Με τον Ζάιρο να πετυχαίνει το 10ο του γκολ στο πρωτάθλημα, η Πάφος FC απέδρασε με το διπλό από το Τσίρειο, επικρατώντας της Καρμιώτισσας με 1-0 και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές.
Ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ στο 14’ κι έμελλε αυτό το γκολ να κρίνει και το ματς. Η παφιακή ομάδα ήταν γενικά καλύτερη από την αντίπαλό της, είχε δοκάρι με τον Ζάιρο στο 52’ και γκολ με τον Τάνκοβιτς στο 56’ αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Σεμέδο (θα συζητηθεί η φάση). Η Καρμιώτισσα προσπάθησε περισσότερο στο β’ ημίχρονο, δεν κατάφερε όμως να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Ζήτησε πέναλτι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά ο ρεφ σωστά υπέδειξε αρχικά επιθετικό φάουλ του Κουλιμπαλί στον Σεμέδο, ο οποίος στη συνέχεια βρήκε την μπάλα με το χέρι.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κνόμπλοχ, Χούμποτσαν, Τάντι (57΄Αβραάμ), Τζανακάκης (79′ Γκραντινάρου), Μαλόνε, Οικονομίδης (85′ Πονστάφσκι), Ελ Αλουχί, Ντούμπια, Χατζηβασίλης (57′ Ανδρονίκου), Κουλιμπαλί, Ζελάγια (57′ Ντούρις).
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Λουκόφ, Ποντστάβσκι, Αβραάμ, Μεντίμορετς, Ανδρονίκου, Γκραντινάρου, Αγγελή, Μίκο, Χρίστου, Ντούρις, Νεοφύτου.
ΠΑΦΟΣ FC: Άντος, Κβίντα, Μπάιριτς, Ικόκο, Ζουνίνιο, Ντράγκομιρ (46′ Πελάτζιο), Ναμ, Βαλακάρι (88′ Αμπντουραχίμι), Σεμέδο, Τάνκοβιτς, Ζάιρο.
Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Παλάσιος, Καραμπάτζε, Χότσκο, Αλ Γκαντιούι, Δημητρίου, Αμπντουραχίμι, Χέσταντ, Μιχαήλ, Ταβάρες, Πελάτζιο.

Έναρξη αγώνα.
6’ Σουτ του Ζουνίνιο εντός περιοχής, πολύ άστοχο.
8’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλακάρι, έξω.
11’ Κίτρινη στον Χατζηβασίλη.
14’ 0-1 Η ΠΑΦΟΣ FC! Ο Ζάιρο με κεφαλιά εντός περιοχής ανοίγει το σκορ!
18’ Σουτ του Τάντι, έξω.
19’ Γύρισμα του Βαλακάρι, πλασέ του Σεμέδο εντός περιοχής, έξω.
20’ Κίτρινη στον Ντράγκομιρ.
29’ Σουτ του Ντούμπια, έξω.
34’ Νέο σουτ του Ντούμπια, πάνω από την εστία.
45+3’ Κεφαλιά του Τάνκοβιτς από καλή θέση, έξω.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 3-6 (0-1)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-5
ΚΑΤΟΧΗ: 57-43%

46’ Αλλαγή για την Πάφος FC. Ο Πελάτζιο στη θέση του Ντράγκομιρ.
52’ Σουτ του Ζάιρο, η μπάλα στο δοκάρι!
56’ Η Πάφος FC σκοράρει με δυνατό σουτ του Τάνκοβιτς εκτός περιοχής. Η φάση αξιολογήθηκε από το VAR και το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Σεμέδο! Πολύ δύσκολη φάση, μιλάμε για…χιλιοστά!
57’ Τρεις αλλαγές για την Καρμιώτισα. Ντούρις, Ανδρονίκου και Αβραάμ αντί Ζελάγια, Τάντι και Χατζηβασίλη.
60’ Κίτρινη στον Μαλόνε.
64’ Κίτρινη στον Ντούρις.
68’ Σουτ του Σεμέδο, μαζεύει ο Κνόμπλοχ.
69’ Σουτ του Τάνκοβιτς, μόλις έξω! Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC!
76’ Νέα μεγάλη φάση για την Πάφος FC. Πλασέ του Ζάιρο στην περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Κνόμπλοχ.
78’ Κίτρινη στον Τάνκοβιτς.
79’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Γκραντινάρου αντί του Τζανακάκη.
80′ Σουτ του Ντούμπια, αποκρούει ο Άντος. Καλή στιγμή για την Καρμιώτισσα.
85’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Ποντστάφσκι αντί του Οικονομίδη.
88’ Αλλαγή για την Πάφος FC. Αμπντουραχίμι στη θέση του Βαλακάρι.
90+1’ Κίτρινη στον Ζάιρο.
90+2’ Πέναλτι ζητάει η Καρμιώτισσα. Μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα χτύπησε στα χέρια του Σεμέδο ωστόσο υποδείχθηκε φάουλ μετά από αγκωνιά του Κουλιμπαλί. Σωστά ο διαιτητής δεν υπέδειξε πέναλτι.
90+3’ Κίτρινη στον Αυγουστή.