Η Εσπανιόλ κόλλησε στο 0-0 στην έδρα της με την Κάντιθ, αγνοεί τη νίκη από τις 25 Φεβρουαρίου και βρίσκεται στο χείλος του γκρεμού.
Στο 9ο λεπτό το σουτ του Αλκαράθ πέρασε μόλις έξω ενώ στο 23’ ο Λεντέσμα έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Μελαμέδ και στο 27’ ο Γκουαρντιόλα αστόχησε με σουτ από ιδανική θέση.
Στο 33’ η κεφαλιά του Μοντές πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 40’ ο Λεντέσμα είπε όχι σε προσπάθεια του Μπρέθγουεϊτ.
Στο 56ο λεπτό η Εσπανιόλ έχασε μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία με τον Χοσέλου και στο 63’ ο φορ των Καταλανών σκόραρε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε.
Σο 68ο λεπτό ο Πατσέκο είπε όχι σε σουτ του Αλκαράς, ενώ στο 79’ ο Χοσέλου είχε δοκάρ.
ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Πατσέκο, Καμπρέρα, Γκόμεθ, Μοντές, Χιλ, Πεδρόσα (54’ Βιδάλ), Νταρντέρ, Γκραγκέρα (65’ Μπαρέ), Μελαμέδ (65’ Πουάδο), Χοσέλου, Μπρέθγουεϊτ
ΚΑΝΤΙΘ: Λεντέσμα, Λουίς Ερνάντεθ, Φάλι (18’ Τσουστ), Καρκελέν, Εσπίνο, Αλκαράθ, Φέδε (66’ Αλέχο), Γκουαρντιόλα (89’ Μαρτί), Σομπρίνο, Μπονγκοντά (66’ Άλεξ Φερνάντεθ), Ράμος