Άρης και ΑΠΟΕΛ συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1 σε αγώνα που διεξήχθη στο στάδιο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ», για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αποτέλεσμα το οποίο ευνοεί περισσότερο την ομάδα της Λευκωσίας, η οποία μπορεί να απέκτησε συγκάτοικο στην κορυφή (ΑΕΚ), ωστόσο έβγαλε ένα δύσκολο ματς έχοντας πολλές απουσίες, ενώ της παρουσιάστηκαν και νέα προβλήματα με τις αναγκαστικές αλλαγές των Κοσταντίνοφ και Ντβάλι! Το σερί των εννέα νικών μπορεί να τερματίστηκε, αλλά παρέμεινε στην 1η θέση κι αυτό είναι σημαντικό για τους γαλαζοκίτρινους. Ο Άρης προηγήθηκε στο 42’ με τον Στρούσκι, αλλά ο ίδιος παίκτης πήρε την μπάλα με το χέρι στην περιοχή κι έδωσε την ευκαιρία στον Μαρκίνιος να ισοφαρίσει στο 45+5’. Στο β’ μέρος ο Άρης πίεσε περισσότερο δημιουργώντας ευκαιρίες, το ΑΠΟΕΛ είχε τις δικές του στο τέλος με τον Κβιλιτάια, ενώ θα συζητηθεί η φάση στο 90+5’, όταν ο Καζού φάνηκε να πατάει τον Σατσιά στην περιοχή, αλλά η απόφαση του VAR (Κωνσταντίνος Φωτίου) ήταν πως δεν υπήρχε παράβαση και ο ρεφ Μενέλαος Αντωνίου σφύριξε τη λήξη του αγώνα.

ΑΡΗΣ: Βανά Άλβες, Μποακί, Καζού, Μπρόρσον, Μουσούντα, Στρούσκι (90′ Μπράουν), Σόκε, Μπένγκτσον (76′ Στεπίνσκι), Μπαμπίκα, Μαγιαμπέλα, Κακόριν (71′ Γκομίς).
Στον πάγκο: Σοφρωνίου, Μεντιούπ, Πηλέας, Μπράουν, Σικόρσκι, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γκομίς, Γιαγκό, Μονέ Πακέ, Γιαμπλόνσκι, Τζιαβέ.
ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Γουίλερ, Ντβάλι (46′ Καρώ), Κρέσπο, Κοσταντίνοφ (33′ Σατσιάς), Σαρφό (90+1′ Νταουσβίλι), Ντάλσιο, Ντονγκαλά (72′ Θεοδώρου), Μαρκίνιος (72′ Μπλουμ), Κβιλιτάια.
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καρώ, Ντουμπραβάνου, Νταουσβίλι, Τσεπάκ, Μπλουμ, Σατσιάς, Θεοδώρου, Ντίας, Μορέιρα.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καζού (6η) / Ντάλσιο
ΣΚΟΡΕΡ: Στρούσκι (42′) / Μαρκίνιος (45+5′ πέν.)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
10’ Κεφαλιά του Κβιλιτάια, έξω.
15’ Σέντρα του Ντονγκαλά, κεφαλιά του Κβιλιτάια, έξω. Καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ.
26’ Ο Ντάλσιο βρέθηκε σε καλή θέση –στο ύψος της περιοχής, αλλά το σουτ του ήταν πολύ άστοχο…
31’ Ο Κακόριν με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώνεται καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Εξετάζεται η φάση από το VAR. Επικυρώνεται (ορθώς) η απόφαση του βοηθού.
33’ Αναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Αποχωρεί τραυματίας ο Κοσταντίνοφ, στη θέση του ο Σατσιάς.
42’ 1-0 Ο ΑΡΗΣ! Με δυνατό σουτ του Στρούσκι εκτός περιοχής!
45+3’ Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Στρούσκι και ο ρεφ υπέδειξε την άσπρη βούλα! Επικυρώθηκε η απόφαση μέσω και του VAR.
45+5’ 1-1 ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΠΟΕΛ! Ο Μαρκίνιος ευστοχεί στο πέναλτι και φέρνει το ματς στα ίσα!
ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

46’ Νέα αναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ! Έξω ο Ντβάλι λόγω τραυματισμού, στη θέση του ο Καρώ!
56’ Σουτ του Μπαμπίκα εκτός περιοχής, έξω.
57’ Σουτ του Μαρκίνιος, πάνω από την εστία η μπάλα.
67’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Μαγιαμπέλα βγήκε απέναντι από τον Μπέλετς, έκανε το πλασέ αλλά ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ απέκρουσε!
71’ Κίτρινη σε Ντάλσιο και Καζού για μεταξύ τους αψιμαχία. Κίτρινη και σε Σπιλέφσκι. Ο Καζού συμπληρώνει 6 και χάνει ένα από τα επόμενα δύο ματς.
71’ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Γκομίς στη θέση του Κακόριν.
72’ Αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ. Μπλουμ και Θεοδώρου αντί Μαρκίνιος και Ντονγκαλά.
72’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Μπαμπίκα έκανε το πλασέ στην περιοχή, μεγάλη επέμβαση από τον Μπέλετς που έδιωξε σε κόρνερ!
76’ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Στεπίνσκι αντί του Μπένγκτσον.
82’ Κεφαλιά από τον Μουσούντα, έξω.
85’ Ευκαιρία για τον Άρη! Ο Στεπίνσκι εντός περιοχής από εξαιρετική θέση έκανε το σουτ, έβγαλε εξαιρετική άμυνα ο Καρώ!
86′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Κβιλιτάια σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή, καθυστέρησε να κάνει το σουτ και χάθηκε η ευκαιρία!
90’ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Μπράουν αντί του Στρούσκι.
90+1’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Νταουσβίλι στη θέση του Σαρφό.
90+5’ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Κβιλιτάια έκανε το σουτ αλλά έκοψε ο Μπρόρσον!
90+6’ Εξετάζεται η φάση από το VAR για την προηγούμενη φάση (στο 90+5′), για πέναλτι του Καζού στον Σατσιά  (για πάτημα στο πόδι). Δεν υπάρχει πέναλτι η απόφαση του VAR!