Θέαμα, εφτά γκολ και δύο κόκκινες κάρτες περιελάβανε το μενού ενός αδιάφορου βαθμολογικού αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής της β’ φάσης.
Ο Ολυμπιακός επικράτησε 4-3 της ΠΑΕΕΚ σε μια ματσάρα την οποία απόλαυσαν όσοι την παρακολουθήσαν.
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 22’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο, έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 40’ λόγω αποβολής του Μακρή αλλά στην επανάληψη μπήκε καλύτερα.
Στο 51’ έκανε το 2-0 με πέναλτι του Κυριάκου για να αναλάβει δράση ο Κα ο οποίος σε δέκα λεπτά πέτυχε δύο γκολ (62’, 72’). Ενδιάμεσα μείωσε η ΠΑΕΕΚ στο 65’ με τον Βαρέλα και στο 70’ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Φραγκέσκου.
Ο Κούρος στο 78’ με απευθείας φάουλ και τραγικό λάθος του Μολ μείωσε σε 4-2, ενώ στο 90’ ο Μπάμπιτς μείωσε ακόμα περισσότερο διαμορφώνοντας το τελικό 4-3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν.Τούτιτς): Μολ, Μποβέδα, Μακρής, Μανρίκε (38′ Σαμπίνια), Ευτυχίδης (46′ Σάλι), Σάββα (46′ Κα), Ντιανέ, Νάνι, Κυριάκου, Τιάγκο (77′ Χριστοδούλου), Χαραλάμπους (46′ Πεχλιβάνης)
Στον πάγκο: Φώτη, Ανδρονίκου,  Μιχαήλ, Χριστοδούλου, Καραγιάννης, Δημητρίου, Πηλαβάς

ΠΑΕΕΚ (Κ.Προκοπίου): Μαυρομούστακος, Ορ (61′ Βαρέλα), Ενόχ (61′ Μπάμπιτς), Χαραλάμπους, Αριστοτέλους, Παττίχης (46′ Καιμόλεν), Κωμοδίκης (74′ Ράμος), Καπαρτής, Αμερόνγκεν (46′ Νεοφύτου), Κούρος, Φραγκέσκου
Στον πάγκο: Στον πάγκο: Παναγιώτου, Σουμαόρο, Δημητρίου, Νούνιτς

ΣΚΟΡΕΡ: 22’Τιάγκο, 51′ Κυριάκου (π.), 62′, 72 Κα/65′ Βαρέλα, 78′ Κούρος, 90′ Μπάμπιτς
Παρατηρητής Διαιτησίας: Ιωάννου Μιχάλης

1′ Απειλεί ο Ολυμπιακός. Ο Μακρής έδωσε στον Τιάγκο ο οποίος με πλασέ στην κίνηση εντός περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
2′ Γύρισμα του Καπαρτή, έπεσε και μάζεψε την μπάλα ο Μολ.
3′ Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Τιάγκο από καλή θέση μέσα στην περιοχή έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
10′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Χαραλάμπους βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της ΠΑΕΕΚ αλλά το πλασέ του έφυγε έξω.
11′ Ωραία κίνηση και καλό σουτ του Σάββα, σε ετοιμότητα ο Μαυρομούστακος έπεσε και απέκρουσε την μπάλα.
22′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ ο Ολυμπιακός. Ο Τιάγκο με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μαυρομούστακου.
29′
Πρώτη τελική για την ΠΑΕΕΚ. Το σουτ του Μάρκου Χαραλάμπους έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
34′  Καλό σουτ του Μακρή, η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
38′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Δεν μπόρεσε να συνεχίσει ο Μανρίκε και στην θέση του πέρασε ο Σαμπίνια.
40′ Αρχικά ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα στον Μακρή για σκληρό φάουλ στον Αμερόγκεν με χτύπημα στο πρόσωπο με τις τάπες, το VAR του είπε να δει ξανά την φάση και αφού την είδε έβγαλε κόκκινη στον Μακρή και τον απέβαλε.
45+2′ Καλό σουτ του Ευτυχίδη, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
Τέλος α΄ ημιχρόνου…
Έναρξη β’ ημιχρόνου…
46′ Τριπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Πέρασαν στο ματς Σάλι, Κα και Πεχλιβάνης αντί των Ευτυχίδη, Σάββα και Χαραλάμπους.
46′ Διπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Καιμόλεν αντί του Παττίχη και Νεοφύτου αντί του Αμερόνγκεν.
50′ Ο Κωμοδίκης ανέτρεψε τον Κα και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι.
51′ ΓΚΟΛ. 2-0. Ο Κυριάκου ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά, τον Μαυρομουστακο στην δεξιά και πέτυχε το δεύτερο γκολ για τον Ολυμπιακό.
61′
Διπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Μπάμπιτς και Βαρέλα αντί των Ενόχ και Ορ.
62′ Σουτ του Κα, κατευθείαν στα χέρια του Μαυρομούστακου.
62′ ΓΚΟΛ. 3-0. Ο Κα έφυγε γρήγορα από δεξιά, πέρασε τον Μαυρομούστακο και από πολύ πλάγια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να πετύχει το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού.
65′ ΓΚΟΛ. 3-1. Μειώνει η ΠΑΕΕΚ με τον Νίκο Βαρέλα με ωραίο διαγώνιο σουτ από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή.
70′
Λάθος του Φραγκέσκου, έκλεψε την μπάλα ο Τιάγκο ο οποίος έφευγε μόνος, ο αμυντικός της ΠΑΕΕΚ τον τράβηξε και αποβλήθηκε.
72′ ΓΚΟΛ. 4-1. Κι’ άλλο γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Κα ο οποίος δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στον Νεοφύτου, πήρε μια παράξενη τροχιά, πέρασε πάνω από τον Μαυρομούστακο και κατέληξε στα δίχτυα.
78′ ΓΚΟΛ 4-2. Μειώνει η ΠΑΕΕΚ με φάουλ του Κούρου και τραγικό λάθος του Μολ.
83′
Ακυρώνεται γκολ του Ολυμπιακού με τον Πεχλιβάνη για οφσάιντ του Σάλι στο ξεκίνημα της φάσης.
90′ ΓΚΟΛ. 4-3. Μειώνει ακόμα περισσότερο η ΠΑΕΕΚ με πλασέ του Μπάμπιτς από κοντά.