Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Πάφος FC επικράτησε της ΑΕΚ με 2-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης» και με τη νίκη της αυτή, δικαιούται να ελπίζει στην κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου!
Η παφιακή ομάδα μείωσε την απόστασή της από την αντίστοιχη της Λάρνακας στο -3, ενώ απέκτησε οριστικά το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Με το… αριστερό το ντεμπούτο του Μπαντία στον πάγκο της ΑΕΚ, η οποία υπέστη την 3η συνεχόμενη ήττα και πλέον το βασικό ζητούμενο γι’ αυτήν είναι η Ευρώπη κι όχι ο τίτλος…
Ο Ντάγκλας Αουρέλιο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 41’, ενώ ο Άλτμαν είχε δοκάρι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όπως κι ο Ρόμο στο 56’. Η παφιακή ομάδα ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη της στο 83’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον, με την μπάλα να αλλάζει πορεία αφού χτύπησε στον Γκονζάλεθ που βρισκόταν στο τοίχος, πανηγυρίζοντας μία σπουδαία από κάθε άποψη νίκη!

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ
ΠΑΦΟΣ FC:
Πέτρου, Κβίντα (52′ Χότσκο), Τόμετσακ, Τάλις, Μπάιριτς, Αουρέλιο (75′ ΄Κοβάσεβιτς), Πάνιτς, Πάντσεον, Σεμέδο (86′ Φουρ), Ζάιρο, Αλ Γκαντιούι (75′ Αμπντουσαλάμοφ).
Στον πάγκο: Αντός, Χότσκο, Κοβάσεβιτς, Αμπντουσαλάμοφ, Ζ. Αουρέλιο, Φυλακτού, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Φουρ, Ντράγκομιρ, Πάγιτς, Γιοβάνοβιτς.
ΑΕΚ: Λεάλ, Γκονζάλεθ, Τόμοβιτς, Ροσάλες (46′ Τάντι), Εγγλέζου (90+5′ Παναδέρο), Λουΐς Γκουστάβο, Εσπινόσα, Άλτμαν, Φαράζ (46′ Ακοράν), Τρισκόφσκι (76′ Γκιούρτσο), Νταρμπισάιαρ (46′ Ρόμο).
Στον πάγκο: Τούμπας, Τάντι, Ακοράν, Ρόμο, Λαμπόικο, Μιλίτσεβιτς, Ολατούντζι, Χριστοφόρου, Παναδέρο, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ελ Γκαντιούι, Ζάιρο, Μπάιριτς / Άλτμαν, Λουΐς Γκουστάβο, Τόμοβιτς (3η), Εγγλέζου

LIVE Η ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
4’ Σουτ από τον Ζάιρο, έπεσε στα πόδια του ο Εγγλέζου αλλοιώνοντας την πορεία της μπάλας και στη συνέχεια μάζεψε ο Λεάλ.
16’ Ο Ζάιρο βγήκε απέναντι από τον Λεάλ, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ κατάφερε να του πάρει την μπάλα από τα πόδια! Ευκαιρία για τους γηπεδούχους!
17’ Κεφαλιά από τον Γκονζάλεθ, έξω. Πρώτη φάση για την ΑΕΚ.
21’ Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Λανθασμένη έξοδος από τον Πέτρου, ο Τρισκόφσκι έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε έξω!
26’ Κίτρινη κάρτα στον Άλτμαν για επικίνδυνο παίξιμο.
28’ Δυνατό μακρινό σουτ του Σεμέδο, σε ετοιμότητα ο Λεάλ που μαζεύει.
34’ Σουτ από τον Άλτμαν, άστοχο.
35’ Μακρινό σουτ από τον Αουρέλιο, απέκρουσε ο Λεάλ.
41’ 1-0 Η ΠΑΦΟΣ FC! Λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Λουΐς Γκουστάβο στην προσπάθεια του να διώξει… έστρωσε στον  αμαρκάριστο Ντάγκλας Αουρέλιο, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
45’ Δυνατό σουτ από τον Αουρέλιο, απέκρουσε ο Λεάλ.
45+1’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σουτ από τον Άλτμαν, η μπάλα στο δοκάρι!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 5-5 (5-0)
ΚΟΡΝΕΡ: 1-1
ΚΑΤΟΧΗ: 45-55%
ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Καλύτερη η Πάφος FC στο πρώτο ημίχρονο, ήταν πιο επιθετική από την ΑΕΚ και με τον πολύ δραστήριο Ντάγκλας Αουρέλιο, βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Η ομάδα της Λάρνακας πλήρωσε το λάθος στην άμυνά της στη φάση του γκολ, αλλά γενικώς δεν πατάει καλά στον αγωνιστικό χώρο μολονότι είχε τη μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις με το δοκάρι του Άλτμαν.
46’ Τριπλή αλλαγή από τον Μπαντία! Τάντι, Ακοράν και Ρόμο αντί Ροσάλες, Φαράζ και Νταρμπισάιαρ!
48’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Τρισκόφσκι από πολύ κοντά στην περιοχή μετά το γύρισμα του Άλτμαν δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!
50’ Άσχημη εναέρια σύγκρουση Κβίντια με Ρόμο. Προσωρινή διακοπή στο ματς.
52’ Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Κβίντα. Ο Χότσκο περνάει στη θέση του, αναγκαστική η αλλαγή.
54’ Ευκαιρία για την Πάφος FC. Πλασέ του Σεμέδο, απέκρουσε ο Λεάλ.
56’ Νέο δοκάρι για την ΑΕΚ, αυτή τη φορά μετά από κεφαλιά του Ρόμο!
57’ Κίτρινη κάρτα στον Λουΐς Γκουστάβο για φάουλ στον Σεμέδο.
58’ Γύρισμα του Σεμέδο στην περιοχή, έδιωξαν την υστάτη οι της ΑΕΚ.
65’ Ο Εγγλέζου παίζει την μπάλα, ο Αουρέλιο τον πατάει στο πόδι και ο Θεουλή δίνει φάουλ υπέρ της Πάφος FC! Εξετάστηκε η φάση από το VAR για κόκκινη κάρτα στον παίκτη των γηπεδούχων, δεν αλλάζει η απόφαση του ρεφ!
69’ Καλή φάση για την ΑΕΚ. Σουτ από τον Ακοράν, απέκρουσε ο Πέτρου με δεύτερη προσπάθεια.
71’ Κίτρινη στον Ελ Γκαντιούι για φάουλ στον Ακοράν.
74’ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Σουτ του Σεμέδο εντός περιοχής, έδιωξε προ της γραμμής του τέρματος ο Εγγλέζου σε κόρνερ!
75’ Διπλή αλλαγή για την Πάφος FC. Κοβάσεβιτς και Αμπντουσαλάμοφ στη θέση των Αουρέλιο και Αλ Γκαντιούι.
76’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκιούρτσο αντί του Τρισκόφσκι.
76’ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Κεφαλιά του Ρόμο, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Πέτρου.
80’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC! Σουτ του αφύλακτου Πάντσεον εντός περιοχής, έξω!
81’ Κίτρινη στον Τόμοβιτς για φάουλ στον Κοβάσεβιτς. Συμπληρώνει τρεις και χάνει ένα από τα επόμενα δύο ματς της ΑΕΚ.
83’ 2-0 Η ΠΑΦΟΣ FC! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Γκονζάλεθ που βρισκόταν στο τοίχος, άλλαξε πορεία και παρά την προσπάθεια του Λεάλ κατέληξε στα δίχτυα!
86’ Αλλαγή για την Πάφος FC. Ο Φουρ αντί του Σεμέδο.
89’ Κίτρινη στον Ζάιρο για φάουλ στον Εγγλέζου.
90+1’ Κίτρινη στον Μπάιριτς για διαμαρτυρία.
90+5’ Κίτρινη στον Τάντι.
90+5’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Παναδέρο αντί του Εγγλέζου.
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ!

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ
** Στον αγώνα του α’ γύρου στην Πάφο, οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1, ενώ στην «Αρένα» η παφιακή ομάδα επικράτησε της ΑΕΚ με 3-1.
** Στο όριο καρτών από την ΑΕΚ είναι ο Τόμοβιτς. Από την Πάφος FC κανείς.