Η γκολάρα του Κάσα χάρισε την πρώτη νίκη στην ΑΕΛ στο πρωτάθλημα.
Η ομάδα της Λεμεσού μετά από μια ματσάρα με πολλές φάσεις επικράτησε 1-0 της Ομόνοιας και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Για να έρθει η νίκη για την ομάδα του Γιανέφσκι έπρεπε ο Μπρούνο να χάσει πέναλτι για την Ομόνοια στο 32ο λεπτό (το έπιασε ο Μουριέλ) και έξι λεπτά αργότερα να έρθει ο Κογκολέζος (Κάσα) με ωραία κίνηση και πλασέ να στείλει την μπάλα στο παραθυράκι του Φαμπιανό, ένα γκολ που έμελλε να ήταν και νικητήριο.
Στην επανάληψη η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα, είχε τις ευκαιρίες να καθαρίσει το παιχνίδι, δεν το έκανε και στην συνέχεια η Ομόνοια έπαιξε τα ρέστα της για την ισοφάριση χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Έναρξη αγώνα…
3′
Πρώτη τελική στο παιχνίδι για την ΑΕΛ. Η κεφαλιά του Τσέποβιτς μετά από σέντρα του Ζτραβκόφσκι, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
5′ Ο Παπουλής πήγε να εκμεταλλευτεί λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ αλλά με ωραίο τακουνάκι τον απέφυγε ο τερματοφύλακας Μουριέλ.
8′ Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια. Έγινε η μπαλιά από δεξιά, βγήκε στο πρώτο δοκάρι ο Ανσαριφάρντ αλλά δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
9′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Τσέποβιτς βγήκε τετ-α-τετ με τον Φαμπιάνο αλλά το πλασέ του ήταν πολύ άστοχο.
15′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Παπουλής έβγαλε μόνο τον Μπρούνο ο ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά ο Μουριέλ έπεσε σωστά και απέκρουσε σε κόρνερ με το δεξί χέρι.
17′ Γυριστό σουτ του Λανγκ, η μπάλα έφυγε έξω.
22′ Κίτρινη κάρτα στον Φραντζή για τράβηγμα στον Μπρούνο.
30′ Κερδίζει πέναλτι η Ομόνοια σε μαρκάρισμα του Μπιλοβάρ στον Παπουλή.
Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και το πέναλτι επικυρώθηκε.

32′ Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπρούνο ο οποίος επέλεξε να το χτυπήσει στην δεξιά γωνιά του Μουριέλ ο οποίος έπεσε σωστά και απέκρουσε την μπάλα.

38′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΛ με ωραία πλασέ του Κάσα εντός περιοχής.
42′
Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λοίζου κινήθηκε ωραία, έπιασε το σουτ αλλά ο Μουριέλ ήταν σε ετοιμότητα και πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου:

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
53′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Φραντζής εξαπέλυσε έναν κεραυνό και έστειλε την μπάλα να σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνο.
54′ Καλό σουτ του Μιραλάς, απέκρουσε ο Φαμπιάνο.
56′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Φαμπιάνο τραυματίστηκε στον ώμο, ζήτησε αλλαγή και στην θέση του πέρασε ο Παναγή.
63′ Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα Κασάμα, Μπάρκερ και Χούπερ αντί των Ντίσκερουντ, Παπουλή και Λοίζου.
64′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Στην θέση του Σις πέρασε ο Μακρής.
65′ Ο Ανσαριφάρντ έβγαλε μόνο τον Μπρούνο ο οποίος γλίστρησε και έκανε επιθετικό φάουλ στον Μουριέλ.
74′ Ο Μπρούνο ήταν έτοιμος να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και τον πρόλαβες την τελευταία στιγμή ο Φραντζής.
80′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Σάντος έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ αλλά μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Παναγή.
87′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Το σουτ του Μπρούνο έφυγε ελάχιστα έξω.

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΕΛ: Μουριέλ, Φραντζής, Τζάλμα, Μπάστο, Μπιλοβάρ, Ζτραβκόφσκι, Τσιμπόλα, Κάσα (77′ Σάντος), Μιραλάς (85′ Μεντόγεβιτς), Σις (64′ Μακρής), Τσέποβιτς (85′ Μιλιντσεάνου)
Στον πάγκο: Ολιβέιρα,  Μπεραχίνο, Παπαφώτης,   Παντελή, Ανδρέου, Πάβλοβιτς, Νεοφύτου, Κοντινέλα

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο (56′ Παναγή), Μάθιους, Μπρούνο (88′ Κακουλλής), Λοϊζου (63′ Μπάρκερ), Παπουλής (63′ Χούπερ), Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Λανγκ, Ντίσκερουντ (63′ Κασάμα), Μίλετιτς, Χαραλάμπους
Στον πάγκο: Παναγή, Ψάλτης, Γιούστε, Κίτσος, Ζαχαρίου, Παναγιώτου,  Μπεζούς

ΣΚΟΡΕΡ: 38′ Κάσα