Τι κι’ αν ήταν μόλις το πρώτο ματς της χρονιάς; Τι κι’ αν ήταν (θεωρητικά) το αουτσάιντερ; Ο Άρης είχε ραντεβού με την ιστορία και δεν θα άφηνε κανένα να του το χαλάσει. Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι επικράτησε της Νέφτσι με 2-0 στην «Αρένα», για τον β’ προκριματικό γύρο σε μια ιστορική βραδιά, βάζοντας τις βάσεις για πρόκριση!
Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήταν καθ’ όλη τη διάρκεια καλύτερη από τους Αζέρους και μπορούσε να ανοίξει το σκορ στο 21’ όμως το σουτ του Σόκε σταμάτησε στο δοκάρι.
Ο Καζού στο 46’ έχασε μοναδική ευκαιρία με το πλασέ του να φεύγει έξω σε ανυπεράσπιστη εστία, αλλά στο 53’ δεν αστόχησε και άνοιξε το σκορ. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Γκομίς με κεφαλιά στο 65′ μετά από… συστημένη σέντρα του Σπόλιαριτς. Κάπως έτσι ο Άρης έκανε πιο… απλά τα πράγματα για τον επαναληπτικό στο Μπακού σε μια βδομάδα και κρατάει στα χέρια του την πρόκριση.

ΑΡΗΣ: Βανά Άλβες, Γιαγκό, Μπρόρσον, Ντελμίρο, Καζού, Μπράουν (83′ Μουσούντα), Σόκε, Σπόλιαριτς (83′ Γιαμπόνσκι), Μαγιαμπέλα (61′ Πηλέας), Σλόγκαρ (72΄Μπένγκστον), Γκομίς (83′ Σικόρσκι).
Στον πάγκο: Στυλιανού, Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Πηλέας, Μπένγκτσον, Ντεντε Λομ, Ντζιαβέ.

ΝΕΦΤΣΙ: Μπρκιτς, Μ’ Μποντζ (69′ Ζουλφουγκάρλι), Κβερκβέλια, Στάνκοβιτς, Σαλαχλί, Γιαμπέρ (76′ Γιουσίφι), Μαχμούντοφ, Έντι (69′ Χατζίγεφ), Σάιεφ (87′ Μπογκομόλσκι), Λαουάλ (76′ Ροντρίγκες), Ντόνιοχ.
Στον πάγκο: Μαμαντόφ, Τζαβάντοφ, Αλίγεφ, Ασγάροφ, Μπουλούτοφ, Νασιρλί, Αμπάσοφ.

ΣΚΟΡΕΡ: Καζού (53′), Γκομίς (65′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπρόρσον/Σάιεφ, Ντόνιοχ.
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 2.000

Διαιτητής: Ίβαν Μπέμπεκ (Κροατία)
Βοηθοί: Γκόραν Πατάκι, Λούκα Πάγιτς (Κροατία)
Τέταρτος: Ντάριο Μπελ (Κροατία)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
EΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.
3′ Γύρισμα του Γκομίς, απομάκρυνε ο Μπρκιτς.
7′ Πλασέ του Σπόλιαριτς, η μπάλα έξω.
16′ Ο Νόνιοχ βγήκε απέναντι από τον Βανά, ο κίπερ του Άρη όμως, έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.
18′ Ο Σπόλιαριτς έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
21′ Δοκάρι για τον Άρη σε δυνατό σουτ του Σόκε εκτός περιοχής.
24′ Κίτρινη στον Μπρόρσον.
25′ Κεφαλιά του Κβερκβέλια, κανένα πρόβλημα για τον Βανά.
27′ Παράλληλο γύρισμα του Μαγιαμπέλα, δεν βρέθηκε κανείς στην πορεία της μπάλας.
31′ Κίτρινη στον Σάιεφ.
32′ Πλασέ του Λαουάλ, ελάχιστα έξω.
33′ Διπλή ευκαιρία για τον Άρη. Πρώτα ο Μπρκιτς απόκρουσε το σουτ του Γκομίς και στη συνέχεια η προσπάθεια του Καζού έφυγε έξω.
45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ:  Καλύτερα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Άρης, όμως οι Αζέροι κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς και να ήταν αυτοί που θα έχαναν την πρώτη καλή ευκαιρία. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι πήρε ξανά τα ηνία και «ακούμπησε» το γκολ αλλά δεν το «αγκάλιασε» καθώς το σουτ του Σόκε κατέληξε στο δοκάρι. Συνέχισε να είναι επικίνδυνη και ανώτερη από τη Νέφτσι η «Ελαφρά Ταξιαρχία», έχασε ευκαιρίες ωστόσο δεν βρήκε το γκολ με το 0-0 να… συνοδεύει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Ο Άρης έχει 7 τελικές προσπάθειες έναντι τριών, έχει 6 κόρνερ υπέρ του με τους Αζέρος να μετράνε μόνο 1, ενώ η κατοχή είναι στο 58% για τους γηπεδούχους.

46′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Άρη, με τον Καζού να μην μπορεί με κοντινή προβολή να στείλει την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία.
53′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ 1-0.
Ο Καζού ανοίγει το σκορ με ωραίο πλασέ!

60′ Φαλτσαριστό σουτ του Γκομίς, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της Νέφτσι.
61′ Αλλαγή για τον Άρη. Πηλέας αντί Μαγιαμπέλα.
65′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ 2-0. Ο Σπόλιαριτς στέλνει συστημένη μπαλιά στο κεφάλι του Γκομίς που δεν αστοχεί και στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

69′ Χατζίγεφ και Ζουλφουγκάρλι εντός εκτός οι Έντι και Μ’ Μποντζ.

72′ Σλόγκαρ έξω, μέσα ο Μπένγκστον.
76′ Ροντίγκες και Γιουσίφι στις θέσεις των Γιαμπέρ και Λαουάλ.
82′ Κίτρινη στον Ντόνιοχ.
83′ Τριπλή αλλαγή για τον Άρη. Μουσούντα, Σικόρσκι και Γιαμπλόνσκι αντικαθιστούν τους Μπράουν, Γκομίς και Σπόλιαριτς.
86′ Ο Σάιεφ αφήνει τη θέση του στον Μπογκομόλσκι.
90′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.