Σε ένα «τρελό» ματς στο Μπέργκαμο, με το οποίο ολοκληρώθηκε η 35η αγωνιστική της Serie A, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Έντερσον στο 27′ και με νύχια και με δόντια κρατούσαν το προβάδισμα σχεδόν μέχρι το φινάλε! Θυμίζουμε, είχαν προηγηθεί τα «τρίποντα» με Σαμπντόρια και Ουντινέζε εκτός έδρας, αλλά και η νίκη επί της Φιορεντίνα για τη Σαλερνιτάνα, που «παλεύει» για τη σωτηρία!

Η Αταλάντα, όμως, η οποία κινδυνεύει να μείνει χωρίς ευρωπαϊκό «εισιτήριο», πίεσε και αφού έχασε κάμποσες ευκαιρίες, βρήκε το γκολ με τον Κροάτη δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′. Στα τελευταία λεπτά, μάλιστα, το παιχνίδι -φυσιολογικά- έγινε ροντέο. Η Αταλάντα έψαξε την ανατροπή, η Σαλερνιτάνα έψαχνε μία αντεπίθεση, αλλά τίποτα άλλο δεν συνέβη, με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.