Η Μίλαν επιβλήθηκε κατά κράτος της Αταλάντα και με το 2-0 στο Σαν Σίρο για την 24η αγωνιστική της Serie A έπιασε την Ίντερ στη 2η θέση και άφησε αρκετά πίσω τους μπεργκαμάσκι στη μάχη της τετράδας που οδηγεί στο Champions League.
Οι “ροσονέρι” μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο κι έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία με τον Ολιβιέ Ζιρού στα πρώτα λεπτά. Παίζοντας με τρεις στην άμυνα και διάταξη 3-5-2 “ακύρωσαν” όλα τα ατού των φιλοξενουμένων, που δεν κατάφεραν να κάνουν τελική σε όλο το 1ο μέρος!
Αντιθέτως, η Μίλαν είχε αρκετές καλές στιγμές και στο 25ένα απίθανο σουτ του Τεό Ερναντέζ βρήκε το δοκάρι και την πλάτη του Χουάν Μούσο, καταλήγοντας στα δίχτυα για το 1-0.
Το 2ο μέρος άρχισε με την ίδια εικόνα και για τις δύο ομάδες. Η Μίλαν ήταν απόλυτη κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο και απλά επέτρεψε δύο τελικές χωρίς τύχη στους παίκτες του Τζιανπιέρο Γκασπερίνι.
Η νίκη έμοιαζε βέβαιη κι έτσι ο Στεφάνο Πιόλι έδωσε την ευκαιρία στον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς να επιστρέψει στη δράση έπειτα από εννέα μήνες και σε ηλικία 41 ετών και 146 ημερών να ξεπεράσει το ρεκόρ του Αλεσάντρο Κοστακούρτα (41 ετών και 25 ημερών).
Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Ζούνιορ Μεσίας στα τελευταία λεπτά, με τη Μίλαν να φτάνει σε μία σπουδαία νίκη.

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Τομόρι, Ερναντές, Τιό, Καλουλού, Μεσίας (88’ Σαλεμάκερς), Κρούνιτς, Τονάλι, Ντιαθ (74’ Ντε Κετελάρ), Λεάο (88’ Ρέμπιτς), Ζιρού (74’ Ιμπραΐμοβιτς)

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μούσο, Τολόι, Σκαλβίνι (84’ Παλομίνο), Ντζιμσίτι, Τζαπακόστα (84’ Ρουτζέρι), Μέλε, Ντε Ρόουν, Κοουπμάινερς (84’ Βορλίτσκι), Έντερσον (63’ Μπογκά), Χέιλουντ, Λούκμαν (69’ Μουριέλ)