Σε… πάρτι μετέτρεψε το ματς κόντρα στον Ολυμπιακό για την 11η αγωνιστική επικρατώντας με 4-0, με τέσσερεις διαφορετικούς σκόρερ!
Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, ανεβάζοντας στροφές μετά το 15λεπτο και ψάχνοντας πιο «ζεστά» το γκολ. Αυτό ήρθε στο 31’ όταν ο Μπρούνο έδωσε ωραία παράλληλη πάσα στον Λοΐζου, ο οποίος έκανε την ντρίμπλα και με πλασέ σε άδεια εστία άνοιξε το σκορ (1-0). Μάλιστα ο νεαρός Κύπρος επιθετικός γιόρτασε με αυτό τον τρόπο την 100η του συμμετοχή με τη φανέλα της Ομόνοιας.
Στην επανάληψη, η ομάδα του Γανίκ Φερέρα, πέτυχε άλλα τρία γκολ, και έκανε τον αγώνα… παράσταση για ένα ρόλο! Στο 61’ ο Χούπερ έγραψε το 2-0, ενώ στο 75’ και στο 78’ Μάταβς και Κακουλλής μετά από δύο ασίστ του Παπουλή διαμόρφωσαν το τελικό 4-0.
Με αυτή τη νίκη, η Ομόνοια έφτασε τους 16 βαθμούς και πιάνει τον Απόλλων στην 5η θέση!

Ομόνοια (Φερέρα): Ουζόχο, Ψάλτης (81′ Παναγιώτου), Μίλετιτς, Λανγκ, Κίτσος, Κούσουλος, Χαραλάμπους (81′ Μιξ), Μπρούνο, Μπάρκερ (65′ Παπουλής), Λοΐζου (65′ Κακουλλής), Χούπερ (65′ Μάταβς).
Στον πάγκο: Παναγή, Χριστοδουλίδης, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Σάββα, Κυριακίδης, Μπεζούς.

Ολυμπιακός (Πετράκης): Μολ, Κυριάκου (77′ Πεχλιβάνης), Μπάρτι, Καρτασιάν, Ιωάννου (35′ Χατζημιτσής), Ψύχας, Μάρκοβιτς, Κα (77′ Χριστοδούλου), Ευτυχίδης (54′ Σάλι), Σλόγκαρ (77′ Ζευκής), Χέντρικς.
Στον πάγκο: Τσαρλς, Πισίηας, Λιασίδης, Ντεσιρέ, Δόσης, Νάνι, Αντωνίου.

Στο όριο καρτών: Χαραλάμπους, Μπρούνο (2) / Καρτασιάν, Σάλι, Μάρκοβιτς, Ιωάννου, Ψύχας, Κυριάκου (2).

ΣΚΟΡΕΡ: Λοΐζου (31′). Χούπερ (61′), Μάταβς (75′), Κακουλλής (78′).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπάρκερ, Μπρούνο (3η) / Σλόγκαρ, Μάρκοβιτς (3η), Κυριάκου (3η), Σάλι (3η), Μπάρτι.

ΖΩΝΤΑΝΑ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
9′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λοΐζου πήρε την πάσα απ’ τον Χούπερ, μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μολ.
14′ Ο Ψάλτης έδωσε στον Μπρούνο, αλλά ο Μπάρτι έκλεψε από τον Βραζιλιάνο, πριν γίνει απειλητικός.
20′ Μακρινό σουτ του Κούσουλου, δεν ανησυχεί ο Μολ.
21′ Κίτρινη στον Σλόγκαρ.
25′ Κίτρινη στον Μπάρκερ.
27′ Σέντρα του Ψάλτη, ο Ιωάννου παραχωρεί το κόρνερ.
29′ Κίτρινη στον Μάρκοβιτς.
31′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Λοΐζου με ωραία ντρίμπλα μετά από πάσα του Μπρούνο, ανοίγει το σκορ.

35′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ιωάννου αφήνει τη θέση του στον Χατζημιτσή.
36′ Κίτρινη στον Κυριάκου.
41′ Σουτ του Σλόγκαρ η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.
43′ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λοΐζου συνδυάστηκε άψογα με τον Μπρούνο, ο Βραζιλιάνος έκανε το πλασέ με τον Μολ να αποκρούει, ενώ στη συνέχεια, το σουτ του Χούπερ πέρασε έξω.
45′ Ψαλιδάκι του Χέντρικς, πέφτει και μπλοκάρει ο Ουζόχο.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+2′ Τρομερή επέμβαση του Μολ σε σουτ του Μπάρκερ.

ΣΧΟΛΙΟ: Δίκαια βρίσκεται μπροστά στο σκορ η Ομόνοια. Οι πράσινοι ειδικά μετά το 15λεπτο ανέβασαν στροφές, έψαξαν και βρήκαν το γκολ. Μάλιστα, δεν είχαν απειληθεί μέχρι το 45′ όταν ο Χέντρικς με απίθανη ενέργεια έκανε το ψαλιδάκι, αλλά ο Ουζόχο ήταν σε ετοιμότητα.

54′ Νέα αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Σάλι μέσα, έξω ο Ευτυχίδης.
57′ Σέντρα σουτ του Κίτσου, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία.
61′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Χαραλάμπους έδωσε στον Λοΐζου, εκείνος βρήκε τον Μπάρκερ που έκανε το παράλληλο γύρισμα με τον Χούπερ να βάζει την προβολή και να αυξάνει το προβάδισμα της ομάδας του.

65′ Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μάταβς, Παπουλής και Κακουλλής εντός, εκτός οι Χούπερ, Λοΐζου και Μπάρκερ.
66′ Κίτρινη σε Μπρούνο και Σάλι.
69′ Κίτρινη στον Κακουλλή.
75′ ΓΚΟΛ 3-0. Ο Μάταβς με δυνατό σουτ βάζει το… κερασάκι στην τούρτα!

77′ Πεχλιβάνης, Χριστοδούλου και Ζευκής μέσα, Κυριάκου, Κα και Σλόγκαρ έξω.
78′ ΓΚΟΛ 4-0. Ο Παπουλής σέρβιρε στον Κακουλλή ο οποίος με ωραίο πλασέ χρίζεται σκόρερ.

81′ Μιξ και Παναγιώτου αντί Χαραλάμπους και Ψάλτη.
84′ Κίτρινη στον Μπάρτι.
90′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.