Μόνο τα τυπικά απομένουν για την κατάκτηση του πρωταθλήματος από την Μπαρτσελόνα, η οποία κέρδισε με 1-0 την Οσασούνα που έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 27′.
Στο 14ο λεπτό ο Αϊτόρ είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Μπαλντέ ενώ στο 25’ μετά από γύρισμα του  Μπαλντέ ο Πέδρι σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία. Στο 27’ αποβλήθηκε ο Εράνδο για μαρκάρισμα στον Πέδρι και η εκτέλεση του φάουλ από τον Ραφίνια, πέρασε μόλις έξω. Στο 30’ ο Κουντέ δεν πρόλαβε να πιάσει την κεφαλιά για εκατοστά μετά από σέντρα του Ντε Γιονγκ και στο 42’ μετά από κόρνερ ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.
Στο 48ο λεπτό ο Αϊτόρ είπε όχι σε σουτ του Άνσου Φάτι ενώ στο 53’ η κεφαλιά του Λεβαντόφσκι πέρασε μόλις έξω και στο 55’ ο Αϊτόρ έβγαλε και το σουτ του Ντε Γιονγκ.
Στο 60’ και στο 61’ οι Καταλανοί απείλησαν με Φάτι και Ντεμπελέ αντίστοιχα ενώ στο 66’ η Οσασούνα είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τους Μουνιόθ και Μπάρχα. Στην κόντρα ο Αϊτόρ πρόλαβε τον Λεβαντόφσκι σωτήρια και στο 76’ ο Φεράν έχασε το… άχαστο από ιδανικό σημείο.
Στο 78ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του «Λέβα» και τελικά στο 84’ ο Άλμπα με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Μπαλντέ (75’ Φεράν Τόρες), Κουντέ, Κρίστενσεν (52’ Έρικ Γκαρσία), Πέδρι, Μπούσκετς (75’ Άλμπα), Ντε Γιονγκ, Γκάβι (35’ Φάτι), Ραφίνια (52’ Ντεμπελέ), Λεβαντόφσκι

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Αϊτόρ Φερνάντεθ, Ιμπάνιεθ, Μανού Σάντσεθ,  Ουνάι Γκαρσία, Εράνδο, Τορό (58’ Κρουθ), Ντιέγκο Μορένο, Ρουμπέν Γκαρσία (46’ Κίκε Μπάρχα), Ορόθ (46’ Μουνιόθ), Άβιλα (58’ Κίκε Γκαρσία), Μπενίτο (67’ Αριδάνε)