Με έναν Σούπερ Τρισκόφσκι που πέτυχε χατ-τρικ η ΑΕΚ πανηγύρισε σημαντική νίκη επί της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου στην τελευταία αγωνιστική της α’ φάσης, πάτησε κορυφή και περιμένει.
Η ομάδσα του Χοσέ Λούις Όλτρα επικράτησε 3-1 έχοντας σε μεγάλα κέφια τον αρχηγό της.
Σε διάστημα πέντε λεπτών στο ξεκίνημα ο «Τρίσκο» με κεφαλιά στο 8’ και σουτ στο 13’ έβαλε τις βάσεις για την μεγάλη νίκη.
Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνιου η ΑΕΚ εσησυχάστηκε, το πλήρωσε με το γκολ του Ντα Σίλβα που μείωσε σε 2-1 στο 48’ αλλά ο Τρισκόφσκι με το πέναλτι στο 82’ έβαλε ξανά τα ποράγματα στην θέση τους και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΑΕΚ: Πίριτς, Γκονζάλεθ, Λέδες (84′ Μάμας), Τρισκόφσκι (88′ Άλτμαν), Φαράζ, Λόπες (68′ Νίκολιτς), Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Εγγλέζου, Γιάκολις (68′ Ναούμ).
Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Κάσας, Γκρόμοφ, Χριστοφόρου, Ναούμ, Μπέιτς, Άλτμαν, Μάμας, Νίκολιτς

ΕΝΠ: Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Λουσέρο, Ρουσιάς, Μέιρα (84′ Γαβριήλ), Φερνάντες (61′ Βουτσένοβιτς), Ντρέκσα, Ντζαβέ (46′ Ντιαβαρά), Πολυκάρπου (84′ Κοτσώνης), Βούκσεβιτς.
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κορσία, Ντιαβαρά, Κοσμά, Κωνσταντίνου,  Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Γαβριήλ, Λαμί

Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης

Περίπου 2.500 φίλαθλοι βρίσκονται στις εξέδρες της Αρένας.
2′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Φαράζ από δεξιά, ο Λόπες έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κόστιτς εντυπωσιακά απέκρουσε σε κόρνερ.
3’Πετυχαίνει γκολ η ΑΕΚ αλλά ακυρώθηκε. Βγήκε απόλυτα η κομπίνα. Εκτελέστηκε το κόρνερ συρτά από δεξιά, ο Φαράζ άνοιξε τα πόδια και άφησε στον Εγγλέζου ο οποίος με σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το VAR είδε τον Τρισκόφσκι να επηρεάζει την φάση, ενημέρωσε τον διαιτητή ο οποίος το είδε στο on field review και έκρινε ότι όντως ο αρχηγός επηρεάζει το οπτικό πεδίo του τερματοφύλακα και το ακύρωσε.

8′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ. Ο Γιάκολις έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

13′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ η ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι έπιασε το δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Κόστιτς.

26′ Κεφαλιά του Έχμαν πάνω από τα δοκάρια.
33′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ βρέθηκε μόνος, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

46′ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Στην θέση του Ντζαβέ πέρασε ο Ντιαβαρά.
47′ Καλό σουτ του Ρουσιά, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.
48′ ΓΚΟΛ. 1-2. Μειώνει η Ένωση. Μετά από μελέ στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Έχμαν έπιασε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
ΔΙΑΤΕΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ 2.806 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ.
60′
Σέντρα σουτ του Φερνάτες έξω.
66′ Σουτ του Φαράζ απέκρουσε ο Κόστιτς.
79′ Κερδίζει πέναλτι η ΑΕΚ σε ανατροπή του Ναούμ από τον Πολυκάρπου.
82′ ΓΚΟΛ. 3-1. Ο Τρισκόφσκι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι κάνει χατ-τρικ.