Σεβίλλη δίχως άγχος κόντρα στη Μαγιόρκα.
Η ομάδα του Σαμπάολι επικράτησε 2-0 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της La Liga, εξαργυρώνοντας την εξαιρετική παρουσία που είχε στο πρώτο ημίχρονο και… προσγείωσε τους φιλοξενούμενους που προέρχονταν από τη νίκη επί της Ρεάλ.
Οι Ανδαλουσιανοί είχαν μεγάλη ανάγκη τους τρεις βαθμούς και μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο, με τον Εν Νεσιρί να της δίνει το προβάδισμα στο 28ο λεπτό μετά από ωραία ασίστ του Γκέιγ, ενώ το τέρμα του Γκιλ στο 40’ της έδωσε αέρα δύο τερμάτων.
Η Σεβίλλη πήγε στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά με παιχνίδι περισσότερο από τις υπόλοιπες ομάδες που βρίσκονται στην ίδια μοίρα. Πολλά οφείλει στην έδρα της για το γεγονός ότι έχει πάρει τα πάνω της το τελευταίο καιρό, αφού η συγκεκριμένη νίκη ήταν η 4η διαδοχική στο «σπίτι» της.