Κρίμα, κρίμα και άδικο. Η Εθνική Κύπρου ηττήθηκε με 2-1 κόντρα στη Γεωργία για τα προκριματικά του Euro 2024, αλλά αξίζαμε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ την ισοπαλία. Βελτιωμένη, ορεξάτη, αλλά και αμυντικά λάθη ήταν τα στοιχεία που έδειξε η Κύπρος η οποία είχε πολλές ευκαιρίες και δύο δοκάρια… Πάλι δεχθήκαμε γκολ στα τελευταία στάδια του ματς.
Αν και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν καλύτερο, το γκολ ήρθε από τους φιλοξενούμενους, έπειτα από λάθος. Συγκεκριμένα, στο 30’, ο Γκόγκιτς έδωσε λάθος πάσα και ο Μικαουτάντζε κέρδισε, βγήκε απέναντι από τον Μολ και άνοιξε το σκορ με ιδανικό πλασέ (1-0). Η…τάξη αποκαταστάθηκε στο 40’ με τον Πίττα να γράφει το 1-1 από το σημείο του πέναλτι, ένα πέναλτι που πήρε ο Μηνάς Αντωνίου.
Στην επανάληψη, η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια μπορούσε να πάρει προβάδισμα με τον Πίττα, αλλά το σουτ του, στο 56ο λεπτό, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και δεν πέρασε τη γραμμή. Στο 76’ η Εθνική μας και πάλι…ακούμπησε το γκολ, ωστόσο, οι Γεωργιανοί είχαν ξανά σύμμαχο τους το οριζόντιο δοκάρι, αφού σταμάτησε την κεφαλιά του Λαΐφη.
Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, οι Γεωργιανοί ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη. Συγκεκριμένα, στο 84’ ο Νταβιτασβίλι με συρτό σουτ έγραψε το τελικό 2-1 και έγραψε τον επίλογο σε μια άτυχη βραδιά για την Κύπρο.
Η Γεωργία ανέβηκε στους 4 βαθμούς μετά από δύο ματς, την ίδια ώρα που η Κύπρος έπειτα από ισάριθμες αναμετρήσεις είναι στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό.

Κύπρος (Κετσπάγια): Μολ, Αντωνίου, Καρώ (63′ Αντωνιάδης), Λαΐφης, Γκόγκιτς, Κορέια, Χαραλάμπους (78′ Σατσιάς), Κούσουλος, Κάστανος, Τζιωνής (60′ Λοΐζου), Πίττας (78′ Χριστοφή).
Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Μιχαήλ, Κορρέα, Ηλία, Πηλέας, Ανδρέου, Σεργίου.

Γεωργία (Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Κάσια, Κβαρατσχέλια, Κιτεϊσβίκι, Γκοτσολεϊσβίκι (74′ Λομπιανίτζε), Λοτσοσβίλι (87′ Ντβάλι), Αζάροφ, Κβεκβεσκίρι (74′ Γκαγκνίτζε), Τσακβετάντζε (74′ Νταβιτασβίλι), Μικαουτάντζε (87′ Ζιβζιβάντζε ).
Στον πάγκο: Λόρια, Γκουγεσασβίλι, Γκβελεσιάνι, Κβερκβέλια, Κβιλιτάια, Σενγκέλια, Αλουνασβίλι.

ΣΚΟΡΕΡ: Πίττας (πεν. 40′) / Μικαουτάντζε (30′), Νταβιτασβίλι (84′).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Kαρώ, Γκόγκιτς, Αντωνίου / Κακαμπάντζε, Σανιόλ.
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 3.700.

Διαιτητής: Φάμπιο Βερίσιμο (Πορτογαλία)
Βοηθοί: Πέδρο Αλμέιδα, Ρουΐ Τεϊσέιρα (Πορτογαλία)
VAR: Τιάγκο Μαρτίνς (Πορτογαλία)
AVAR: Λουΐς Γκοντίνιο (Πορτογαλία)
Τέταρτος: Έλντερ Μαλέιρο (Πορτογαλία)

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
4′ Σουτ του Κούσουλου, πέφτει και μπλοκάρει ο Μαμαρντασβίλι.
7′ Πλασέ από το ύψος της περιοχής από τον Μικαουτάντζε, έξω.
9′ Τεραστία διπλή χαμένη ευκαιρία για την Κύπρο. Πρώτα ο Κούσουλος έκανε το σουτ με τον Μαμαρντασβίλι να απομακρύνει και στη συνέχεια, οι αμυντικοί των φιλοξενουμένων, έδιωξαν πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του.
10 Πάνω από την εστία το σουτ του Κβαρατσχέλια.
16′ Κίτρινη στον Καρώ.
17′ Κίτρινη στον Κακαμπάντζε.
20′ Σουτ του Κβαρατσχέλια, άστοχο.
30′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Γκόγκιτς έκανε λάθος, ο Μικαουτάντζε έκλεψε, βγήκε απέναντι από τον Μολ και πλάσαρε ιδανικά.

38′ Πέναλτι για την Κύπρο σε μαρκάρισμα του Λοτσοσβίλι στον Αντωνίου.
40′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Πίττας ευστοχεί και ισοφαρίζει από το σημείο του πέναλτι!

ΣΧΟΛΙΟ: Πολύ καλή η Εθνική μας που είναι ορεξάτη. Δημιούργησε ευκαιρίες, ήταν καλύτερη στο α’ μέρος και αν απέφευγε το λάθος τότε θα πήγαινε με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

50′ Σουτ του Κβαρατσχέλια, μόλις άουτ.
52′ Κίτρινη στον Γκόγκιτς.
56′ O Πίττας υποδέχθηκε ωραία την μπάλα, γύρισε και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
56′ Κίτρινη στον Μηνά Αντωνίου.
60′ Πάνω από την εστία το σουτ του Μικαουτάντζε.
60′ Ο Λοΐζου αντικαθιστά τον Τζιωνή.
63′ Αναγκαστική αλλαγή για την Εθνική Κύπρου. Αντωνιάδης μέσα, Καρώ έξω.
74′ Τριπλή αλλαγή για τη Γεωργία. Λομπιανίντζε, Νταβιτασβίλι και Γκαγκνίτζε εντός, Γκοτσολεϊσβίκι, Τσακβετάντζε και Κβεκβεσκίρι εκτός.
75′ Σωτήρια απόκρουση σε κόρνερ του Μαμαρντασβίλι σε σουτ του Χαραλάμπους.
76′ Δεύτερο οριζόντιο δοκάρι για την Εθνική μας, έπειτα από κεφαλιά του Λαΐφη.
77′ Κίτρινη στον Σανιόλ.
78′ Σατσιάς και Χριστοφή μέσα, Χαραλάμπους και Πίττας έξω.
84′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Νταβιτασβίλι με συρτό σουτ εντός περιοχής, δίνει εκ νέου το προβάδισμα στη Γεωργία.
87′ Ντβάλι και Ζιβζιβάντζε αντί των Λοτσοσβόλι και Μιαουτάντζε.
90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.