Δεν ήταν καλύτερος από τον Απόλλωνα ο Άρης, αλλά κατάφερε να πανηγυρίσει μια πολύ σημαντική νίκη και δικαιούται να ονειρεύεται ακόμα και πρωτάθλημα.
Η ομάδα του Σπιλέφσκι επικράτησε 1-0, είναι μόνη στην 2η θέση, πλησίασε την κορυφή στον έναν βαθμό και βάζει πίεση σε ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ που παίζουν μεταξύ τους την Δευτέρα.
Από την άλλη ο Απόλλωνας ο οποίος έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα, έχασε μια τεράστια ευκαιρία να ανέβει στην 4η θέση και να πλησιάσει στους τέσσερις βαθμούς την 3η θέση.
Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση το πέτυχε ο Σόκε στο 69ο λεπτό.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ρομπέρζ, Βα (84′ Γιόστεν), Κυριάκου (76′ Ίλιεφ), Ντιγκινί (65′ Ντόνιο), Φιλιώτης (84′ Μαυρίας), Ουάρντα, Κολ (84′ Σπόλιαριτς)
Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Ίλιεφ, Χουσαίν, Σπόλιαριτς, Ποντικός, Ντόνιο, Μαυρίας, Σαχάρ, Γιόστεν, Ζήνωνος, Αυγουστή

ΑΡΗΣ: Βανά, Πηλέας, Μποακί, Μπένγκτσον (74′ Στεπίνσκι), Γκομίς (65′ Μαγιαμπέλα), Γιαγκό, Στρούσκι, Μπρόρσον, Σόκε (90+2′ Γιαμπλόνσκι), Μπαμπίκα (90+2′ Ντελμίρο), Κακόριν
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Καζού, Μπράουν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Μιαγιαμπέλα, Πακέ, Μουσούντα, Δημητρίου, Γιαμπλόνσκι

ΣΚΟΡΕΡ: 69′ Σόκε
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πεϊμπέρς, Χάμπος, Ουάρντα, Κολ/Κακόριν, Γιαγκό, Σόκε, Πηλέας, Στρούσκι

Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος

1′
Γύρισμα του Βα από δεξιά, σε ετοιμότητα ο Βανά μάζεψε την μπάλα.
5′ Σουτ του Χάμπου Κυριάκου, σε ετοιμότητα ο Βανά μάζεψε την μπάλα.
8′ Καλό σουτ του Ουάρντα πάνω από τα δοκάρια.
13′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Ντιγκινί έκανε το σουτ εκτός ισορροπίας αλλά η μπάλα χτύπησε σε σώματα αμυντικών και έφυγε κόρνερ.
23′ Καλό σουτ του Ντιγκινί. πήγε να αιφνιδιάσει τον Βανά αλλά ο Βραζιλιάνος ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε την μπάλα.
30΄ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Ντιγκίνι έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Βανά και στην επαναφορά ο Βραζιλιάνος απέκρουσε και δεύτερο πλασέ του Βα.
37′ Ευκαιρία για τον Άρη. Από κοντά ο Κακόριν έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
48′ Απευθείας φάουλ του Πηλέα, σε ετοιμότητα ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε την μπάλα.
49΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μπρόρσον έπιασε το σουτ στη κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
53′ Κεφαλιά του Χάμπου Πάνω από τα δοκάρια.
69′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ ο Άρης. Ο Πηλέας εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Κακόριν έπιασε το σουτ και ο Σόκε με πισινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιοβάνοβιτς.

84′ Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα Γιόστεν, Μαυρίας και Σπόλιαριτς. Έξω Βα, Φιλιώτης και Κολ.
86′ Ο διαιτητής χαρίστηκε στον Γιαγκό ο οποίος χτύπησε με το πόδι τον Πίττα στο πρόσωπο. Ο αμυντικός του Άρη ήταν ήδη κιτρινισμένος.
90+6′ Καλό σουτ του Πίττα, η μπάλα έφυγε έξω.