Επτάψυχη Γκλάντμπαχ… ξέρανε τη Λεβερκούζεν! Τα «πουλάρια» δεν μάσησαν από το προβάδισμα δύο τερμάτων της Μπάγερ και με ολική επαναφορά στο δεύτερο μέρος, έφυγαν αλώβητα από το «BayArena» (2-2).

Με την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο, λίγες ημέρες μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό στα ημιτελικά του Europa League από τη Ρόμα, να δείχνει διατεθειμένη να βγάλει αντίδραση. Με τον Αντίλ στο 15’ να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Χινκαπιέ για να δώσει σκορ στην αναμέτρηση και πέντε λεπτά αργότερα ο Ντεμιρμπάι να γράφει το 2-0, το οποίο παρέμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Παρόλα αυτά, η Γκλάντμπαχ δεν το παράτησε στο δεύτερο μέρος. Διότι ο Χόφμαν στο 58ο λεπτό μείωσε στο σκορ, ενώ με τη συμπλήρωση 90 λεπτών ο Τιράμ σέρβιρε στον Στιντλ το 2-2, μοιράζοντας… ασπιρίνες. Και το μοναδικό που άλλαξε ως το φινάλε να είναι οι αριθμητικές ισορροπίες, αφού ο Χινκαπιέ στο 90’+4’ αποβλήθηκε για λογαριασμό των γηπεδούχων, οι οποίοι κρατάνε στο χέρι τους την 6η θέση μια αγωνιστική πριν το τέλος του πρωταθλήματος.