Η Πάφος FC στο πιο δυνατό της φιλικό, παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, επικράτησε με 2-1 της…αστεράτης Ουνιόν Βερολίνου, έχοντας μάλιστα, αρκετά καλή απόδοση. Στο πρώτο μέρος, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων το 0-0 δεν άλλαξε, με τη μεγαλύτερη φάση να ανήκει στην ομάδα του Βερολίνου, έχοντας δοκάρι στο 10ο λεπτό. Τα πράγματα, ωστόσο, ήταν διαφορετικά στην επανάληψη.
Στο 49’ οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ με κοντινή προβολή του Χάινς. Η ομάδα του Καρσέδο ήταν απειλητική και προειδοποίησε δύο φορές πριν να έρθει ο Μπρούνο, στο 80’ να σκοράρει γράφοντας το 1-1. Και εκεί που όλα έδειχναν ισοπαλία, ο Αμπντουσαλάμοφ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 89’ με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 2-1, δίνοντας τεράστια νίκη στην Πάφος FC απέναντι στην Ουνιόν που θα αγωνίζεται στο Τσάμπιονς Λιγκ τη νέα σεζόν!

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Ικόκο (65′ Δημητρίου), Κβίντα (81΄Μιχαήλ), Παλάσιος (81′ Κωνσταντίνου), Ταβάρες, Κανέ (75′ Αμπντουσαλάμοφ), Ναμ, Πελάτζιο (65′ Νταλίνια), Βαλακάρι (81′ Μορέιρα), Τάνκοβιτς (60′ Νταβό), Παπαστυλιανού (60′ Μπρούνο).

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
8′ Σέντρα του Ταβάρες, η μπάλα πέρασε απ’ όλους.
10′ Κεφαλιά του Κρουλ στο δοκάρι του Ίβουσιστς.
25′ Παραμένει το 0-0.
37′ Ο Τάνκοβιτς προσπάθησε να βρει τον Παπαστυλιανού, αλλά ο Κύπριος στράικερ δεν είχε καλή ισορροπία και χάθηκε η ευκαιρία.
38′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
43′ Ο Βαλακάρι έκανε το πλασέ, ο Σβόλοφ μάζεψε.

ΣΧΟΛΙΟ: Αρκετά καλή η Πάφος FC ειδικά στα μετόπισθεν. Η ομάδα του Καρσέδο δημιούργησε ευκαιρίες για να σκοράρει, όπως και η Ουνιόν με μεγαλύτερη το δοκάρι, ωστόσο αμφότερες δεν κατάφεραν να βρουν στόχο και το 0-0 αποδεικνύεται δίκαιο.

49′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Χάινς με κοντινή προβολή ανοίγει το σκορ.
58′ Τεράστια απόκρουση του Μπουσκ σε κεφαλιά του Παλάσιος.
60′ Νταβό και Μπρούνο στις θέσεις των Τάνκοβιτς και Παπαστυλιανού.
65΄Δημητρίου και Νταλίνια αντί Ικόκο.
75′ Αμπντουσαλάμοφ μέσα, Κανέ έξω.
77′ Φάση διαρκείας στα καρέ της Ουνιόν, ο Μπρούνο έκανε το πλασέ, λίγο έξω. Μεγάλη ευκαιρία.
80′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Μπρούνο σούταρε, η μπάλα κόντραρε και η Πάφος FC ισοφαρίζει.
81′ Μιχαήλ, Κωνσταντίνου και Μορέιρα εντός, Κβίντα, Παλάσιος και Βαλακάρι εκτός.
84′ Ο Μπους κάνει σωτήρια απόκρουση στο σουτ του Ταβάρες.
87′ Φαλτσαριστό πλασέ του Ντελ, η μπάλα στο δοκάρι του Ίβουσιτς.
89′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Μπρούνο έδωσε στον Αμπντουσαλάμοφ ο οποίος με ιδανικό πλασέ έφερε…τούμπα το ματς.