Έφυγε με σημαντικό διπλό από το ΑΛΦΑΜΕΓΑ Stadium η Πάφος FC και παρέμεινε ζωντανή στην μάχη για την 3η θέση που εξασφαλίζει σίγουρο ευρωπαϊκό εισιτήριο. Την ίδια στιγμή μειώθηκαν αισθητά οι ελπίδες του Απόλλωνα.
Η ομάδα του Σαλγκάδο επικράτησε 1-0 των γαλάζιων, δεν μείωσε την διαφορά από την 3η θέση μιας και την ίδια στιγμή νίκησε και η ΑΕΚ αλλά διατηρήθηκε η διαφορά των τριών βαθμών.
Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση το πέτυχε ο Μπεσάρντ Απντουραχίμι στο 24ο λεπτό.
Στο 60’ αποβλήθηκε ο προπονητής του Απόλλωνα Μπογκντάν Αντόνε, ενώ στο 71ο λεπτό η Πάφος FC έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Κανέ με δεύτερή κίτρινη κάρτα.
Από εκείνο το σημείο και μετά ο Απόλλωνα τα έπαιξε όλα για όλα, έριξε όλα τα επιθετικά όπλα αλλά η Παφος FC διαχειρίστηκε πολύ καλά το υπέρ της αποτέλεσμα και έφυγε με το σημαντικό διπλό.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης (80′ Χέντι), Ρομπέρζ, Πειμπέρνς (46′ Ντιγκινί), Εκπολό, Κολ (69′ Ζράντι), Χάμπος, Σαχάρ (46′ Βα), Ουάρντα, Ντόνιο (90+2′ Ίλιεφ), Πίττας
Στον πάγκο: Πεϊσότο, Δημητρίου, Ίλιεφ, Χουσαίν, Σπόλιαριτς, Βα, Ποντικός, Ντιγκινί, Μαυρίας, Γιόστεν, Χέντι, Ζράντι

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Κανέ, Ικόκο, Αμπντουραχίμι (68′ Μπετανκόρ), Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς (61′ Μπρούνο) (76′ Ντράγκομιρ), Βαλακάρι (68′ Πελάτζιο), Μπάιριτς
Στον πάγκο: Άντος, Ζάιρο, Μπετανκόρ, Δημητρίου, Χέσταντ, Μιχαήλ, Ναμ, Μπρούνο, Ντράγκομιρ, Ταβάρες, Πελάτζιο

Παρατηρητής: Θεοδότου Κώστας

1′ Πρώτη προϋπόθεση στο παιχνίδι για τον Απόλλωνα. Ο Εκπολό έδωσε την κάθετη πάσα στον Πίττα, αυτός προσπάθησε να κάνει το πλασέ αλλά η μπάλα χτύπησε στα σώματα αμυντικών της Πάφος FC.
2′ Πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι για τον Απόλλωνα. Ο Χάμπος βρήκε χώρο, έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ίβουσιτς.
4′ Καλό σουτ του Τάνκοβιτς έξω.
Περίπου 7 χιλιάδες φίλοι των δύο ομάδων βρίσκονται στις κερκίδες του ΑΛΦΑΜΕΓΑ.
6‘ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Ντόνιο από καλή θέση εντός περιοχής έκανε το πλασέ αλλά ο Ίβουσιτς ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε την μπάλα.
16′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Ντόνιο πήγε σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ από δεξιά και ανάγκασε τον Ίβουσιτς σε πολύ δύσκολη απόκρουση.
17′ Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Πίττας μόνος από ύψος του πέναλτι δεν βρήκε την μπάλα.
21′ Σε μια αντεπίθεση της Πάφος FC ο Αμπντουραχίμι άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο, την ώρα που πήγε να κάνει το σουτ, μπήκε στην θέση ο Βαλακάρι, σούταρε αυτός αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
24′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Πάφος FC. Ο Ικόκο έφυγε γρήγορά από δεξιά, έκανε το γύρισμα και από κοντά ο Αμπντουραχίμι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

33′ Καλό σουτ του Βαλακάρι, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
46′
Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα Ντιγκινί και Βα, έξω Πεϊμπέρνς και Σαχάρ.
47′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Πίττας από κοντά έκανε το πλασέ αλλά έδιωξε ο Κβίντα.
59′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Μακρινή σέντρα του Χάμπου, από κοντά ο Ντόνιο έκανε το πλασέ στη κίνηση αλλά ο Ίβουσιτς ήταν σε ετοιμότητα και πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση.
60′ Αποβάλλεται για διαμαρτυρίες ο προπονητής του Απόλλωνα Μπογκντάν Αντόνε.
68′ Διπλή αλλαγή για την Πάφος FC. Μέσα Πελάτζιο και Μπετανκόρ, έξω Βαλακάρι και Αμντουραχίμι.
69′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα ο Ζράντι, έξω ο Κολ.
71′ Μένει με δέκα ποδοσφαιριστές η Πάφος FC καθώς αντίκρυσε δέυτερη κίτρινη κάρτα ο Κανέ για δυνατό φάουλ στον Βα.
76′ Αλλαγή στην αλλαγή για την Πάφος FC. Έξω ο Μπρούνο, μέσα ο Ντράγκομιρ.
88′ Ζήτησε πέναλτι ο Απόλλωνας σε μαρκάρισμα του Χέντι από Ικόκο και Παλάσιος. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ο διαιτητής ενημερώθηκε για να δώσει συνέχεια στο παιχνίδι.
90+1′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Η κεφαλιά του Πίττα έφυγε λίγο έξω.