Σε ένα πολύ κρίσιμο ματς για την παραμονή η Μαγιόρκα νίκησε με 1-0 την Κάντιθ και μπορεί να αισθάνεται άνετη σε αντίθετη με τους φιλοξενούμενους που βρίσκονται πολύ κοντά στην ζώνη του υποβιβασμό.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό με κεφαλιά του Μαφέο. Η Κάντιθ άγγιξε την ισοφάριση στο 69’ όταν ο Νεγρέδο έπιασε την κεφαλιά και ο Ράικοβιτς έδιωξε με εξαιρετική επέμβαση. Στο 81’ ο Αλκαράθ δεν κατάφερε να σκοράρει προ κενής εστίας καθώς ο Ντάνι Ροντρίγκεθ πρόλαβε και έκοψε την μπάλα. Πέντε λεπτά μετά ο Μουρίτσι έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

ΜΑΓΙΟΡΚΑ: Ράικοβιτς, Μαφέο, Βαλιέντ, Κοπέτε, Τζάουμε Κόστα (63’Aντόνιο Σάντσεθ), Μπαμπά, Ντε Γκαλαρέτα, Μορλάνες (83’Γκρενιέ), Αμάθ (63’Ντάνι Ροντρίγκεθ), Λι Κανγκ, Μουρίτσι.

ΚΑΝΤΙΘ: Λεντέσμα, Ιθά, Φάλι (92’Αραθμένδια), Λουίς Ερνάντεθ, Εσπίνο, Σαν Εμετέριο (67’Μπονγκοντά), Εσκαλάντε, Αλέχο (67’Αλκαράθ), Σομπρίνο (80’Λοσάνο), Κρις Ράμος, Σέρχι Γκουαρδιόλα (67’Νεγρέδο).