Η Σεβίλλη επικράτησε 3-2 με ανατροπή κόντρα στην Εσπανιόλ κι έπιασε την Οσασούνα στην 9η θέση της La Liga, πλησιάζοντας τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Το… σακούλι της Σεβίλλης γέμισε με ακόμα ένα τρίποντο ύστερα από την ανατροπή και νίκη 3-2 κόντρα στην Εσπανιόλ στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν για την 33η αγωνιστική της La Liga. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος για ένα ημίχρονο, όταν οι Καταλανοί κοίταξαν στα μάτια τους Ανδαλουσιάνους, έστω κι αν βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Μπράιαν Χιλ. Οι Καρίμ Ρεκίκ με αυτογκόλ και Χάβι Πουάδο έκαναν την ανατροπή μέχρι το 43ο λεπτό και έδωσαν μια ανάσα στην Εσπανιόλ, η οποία απειλείται σοβαρά με υποβιβασμό.

Στο 2ο μέρος, οι παίκτες του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ βγήκαν από τα αποδυτήρια με ξεκάθαρο σκοπό την ανατροπή. Η Σεβίλλη ήταν καταιγιστική, έχασε ευκαιρίες και ισοφάρισε στο 69′ με πέναλτι του Λούκας Οκάμπος. Στο 88ο λεπτό ο Αλασάν Γκέιγ απένειμε δικαιοσύνη κι έγραψε το τελικό 3-2.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Ντμίτροβιτς, Νάβας, Τέλες (46’ Ακούνια), Ρεκίκ, Ράκιτιτς, Χιλ (76’ Μοντιέλ), Γκουντέλι, Γκέιγ, Τόρες (89’ Μπαντέ), Σούσο (31’ Οκάμπος), Μιρ (46’ Εν Νεσιρί)

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Πατσέκο, Καμπρέρα, Γκόμεθ, Ολιβάν (66’ Ρουμπέν Σάντσεθ), Μοντές, Χιλ, Ντένις Σουάρεθ (81’ Εσπόσιτο), Νταρντέρ (61’ Βίνι Σόουζα), Μελαμέδ (81’ Μπαρέ), Χοσέλου, Πουάδο