Δεν ανέδειξε νικητή το μεγάλο ντέρμπι στο «Στέλιος Κυριακίδης» ανάμεσα σε Πάφος FC και ΑΠΟΕΛ.
Οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1 και το ΑΠΟΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία να πλησιάσει τον Άρη που στραβοπάτησε στην Αρένα.
Οι γαλαζοκίτρινοι συνεχίζουν χωρίς νίκη στην β’ φάση αλλά στην χειρότερη διατήρησαν την διαφορά των τριών βαθμών από την κορυφή.
Ο Παλάσιος πολύ νωρίς στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Πάφος FC, ενώ το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε στο 29ο με τον Ντβάλι.

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Κανέ (86′ Μπρούνο), Ζάιρο, Ικόκο (90+6′ Δημητρίου), Αμντουραχίμι (76′ Ντράγκομιρ), Ζουνίνιο, Βαλακάρι (46′ Πελάτζιο), Μπάιριτς
Στον πάγκο: Άντος, Μάχροβιτς, Μπετανκόρ, Δημητρίου, Χέσταντ, Μιχαήλ, Ναμ, Μπρούνο, Ντράγκομιρ, Ταβάρες, Πελάτζιο

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Κρέσπο, Ντβάλι, Καρώ, Φεράρι (86′ Ηλία), Τσεπάκ (61′ Ντογκαλά), Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο, Μακέντα (72′ Μπεν), Κβιλιτάια
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Σατσιάς, Ηλία, Μπεν, Τζιάμα, Γιαννακού, Ντογκαλά

ΣΚΟΡΕΡ: 5′ Παλάσιος/29′ Ντβάλι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ
: Κανέ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ
: Ζουνίνιο/Καρώ
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 5.051 (4.146 φίλοι της Πάφος FC και 905 φίλοι του ΑΠΟΕΛ)

Έναρξη αγώνα…
3′ Κίτρινη κάρτα στον Καρώ καθώς ανέκοψε αντικανονικά υποσχόμενη επιθετική ενέργεια του Ζάιρο.
5′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Πάφος FC. Από δεξιά ο Ζάιρο πάτησε στον Αμπντουραχίμι ο οποίος έδωσε έτοιμο γκολ στον Παλάσιος ο οποίος με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
11′ Λάθος του Ντάλσιο, έκλεψε ο Αμπντουραχίμι ο οποίος διένυσε γήπεδο, βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
16′ Επικίνδυνη μπαλιά του Φεράρι, δεν βρέθηκε κάποιος ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
18′ Κίτρινη στον Ζουνίνιο για επικίνδυνο παίξιμο πάνω στον Τσεπάκ.
25′ Σουτ του Κανέ πάνω από τα δοκάρια.
29′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει το ΑΠΟΕΛ. Ο Σαρφό εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά και ο Ντβάλι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
31′
Μακρινό σουτ του Ντάλσιο, μάζεψε ο Ντβάλι.
32′ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Από κοντά ο Μακέντα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ίβουσιτς.
34′ Μένει με δέκα ποδοσφαιριστές η Πάφος FC λόγω αποβολής του Ζουνίνιο με δέυτερη κίτρινη κάρτα για δυνατό φάουλ στον Κοσταντίνοφ.
41′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μακέντα γύρισε το κορμί του, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′
Αλλαγή για την Πάφος FC. Μέσα ο Πελάτζιο, έξω ο Βαλακάρι.
48′ Καλό σουτ του Σαρφό κατευθείαν στα χέρια του Ίβουσιτς.
53′ Σουτ του Ντάλσιο από καλή θέση, η μπάλα έφυγε έξω.
69′ Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Καρώ για επικίνδυνο φάουλ στον Παλάσιος.
90+3′ Ο Ντράγκομιρ έπιασε το σουτ από μακριά αλλά ο Μπέλετς ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.
90+5′ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μπεν έκανε το γύρισμα και ο Ντογκαλά από κοντά έκανε την προβολή αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
90+8′ Σκόραρε το ΑΠΟΕΛ με τον Ηλία αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.