Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρομάν Μπέζους στο 90+7’ η Ομόνοια έκανε το 2-0 κόντρα στο ΑΠΟΕΛ και πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Coca Cola.
Οι πράσινοι έκαναν την μεγάλη ανατροπή καθώς έχασαν 2-1 στον πρ΄ψωτο αγώνα αλλά στην ρεβάνς νίκησαν με 2-0.
Ο Ανσαριφάρντ ήταν αυτός που με κεφαλιά έβαλε τις βάσεις για την ανατροπή στο 12ο λεπτό για να φτάσουμε στην φάση του 90+4’ ‘όταν ο Λοίζου έκανε το γύρισμα, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ντβάλι και ο Ιταλός ρεφ έδειξε πέναλτι.
Ο Ουκρανός δεν λάθψε και η Ομόνοια είναι στην 4άδα του Κυπέλλου.

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Mπέλετς, Ντβάλι, Νταουσβίλι (46′ Σαρφό), Βιγιαφάνες, Τσεπάκ, Κρέσπο, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (54′ Κβιλιτάια), Γουΐλερ (46′ Σούσιτς), Μακέντα.
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Εφραίμ, Κβιλιτάια, Σούσιτς, Ηλία, Ντζάλμα, Σαρφό, Γιαννακού, Γεωργίου, Χαραλάμπους, Δώνης.

Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Λοΐζου (90+9′ Μίλετιτς), Παπουλής (79′ Ζαχαρίου), Κίτσος, Ανσαριφάρντ (72′ Κακουλλής), Μπασιρού (72′ Χαραλάμπους), Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπεσεντίν (79′ Μπέζους).
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κασάμα, Λέζιακς, Ζαχαρίου, Λανγκ, Σράντι, Μιξ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Κακουλλής, Μπέζους.

ΣΚΟΡΕΡ: 12′ Ανσαριφάρντ, 90+7′ Μπέζους (π.)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νταουσβίλι, Κοστραντίνοφ (2η)/Κούσουλος, Μπεσεντίν (2η), Μπέζους, Φαμπιάνο

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ

Τηρήθηκε μονόλεπτος σιγή στη μνήμη των θυμάτων της τραγωδίας στα Τέμπη.
3′
Καλή τελική προσπάθεια για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μακέντα πήρε την μπάλα, γύρισε ανενόχλητος, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Βίντεο του balla από την είσοδο των ποδοσφαιριστών.

8′
Γύρισμα του Κούσουλου, στα χέρια του Μπέλετς.
12′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Ομόνοια. Ο Μάθιους έκανε την μπαλιά και ο Ανσαριφάρντ Παρά την πίεση έπιασε την κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

24′
Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Τσεπάκ γύρισε την μπάλα με το κεφάλι και προτού ο Μακέντα κάνει το πλασέ έδιωξε ο Παναγιώτου σε κόρνερ.
40′ Κίτρινη κάρτα στον Μπεσεντίν για φάουλ στον Ντάλσιο. Συμπλήρωσε δύο στο Κύπελλο.
42′ Κίτρινη στον Νταουσβίλι για δυνατό φάουλ στον Λοίζου.

46′
Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Σαρφό και Σούσιτς, έξω Νταουσβίλι και Γουίλερ.
54′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Μαρκίνιος ο Κβιλιτάια.
62′ Απειλεί η Ομόνοια. Άλλαξαν ωραία Παπουλής και Ανσαριφάρντ, ο Ιρανός έπιασε το σουτ από πλάγια στην περιοχή αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε σε κόρνερ.
67′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ανσαριφάρντ εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα χτύπησε στον Κούσουλο και σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Μπέλετς.
69′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντάλσιο έκανε την σέντρα, ο Μακέντα έπιασε το σουτ στη κίνηση αλλά ο Φαμπιάνο απέκρουσε την μπάλα εξ’ επαφής.
69′
Το σουτ του Σαρφό έφυγε έξω.
72′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα Χαραλάμπους και Κακουλλής, έξω Μπασιρού και Ανσαριφάρντ.
75′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Κβιλιτάια κατέβασε ωραία, έκανε το σουτ από κοντά αλλά έστειλε την μπάλα έξω.
78′ Απευθείας φάουλ του Ντάλσιο πάνω από τα δοκάρια.
79′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα Μπεζούς και Ζαχαρίου, έξω Μπεσεντίν και Παπουλής.
85′ Μακρινό σουτ του Τσεπάκ πάνω από τα δοκάρια.
89′ Σουτ του Ζαχαρίου πάνω από τα δοκάρια.
90+4′ Κερδίζει πέναλτι η Ομόνοια. Ο Λοίζου έκανε το γύρισμα, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ντβάλι και ο Ιταλός ρεφ έδειξε την άσπρη βούλα.
90+7′ ΓΚΟΛ. 0-2. Ο Μπέζους ευστοχεί από την άσπρη βούλα και δίνει στην Ομόνοια σκορ πρόκρισης.