Η Ανόρθωση είναι η 8η ομάδα που πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου. Για να το πετύχει, χρειάστηκε να φτάσει στη διαδικασία των πέναλτι κόντρα στην ΕΝΠ, καθώς τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 0-0. Η ΕΝΠ έχασε δύο πέναλτι στη διαδικασία, η Ανόρθωση ένα και ο Δημήτρης Χριστοφή ευστόχησε στο τελευταίο, δίνοντας στην ομάδα του τη νίκη στα πέναλτι με 4-3 και συνάμα και την πρόκριση.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αντωνιάδης (84′ Παρούτης), Μπαϊσίνιο, Κορρέα, Αμπαρτζουμιάν (96′ Αντωνίου), Κορέια, Σάμπο, Τεχέρα (96′ Πάντσεον), Ιωάννου (68′ Κορτές), Χριστοφή, Γουαρίς (38′ Εμπραλίτζε).
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Εμπραλίτζε, Φερέιρα, Παρούτης, Κορτές, Αντωνίου, Χαρογιάν, Πάντσεον, Κωνσταντίνου.
ΕΝΠ: Παναγιώτου, Κορσιά, Ντα Σίλβα, Λόπεθ (75′ Λουσέρο), Πολυκάρπου (104′ Κοτσώνης), Βούκσεβιτς (62′ Κατσιάρης), Μέιρα (88′ Ντιαβαρά), Γεβρέμοβιτς, Ντρέκσα, Λαμί (62′ Κωνσταντίνου), Ρουσιάς (75′ Βουτσένοβιτς).
Στον πάγκο: Κόστιτς, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Κωνσταντίνου, Κατσιάρης, Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Σολωμού, Γεωργίου, Πρωτοπαπάς, Γαβριήλ.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
4’ Πλασέ του Γουαρίς, απέκρουσε ο Παναγιώτου.
11’ Σουτ του Κορρέα, έξω.
12’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ. Σουτ του Μέιρα, η μπάλα στο δοκάρι!
15’ Διαγώνιο σουτ του Χριστοφή, διώχνει σε κόρνερ ο Παναγιώτου.
30’ Καλό σουτ του Ιωάννου εκτός περιοχής, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Παναγιώτου.
38′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Εμπραλίτζε στη θέση του τραυματία Γουαρίς.
42’ Κίτρινη στον Αμπαρτζουμιάν.
45+3’ Κίτρινη στον Ρουσιά.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 6-1 (2-0)
ΚΟΡΝΕΡ: 3-3
ΚΑΤΟΧΗ: 63-37%

48’ Καλό σουτ του Σάμπο, έξω.
52’ Κίτρινη στον Κορσιά.
58’ Κόρνερ από τον Τεχέρα, κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν, απέκρουσε ο Παναγιώτου.
62’ Αλλαγές για την ΕΝΠ. Ο Κωνσταντίνου και Κατσιάρης αντί Λαμί και Βούκσεβιτς.
65’ Καλή φάση για την Ανόρθωση. Κεφαλιά του Χριστοφή εντός περιοχής, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και πέρασε σε κόρνερ.
68’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα ο Κορτές που κάνει ντεμπούτο, αντί του Μιχάλη Ιωάννου.
75’ Αλλαγές για την ΕΝΠ. Λουσέρο και Βουτσένοβιτς αντί Ρουσιά και Λόπεθ.
82’ Κίτρινη στον Τεχέρα.
84’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Παρούτης στη θέση του Αντωνιάδη. Αλλάζει σύστημα η Ανόρθωση, με 4άδα πλέον στην άμυνα.
85’ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Εκτέλεση φάουλ από τον Τεχέρα, κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν, απέκρουσε ο Παναγιώτου.
88’ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Ο Ντιαβαρά στη θέση του Μέιρα.
ΤΕΛΟΣ 90ΛΕΠΤΟΥ-ΠΑΡΑΤΑΣΗ
Οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 0-0 στην κανονική διάρκεια του αγώνα κι οδηγούνται στην ημίωρη παράταση.

ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ
91’ Κίτρινη στον Κορρέα.
93’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Κεφαλιά του Κορτές, μόλις έξω.
96’ Αλλαγές για την Ανόρθωση. Πάντσεον και Αντωνίου αντί Τεχέρα και Αμπαρτζουμιάν.
104’ Αναγκαστική αλλαγή για την ΕΝΠ. Ο Κοτσώνης στη θέση του τραυματία Πολυκάρπου.
-Τέλος ημιχρόνου παράτασης.
-Έναρξη β’ ημιχρόνου παράτασης.
109’ Κίτρινη στον Ντα Σίλβα.
112’ Καλή φάση για την ΕΝΠ. Δυνατό σουτ του Κωνσταντίνου, απέκρουσε δύσκολα με διπλή προσπάθεια ο Λόρια.
113’ Κίτρινη στον Σάμπο.
120’ Κεφαλιά του Ντρέκσα, η μπάλα χτύπησε στον Κορρέα, κόρνερ.
ΤΕΛΟΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ
Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 και στην παράταση και πλέον οδηγούνται στη διαδικασία των πέναλτι.