Επέστρεψε στις νίκες η Ανόρθωση η οποία στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι επικράτησε 2-1 της Νέας Σαλαμίνας, έκανε βαθμολογικό άλμα πιάνοντας την ΑΕΛ στους 14 βαθμούς.
Η δύναμη της έδρας και η παράδοση βοήθησαν την ομάδα του Τσίσκο Μουνιόθ να πανηγυρίσει τη νίκη σε ένα ισοδύναμο παιχνίδι.
Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με την «Κυρία» να ανοίγει το σκορ πολύ νωρίς στο 7ο ,λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κίκο από πολύ πλάγια και τη Νέα Σαλαμίνα να ισοφαρίζει στο 14ο λεπτό με τον Άδωνη.
Το γκολ που χάρισε τη νίκη στην Ανόρθωση ήρθε από την άσπρη βούλα. Το VAR ενημέρωσε τον διαιτητή για υποψία πέναλτι για χέρι του Άδωνη στο 39’ , ο Ιβάν Μπέμπεκ το είδε στο on field review και υπέδειξε παράβαση.
Ο Σαμπό ανέλαβε την εκτέλεσε στο 43’, νίκησε τον Μελίσσα και έκανε το 2-1.
Η Νέα Σαλαμίνα έχει να λέει για την απίστευτη ευκαιρία του 90’ με τον Μιγκελίτο ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα έξω, δεν ισοφάρισε και η νίκη βάφτηκε κυανόλευκη.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Κορέια (55′ Γουαρίς), Ράντονιτς (55′ Νινγκά), Φερέιρα (66′ Χριστοφή), Αντωνίου, Κίκο, Σαμπό (66′ Χρυσοστόμου), Πάντσεον, Κορρέα, Ιωάννου (87′ Χριστοδουλόπουλος)
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Παρούτης, Λάζαρος, Χαρογιάν

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Μάντζεκ, Κλίμοβιτς (63′ Μιγκελίτο), Φράγκος (63′ Μαργκάσα), Φλοριάν (55′ Ντορεγκαράι), Οφόρι, Τιάγκο (46′ Μποτεάκ), Φελίπε (79′ Τσίκο)

Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας

3′
Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κίκο, απέκρουσε δύσκολα ο Μελίσσας.
7′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Ανόρθωση. Ο Κίκο από πολύ πλάγια με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα.

14′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η Νέα Σαλαμίνα. Ο Φελίπε εκτέλεσε το φάουλ, ο Κλίμοβιτς έπιασε την κεφαλιά, απέκρουσε ο Λόρια και ο Άδωνη που ακολούθησε την φάση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

31′ Καλό σουτ του Τιάγκο, απέκρουσε ο Λόρια.
35′ Σουτ του Ράντονιτς, η μπάλα σταμάτησε στο κεφάλι του Κατσικά.
38′ Σέντρα του Κίκο, ο Ράντονιτς προσπάθησε να μπει στην φάση ανάμεσα από δύο αμυντικούς και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας.
39′ Το VAR ενημέρωσε τον διαιτητή για υποψία πέναλτι για χέρι του Άδωνη, ο διαιτητής πήγε και είδε ξανά την φάση στο on field review και υπέδειξε παράβαση.
43′ ΓΚΟΛ. 2-1. Ο Σαμπό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ανόρθωση.

45+2΄Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Φερέιρα από πλεονεκτική θέση να σημαδεύει αντίπαλο αντί τα δίχτυα.
Στην αντεπίθεση ο Φελίπε λίγο έλειψε να ισοφαρίσει όταν το σουτ του έφυγε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Λόρια.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μποτεάκ πέρασε στην θέση του Τιάγκο.
48′ Καλό σουτ του Φράγκου, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε έξω.
54′ Καλή κίνηση από τον Φερέιρα ο οποίος έκανε το συρτό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
55′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ντορεγκαράι στην θέση του Φλοριάν.
55′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα Νινγκά και Γουαρίς, έξω Ράντονιτς και Κορέια.
59′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Νινγκά έπιασε την κεφαλιά και ο Μελίσσας πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση.
63′ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μέσα Μαργκάσα και Μιγκελίτο, έξω Φράγκος και Κλίμοβιτς.
66′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα Χρυσοστόμου και Χριστοφή, έξω Σάμπο και Φερέιρα.
74′ Κόρνερ του Κίκο, κεφαλιά του Μπαισίνιο έξω.
87′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Χριστοδουλόπουλος στην θέση του Ιωάννου.
90′ Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ανενόχλητος ο Μιγκελίτο από κοντά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα έξω.