Η Βιγιαρεάλ άφησε πίσω της την γκέλα κόντρα στη Χετάφε και με το 4-0 επί της Έλτσε στο “Θεράμικα” έπιασε την Μπαρτσελόνα στη 2η θέση της La Liga, ύστερα από την 4η αγωνιστική.
Το “κίτρινο υποβρύχιο” ήταν σαφώς ανώτερο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήρε το προβάδισμα των δύο τερμάτων στο 1ο ημίχρονο χάρη στους Ζεράρ Μορένο και Χιοβάνι λο Σέλσο.
Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν και στο 2ο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Φρανσίς Κοκλέν στο 89ο λεπτό και ο Χοσέ Λουίς Μοράλες στις καθυστερήσεις.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ 0-1 ΕΣΠΑΝΙΟΛ

Την παρθενική της νίκη στη φετινή σεζόν πανηγύρισε η Εσπανιόλ, φεύγοντας με σπουδαίο διπλό (0-1)από την έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο!
Ήρωας για τους Καταλανούς ο Μάρτιν Μπρεϊθγουέιτ, ο οποίος λίγες μέρες πριν έμενε ελεύθερος από την Μπαρτσελόνα και υπέγραψε με τη συμπολίτισσά της Εσπανιόλ.
Σαφώς ανώτερη η Μπιλμπάο στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με την Εσπανιόλ ωστόσο να χάνει την πρώτη ευκαιρία στο 10′ με τον Χοσέλου. Στο 44′ ο Ινιάκι Γουίλιαμς, ο οποίος αγωνίστηκε για 237η συνεχόμενη φορά σε παιχνίδι πρωταθλήματος, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι του Φερνάντεθ.
Πιο ισορροπημένο το ματς στο δεύτερο μισό του, με την Εσπανιόλ να παίρνει τελικά το προβάδισμα στο 83′, όταν μετά από κλέψιμο στον χώρο του κέντρου και όμορφη κάθετη του Νταρντέρ, ο Μπρεϊθγουέιτ ξέφυγε από δύο αμυντικούς και σκόραρε, για το τελικό 0-1!

Έτσι, η Εσπανιόλ πήρε το πρώτο φετινό της τρίποντο, ενώ η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ηττήθηκε για πρώτη φορά, μετά από δύο νίκες και μία ισοπαλία στις τρεις πρώτες αγωνιστικές.