Συνεχίζει την αγωνιστική και βαθμολογική της άνοδο η ΑΕΛ! Μολονότι δεν έφτασε σε πολύ ψηλά επίπεδα απόδοσης, η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας στο Τσίρειο με 1-0, χάρη σε ένα πανέμορφο γκολ του Σάντος στο 82’, ο οποίος είχε τη λύση δίνοντας τους τρεις βαθμούς στους γαλαζοκίτρινους! Οι ερυθρόλευκοι πάλεψαν το παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι από το ματς, ενώ έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα με το χαμένο πέναλτι του Φλοριάν στο 22’, αλλά και στο 90+6’ με την κεφαλιά του Μελίσσα που προωθήθηκε να περνάει μόλις έξω! Η ΑΕΛ έφτασε τις τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα και παραμένει αήττητη με τον Γιανέφσκι στον πάγκο της, ενώ έφτασε την Ανόρθωση στους 11 βαθμούς, με τη Νέα Σαλαμίνα να παραμένει στους 13…

ΑΕΛ: Μούριελ, Μπάστο, Κάσα, Σάντος, Ντζάλμα, Ζντραβκόφσκι (46′ Μεντόγεβιτς), Τσιμπόλα (86′ Τεϊσέιρα), Μπιλοβάρ, Μακρής (90+4′ Φραντζής), Παπαφώτης (69′ Κατσάνικλιτς), Τσέποβιτς (46′ Μπεραχίνο).
Στον πάγκο: Μιγκέλ, Φραντζής, Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς, Μπεραχίνο, Παντελή, Κατσάνικλιτς, Ανδρέου, Μιλιντσεάνου, Πάβλοβιτς, Νεοφύτου, Κοντινέλλα.
Ν.ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Οφόρι (69′ Φιάκας), Άδωνη, Κατσικάς, Φράγκος (84′ Τσίκο), Μαργκάσα (69′ Λιμπόμπε), Φελίπε, Κλίμοβιτς, Τιάγκο (84΄Κουμούρης), Φλοριάν.
Στον πάγκο: Κίσσας, Ντάτκοβιτς, Τσίκο, Λιμπόμπε, Κουμούρης, Νικολάου, Λεουκό, Βίκτωρος, Φιάκας, Ντιακιτέ.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
7’ Σουτ του Φελίπε, απέκρουσε εύκολα ο Μούριελ.
18’ Πέναλτι ζήτησε η Νέα Σαλαμίνα σε πρώτη του Μαργκάσα σε επαφή με τον Τσιμπόλα, «παίζεται» από τον διαιτητή. Τον καλεί το VAR και πάει στο on-field review!
21’ Δίνει πέναλτι τελικά ο Φωτίου, αλλάζοντας την απόφασή του! Ο Τσιμπόλα φάνηκε να έχει επαφή με τον Μαργκάσα κάτω χαμηλά στο πόδι.
22’ Ο Φλοριάν εκτελεί το πέναλτι, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Χάνεται η μεγάλη ευκαιρία για τους ερυθρόλευκους!
39’ Σουτ από τον Μπάστο, πολύ άστοχο.
42’ Κίτρινη στον Ζντραβκόφσκι για φάουλ στον Κλίμοβιτς.
45+3’ Σέντρα-σουτ του Τσιμπόλα στην περιοχή, έδιωξε ο Μελίσσας σε κόρνερ.
45+4’ Πέφτει στην περιοχή ο Τσέποβιτς, δεν υπάρχει παράβαση μετά κι από εξέταση της φάσης από το VAR.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 2-2 (1-1)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-1
ΚΑΤΟΧΗ: 48-52%
ΣΧΟΛΙΟ: Επιεικώς μέτριο από πλευράς θεάματος το α’ ημίχρονο, καθώς οι φάσεις ήταν ελάχιστες. Η Νέα Σαλαμίνα είχε τη μεγάλη ευκαιρία στο 22’ αλλά ο Φλοριάν αστόχησε στο πέναλτι, ενώ η ΑΕΛ επί της ουσίας δεν κατέγραψε καμία κλασσική ευκαιρία.

46’ Αλλαγές για την ΑΕΛ. Μεντόγεβιτς και Μπεραχίνο στη θέση των Ζντραβκόφσκι και Τσέποβιτς.
48’ Κίτρινη στον Οφόρι για φάουλ στον Παπαφώτη.
61’ Κεφαλιά από τον Φλοριάν, απέκρουσε ο Μούριελ.
65’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Μόνος ο Παπαφώτης έκανε το σουτ, έστειλε την μπάλα έξω!
69’ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Κατσάνικλιτς αντί Παπαφώτη.
69’ Αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα. Φιάκας και Λιμπόμπε αντί Μαργκάσα και Οφόρι.
77’ Κίτρινη στον Μπάστο για χρησιμοποίηση του χεριού σε αντίπαλο.
82’ 1-0 Η ΑΕΛ! Εξαιρετικό γκολ από τον Σάντος, με διαγώνιο πλασέ εντός περιοχής!

83’ Κίτρινη στον Κατσανίκλιτς.
84’ Αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα. Κουμούρης και Τσίκο αντί Τιάγκο και Φράγκου.
86’ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Τεϊσέιρα αντί Τσιμπόλα.
88’ Κίτρινη στον Κατσικά.
90′ Κίτρινη στον Μεντόγεβιτς.
90+3’ Σουτ του Μπεραχίνο, κόντραρε η μπάλα, κόρνερ!
90+4’ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Φραντζής αντί του Μακρή.
90+6’ Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Κεφαλιά του Μελίσσα που προωθήθηκε μετά από κόρνερ, μόλις έξω!