Η Ανόρθωση ήταν η νικήτρια του φιλικού αγώνα στο «Αμμόχωστος», επικρατώντας της Νέας Σαλαμίνας με 2-0. Ήταν το πρώτο νικηφόρο φιλικό για την «κυρία» κατά το διάστημα της προετοιμασίας της και επετεύχθη χάρη σε δύο γκολ που πέτυχε στο β’ ημίχρονο.
Ο Χαρογιάν άνοιξε το σκορ στο 66’ με κεφαλιά μετά από κόρνερ, όμως το… χάι λάιτ της αναμέτρησης ήταν η γκολάρα του Ουάρντα στο 69’, με σουτ εκτός περιοχής! Η Νέα Σαλαμίνα άφησε θετικές εντυπώσεις στο α’ ημίχρονο, όμως η Ανόρθωση ήταν καλύτερη στο δεύτερο και κατάφερε να πάρει τη φιλική νίκη.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελισσάς, Σεργίου, Κατσικάς, Ντάτκοβιτς, Οφόρι (83′ Παύλου), Φράγκος (67′ Μιγκελίτο), Μάντζεκ (23′ Φιάκας), Κλίμοβιτς (62′ Κουμούρης), Τιάγκο, Φελίπε (74′ Καρλίτος), Φλοριάν (83′ Νικολάου).
Στον πάγκο: Κίσσας, Φιάκας, Παύλου, Βίκτωρος, Κουμούρης, Χ’’Αντώνης, Κυριακίδης, Κάρλος, Νικολάου, Μιγκελίτο.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (70′ Αντωνίου), Κορέια, Μπαϊσίνιο, Χαρογιάν, Πάντσεον (75΄Χρυσοστόμου), Αρτυματάς, Σαμπό (70′ Ιωάννου), Ουάρντα (70′ Παρούτης), Φερέιρα (46′ Κατσαντώνης), Νινγκά (75′ Χριστοδουλόπουλος).
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Φρανγκέσκι, Αντωνιάδης, Χριστοδουλόπουλος, Παρούτης, Αντωνίου, Κορρέα, Ιωάννου, Κατσαντώνης, Χατζημιτσής, Χρυσοστόμου.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μελισσάς, Οφόρι, Κατσικάς / Χαρογιάν
ΣΚΟΡΕΡ: Χαρογιάν (66′), Ουάρντα (69′)
Διαιτητής: Δημήτρης Σολωμού
Βοηθοί διαιτητές: Νίκος Εγγλέζου, Αδάμος Βασιλείου
4ος διαιτητής: Αιμίλιος Χριστοφή

LΙVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
6’ Σουτ του Φελίπε, έξω.
18’ Σουτ από τον Μάντζεκ εντός περιοχής, κοντράρει η μπάλα, κόρνερ.
19’ Κεφαλιά του Ντάτκοβιτς στην περιοχή, απέκρουσε ο Λόρια. Καλή φάση για τη Νέα Σαλαμίνα.
23’ Αναγκαστική αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Αποχωρεί λόγω τραυματισμού ο Μάντζεκ, στη θέση του ο Φιάκας.
33’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Αμπαρτζουμιάν, έξω.
34’ Κίτρινη στον Χαρογιάν για δυνατό φάουλ σε αντίπαλο.
42’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Σουτ του Νινγκά εντός περιοχής, έκοψε λίγο πιο μπροστά από τη γραμμή ο Φράγκος.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Κατσαντώνης αντί Φερέιρα.
57’ Σουτ του Ουάρντα, έξω.
57’ Κίτρινη στον Μελισσά για διαμαρτυρία.
62’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Κουμούρης αντί του Κλίμοβιτς.
63’ Σκοράρει ο Κατσαντώνης αλλά το γκολ ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ.
65’ Καλό σουτ από τον Πάντσεον, διώχνει εντυπωσιακά ο Μελισσάς.
66′ 0-1: Η Ανόρθωση ανοίγει το σκορ με κεφαλιά του Χαρογιάν μετά από κόρνερ.
67’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μιγκελίτο στη θέση του Φράγκου.
69’ 0-2: Υπέροχο γκολ από τον Ουάρντα με καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής!
70’ Αλλαγές για την Ανόρθωση. Αντωνίου, Ιωάννου και Παρούτης αντί Αμπαρτζουμιάν, Σαμπό και Ουάρντα.
74’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Καρλίτος αντί του Φελίπε.
75’ Ακυρώνεται το γκολ του Καρλίτος ως οφσάιντ.
75’ Αλλαγές για την Ανόρθωση. Χρυσοστόμου και Χριστοδουλόπουλος αντί Πάντσεον και Νινγκά.
78’ Κίτρινη στον Οφόρι.
83’ Αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα. Παύλου και Νικολάου αντί Οφόρι και Φλοριάν.
90+2’ Κίτρινη στον Κατσικά.