καπτούμ 68′), Γκάμα (68′ Τρσκόφσκι), Γκιούρτσο, Λόπες (Φαράζ 55′ ), Σολ.
Πάγκος: Ερερίν, Τούμπας, Κάσας, Ρομπέρζ, Ανδρέου, Καψής, Τζιωρτζής, Μάμας.
MΑΚΑΜΠΙ: Πέρετζ, Μαϊκόν, Ν. Μπιτόν, Σαμπόριτ, Ρεβίβο, Ντ. Πέρετζ, Βανόβερεμ, Ντ. Μπιτόν, Παρφέ, Κοχέν, Ζάχαβι.
Πάγκος: Μισπάτι, Γκλέιζερ, Τούργκεμαν,Γεϊνί, Γκολάσα, Λούκχασεν, Νταβιτζάντα, , Πιβέν, Σαχάρ, Γιοβάνοβιτς.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
2′ Σκληρό φάουλ από την Μακάμπι που προκάλεσε προσωρινή ένταση. Πρώτη κάρτα στον αγώνα στον Γκαρσία για διαμαρτυρία.
4′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ από την κεφαλιά του Σάντσες η μπάλα δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι του Πέρετζ.
11′ Σέντρα του Γκαρσία αλλά έδιωξε ο Ρεβίβο σε κόρνερ.
13′ Πρώτη καλή στιγμή για την Μακάμπι με το Πίριτς όμως να προλαβαίνει και να διώχνει.
Καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ που ψάχνει το γκολ με κύριο εκφραστή των επιθέσεων της τον Μπρούνο Γκάμα από αριστερά.
16′ Φοβερή εκτέλεση φάουλ από τον Γκιούρτσο όμως έδιωξε ξανά σε κόρνερ ο Πέρετζ.
18′ Νέα φάση για την ΑΕΚ με τον Πονς με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
20′ Σουτ εκτός περιοχής από τον Κόχεν κανένα πρόβλημα για τον Πίριτς!
Ημίωρο στον αγώνα με την Μακάμπι να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο όπου η ΑΕΚ ήταν σαφώς καλύτερη.
33′ Μεγαλύτερη φάση στον αγώνα. Πλασέ εκτός περιοχής του Ζάχαβι η μπάλα όμως δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πίριτς.
34′ Ξανά ο Ζάχαβι αδειάζει με όμορφη ενέργεια τον Μιλίσεβιτς όμως το σουτ πέρασε ξανά έξω.
Επιθετικός μονόλογος από την Μακάμπι και κυρίως τον Ζάχαβι τα τελευταία λεπτά.
41′ Κόρνερ για την Μακάμπι…πέρασε ανεκμετάλλευτο.
42′ Επικίνδυνο γύρισμα από τον Παρφέ, πρόλαβε όμως ο Πίριτς.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου…Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες!
47′ Εξαιρετική ενέργεια από τον Γκιούρτσο που μπήκε στην περιοχή, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά έπεσε έπειτα από επαφή. Ζήτησαν πέναλτι της ΑΕΚ όμως ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστή ο αγώνας.
50′ Μεγάλη ευκαιρία για την Μακάμπι αυτή την φορά με τον Πέρετζ η μπάλα όμως ξανά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πίριτς.
53′ Τεράστια ευκαιρία ξανά για τους φιλοξενούμενους το πλασέ του Πέρετζ στην αγκαλιά του Πίριτς.
55′ Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Βγαίνει ο Λόπες στην θέση του ο Φαράζ!
58′ Κίτρινη κάρτα για τον Σαμπόριτ.
62′ Σουτ με τον Σολ από κοντά έπειτα από κόρνερ του Γκιούρτσο η μπάλα στην αγκαλιά του Πέρετζ.
64′ ΓΚΟΛ και 0-1 για την Μακάμπι με τον Κοχέν έπειτα από δυνατό σουτ εκτός περιοχής.
68′ Αλλαγές για την ΑΕΚ…Εκτός Γκάμα και Λέδες, μέσα Τρισκόφσκι και Καπτούμ.
Προσπαθεί να να ανέβει η ΑΕΚ και να βρει διαδρόμους προς την εστία του Πέρετζ.
77′ Άλμογκ και Κανιτσόφσκι μέσα για τους φιλοξενούμενους. Εκτός οι Κοχέν και Παρφε.
80′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ και 1-1 με τον Φαραζ να πλασάρει σωστά τον Πέρετζ.
83′ Πέναλτι για την ΑΕΚ από ανατροπή του Γκιούρτσο στην περιοχή.
85′ Δεν μπορεί ο Τρισκόφσκι να σκοράρει από τα 11 βήματα. Απέκρουσε ο Πέρετζ παραμένοντας έτσι το 1-1.
87′ Κίτρινη για τον Πονς.
90′ Στον αγώνα ο Μάμας.
Τεράστια ευκαιρία με τον Γκιούρτσο στο τέλος του αγώνα όμως του σουτ του πέρασε έξω.