Η Μπάγερν κόλλησε για δεύτερη σερί εβδομάδα στο 1-1, απέναντι στην Ουνιόν στο ντέρμπι των… πρώην πρωτοπόρων της Bundesliga, με συνέπεια εκτός από την Ντόρτμουντ να τις προσπεράσει και η Φράιμπουργκ έπειτα από 5 αγωνιστικές.
Ουνιόν και Μπάγερν έριζαν για την 1η θέση της Bundesliga πριν από το μεταξύ τους παιχνίδι, όμως τελικά το 1-1 τις βρήκε αμφότερες χαμένες κατά δύο θέσεις, έπειτα από 5 αγωνιστικές.
Η ομάδα του Βερολίνου αξιοποίησε την πρώτη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε με τον Σεράλντο Μπέκερ στο 12′. Η απάντηση των Βαυαρών ήταν άμεση με τον Γιόσουα Κίμιχ και στη συνέχεια είχαν τον έλεγχο και τις ευκαιρίες, όμως όχι την απαιτούμενη αποτελεσματικότητα.
Η είσοδος του Τόμας Μίλερ και του Σερζ Γκνάμπρι δεν έφερε αποτέλεσμα, με την Μπάγερν να χάνει ευκαιρίες και στο 2ο ημίχρονο, αλλά να μην καταφέρνει να σκοράρει και να μένει για δεύτερη σερί αγωνιστική στο 1-1.
Η Φράιμπουργκ εκμεταλλεύτηκε αυτήν την ισοπαλία και προσπέρασε τις δύο ομάδες, πιάνοντας την Ντόρτμουντ στην κορυφή. Για να συμβεί αυτό έπρεπε να προσφέρει μια χορταστική νίκη μέσα στο Λεβερκούζεν με 3-2.
Το γκολ του Κερέν Ντεμιρμπάι στο 16′ ήταν ενδεικτικό της εικόνας του 1ου ημιχρόνου στην «Μπάιαρένα», όμως στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι απέκτησε έναν απίθανο ρυθμό, που ευνόησε τους φιλοξενουμένους. Ματίας Γκίντερ και Μίχαελ Γκρέγκοριτς είχαν κάνει την ανατροπή μέχρι το 50ό λεπτό, ο Πάτρικ Σικ με κεφαλιά ισοφάρισε στο 65′, όμως ο Ρίτσου Ντόαν δεν άφησε στους γηπεδούχους να χαρούν, αφού ανέκτησε το προβάδισμα στο 71′.

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής
Παρασκευή, 02/09
Μπορούσια Ντόρτμουντ-Χόφενχαϊμ 1-0 (16′ Ρόις)
Σάββατο, 03/09
Mπάγερ Λεβερκούζεν-Φράιμπουργκ 2-3 (16′ Ντεμιρμπάι, 65′ Σικ – 48′ Γκίντερ, 51′ Γκρέγκοριτς, 72′ Ντοάν)
Ουνιόν Βερολίνου-Μπάγερν Μονάχου 1-1 (12′ Μπέκερ – 15′ Κίμιχ)
Βόλφσμπουργκ-Κολωνία 1-4 (2′ Νμετσά – 22′ Λιούμπιτσιτς, 32′ αυτ. Οτάβιο, 45′ Κάιντς, 81′ Ανταμιάν)
Μπόχουμ-Βέρντερ Βρέμης 1-2 (90’+6′ Μάσοβιτς – 86′, 90’+2′ Φίλκρουγκ)
Στουτγκάρδη-Σάλκε 1-1 (18′ Φίριχ – 21′ Τερόντε)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Λειψία (19:30)