Το βιολί της η Ομόνοια.
Οι πράσινοι πανηγύρισαν τέταρτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, έπιασαν  τον Άρη στην βαθμολογία και συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία.
Η ομάδα του Φερέρα επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ στο ΓΣΠ σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι.
Αυτός που έκρινε την αναμέτρησης ήταν ο Μπρούνο με το γκολ του στο 38ο λεπτό.
Στην επανάληψη το θέαμα ήταν καλύτερο. Η ΑΕΛ είχε φάσεις και δοκάρι, η Ομόνοια είχε τεράστια ευκαιρία με τον Κίτσο, στην τελευταία φάση του αγώνα ο Τεσέιρα είχε απίστευτη φάση για να ισοφαρίσει αλλά έστειλε την μπάλα έξω.
Κέρδισε και ένα πέναλτι η Ομόνοια το οποίο στο τέλος ο διαιτητής το… πήρε πίσω.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Ψάλτης, Μπρούνο (87′ Μπεζούς), Κασάμα (87′ Κούσουλος), Μπάρκερ (54′ Λέζιακς), Κίτσος, Ανσαριφάρντ (74′ Χούπερ), Μπασιρού, Λανγκ, Μίλετιτς, Κακουλλής (87′ Λοίζου)
Στον πάγκο: Παναγή, Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε,  Σράντι, Παναγιώτου, Ντίσκερουντ,

ΑΕΛ: Μούριελ (46′ Ολιβέιρα), Τεσέιρα, Ζτραβκόφσκι, Μπεραχίνο (88′ Παντελή), Μιραλάς, Σάντος, Μακρής (46′ Μιλιντσεάνου), Τσιμπόλα (79′ Παπαφώτης), Μπιλοβάρ, Σις, Τζάλμα
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου,  Σιλβέστρος, Κόλιας, Ιωάννου, Ζαχαρία, Κοντινέλα

Βροχερός ο καιρός στο ΓΣΠ.
7′
Πρώτη τελική προσπάθεια στο παιχνίδι για την Ομόνοια. Ο Ανσαριφάρντ μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Μούριελ ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.
9′ Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΛ. Ο Σις έπιασε ένα σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
12′ Γύρισμα του Μπάρκερ, δεν βρέθηκε συμπαίκτης του στην αντίπαλη περιοχή για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
21′ Δυνατή η σέντρα του Τζάλμα, δεν πρόλαβε ο Μπεραχίνο.
26′ Σέντρα του Μπρούνο, κατευθείαν στα χέρια του Μούριελ.
28′ Το σουτ του Ψάλτη από καλή θέση έφυγε έξω.
28′ Στην ίδια φάση ζήτησε πέναλτι η Ομόνοια σε μαρκάρισμα του Τζάλμα στον Μπάρκερ. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και δεν υποδείχθηκε παράβαση.
37′ Σουτ του Κασάμα έξω.
38′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Ομόνοια. Ο Κακουλλής έκανε το γύρισμα από αριστερά, απέκρουσε ασταθώς ο Μουριέλ και ο επερχόμενος Μπρούνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
40′
Πετυχαίνει γκολ ο Κακουλλής με σουτ εντός περιοχής αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Τέλος α’ ημιχρόνου.
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′
Διπλή αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω Μούριελ και Μακρής, μέσα Ολιβέιρα και Μιλιντσεάνου (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ).
50′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Στο διαγώνιο γύρισμα του Σάντος η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της Ομόνοιας και σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Ουζόχο  και στην συνέχεια της φάσης ο Τσιμπόλα έκανε το σουτ από καλή θέση αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
52′ Καλό σουτ του Τζάλμα από μακριά, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
54‘ Αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα ο Λέζιακς, έξω ο Μπάρκερ.
55′ Καλό σουτ του Μπασιρού, η μπάλα λίγο πάνω από τα διοκάρια.
64′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ανσαριφάρντ έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Κίτσος από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ολιβέιρα που απέκρουσε εξ’ επαφής.
66′ Καλό σουτ του Μιραλάς, απέκρουσε δύσκολα ο Ουζόχο.
71′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Καλό σουτ του Τζάλμα από πλάγια, απέκρουσε δύσκολα στην γωνιά του ο Ουζόχο.
74′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα ο Χούπερ, έξω ο Ανσαριφάρντ.
76′ Απειλεί η Ομόνοια. Το σουτ του Λέζιακς έφυγε λίγο έξω.
84‘ Κερδίζει πέναλτι η Ομόνοια για ανατροπή του Κακουλλή από τον Ολιβέιρα. Το VAR έλεγξε την φάση. Ο διαιτητής πήγε στο on field review, είδε την φάση ξανά και άλλαξε την απόφαση του.
90+5′ Τεράστια φάση για την ΑΕΛ για να ισοφαρίσει αλλά ο Τεσέιρα από κοντά  δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.