Σε ένα ντέρμπι το οποίο είχε φάσεις αλλά δεν είχε γκολ, ΑΕΛ και Άρης έμειναν στο στείρο 0-0 στο… αντίο τους στο Τσίρειο στάδιο.
Ήταν ένα ματς με πολλές μονομαχίες, είχε ευκαιρίες εκατέρωθεν (όχι τις κλασσικές) αλλά καμιά από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Η ΑΕΛ έβαλε περισσότερη πίεση όταν ο Άρης έμεινε με ποδοσφαιριστή λιγότερο λόγω αποβολής του Μουσούντα μ απευθείας κόκκινη κάρτα.
Η μεγαλύτερη ευκαιρία ανήκε στον Άρη όταν στο 47’ ο Στεπίνσκι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

ΑΕΛ: Μούριελ, Τεσέιρα, Μπάστο (37′ Μπιλοβάρ), Μεντόγεβιτς (79′ Ζτραβκόφσκι), Κάσα, Μιραλάς (79′ Παπαφώτης), Σάντος, Τσιμπόλα, Μιλιντσεάνου (66′ Μπεραχίνο), Σις (66′ Μακρής), Τζαλμά
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Τσέποβιτς,Παντελή, Ανδρέου, Σιλβέστρος, , Κοντινέλα

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού (46′ Γιαγκό), Μποακί, Μπένγκτσον (80′ Γιαμπλόνσκι), Μπράουν, Γκομίς (46′ Στεπίνσκι), Μαγιαμπέλα (66′ Ντζαβέ), Στρούσκι, Μουσούντα, Μπρόρσον, Μπαμπίκα
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Γιαντάλ, Πηλέας, Σικόρσκι, Ντελμίρο,  Μονέ-Πακέ

ΣΚΟΡΕΡ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπάστο (3η), Τεσέιρα, Μιλιντσεάνου, Τσιμπόλα (6η), Μεντόγεβιτς (3η)/ Γκόμις, Μπένγκτσον (3η), Μπρόρσον (3η)

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
3′
Σουτ του Καζού από πλάγια, απέκρουσε ο Μούριελ.
15′ Απειλεί η ΑΕΛ. Σουτ του Κάσα από καλή θέση, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
16′ Σουτ του Μουσούντα από πολύ μακριά, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
Περίπου 3.000 φίλοι των δύο ομάδων παρακολουθούν την αναμέτρηση από τις κερκίδες του Τσιρείου.
27′ Κεφαλιά του Σις έξω.
28′ Σουτ του Τζάλμα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
37′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Μπιλοβάρ πέρασε στην θέση του Μπάστο.
39′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαγιαμπέλα, εκτινάχθηκε ο Μούριελ και απέκρουσε σε κόρνερ.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Μέσα Γιαγκό και Στεπίνσκι, έξω Καζού και Γκομίς.
47′ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ξεδιπλώθηκε ωραία η ομάδα, ο Μπένγκτσον έκανε το γύρισμα, ο Στεπίνσκι το πλασέ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
55′ Σουτ του Μπαμπίκα μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
71′ Μένει με δέκα ποδοσφαιριστές ο Άρης λόγω αποβολής του Μουσούντα με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο αμυντικός του Άρη έκανε χέρι και κρίθηκε ότι σταμάτησε προφανή ευκαιρία επίτευξης τέρματος από τον Κάσα που τον ακολουθούσε.
85′ Απειλεί η ΑΕΛ. Κεφαλιά του Τεσέιρα, ο Τσιμπόλα ήταν γυρισμένος πλάτη και δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή.