Αυτή είναι η 12η φορά που η ΑΕΚ, στην ιστορία της, θα βρεθεί σε ημιτελικό κυπέλλου. Στις προηγούμενες 11, μετρά δύο κατακτήσεις (2003-04 και 2017-18), ισάριθμες φορές ήταν φιναλίστ (1995-96 και 2005-06) ενώ, αποκλείστηκε τις υπόλοιπες 7.
Ας πάρουμε τα πράγματα, όμως, από την αρχή. Αρχή που γίνεται στο 1995-96, όταν πήρε την πρόκριση κόντρα στον Απόλλωνα με τον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, (2-2 και 1-1),  αλλά, στον τελικό, γνώρισε την ήττα από το ΑΠΟΕΛ. Την επόμενη χρονιά 1996-97, τα είπε (στα ημιτελικά πάντα), με την Ομόνοια, χάνοντας δύο φορές, με το ίδιο σκορ (1-0). Τη σεζόν 1999-00, η κλήρωση, έφερε απέναντι της το ΑΠΟΕΛ, με τους γαλαζοκίτρινους, να αποκλείουν την ομάδα της Λάρνακας με 2-0 στο δεύτερο ματς (0-0 το πρώτο). Προχωρώντας, στην αγωνιστική περίοδο 2003-04, οι κιτρινοπράσινοι φτάνουν στην κατάκτηση του τροπαίου, πρώτο στην ιστορία τους. Στα ημιτελικά «λύγισε» τον Ολυμπιακό (πάλι) με το εκτός έδρας γκολ (νίκη 1-0 εντός, ήττα 2-1 εκτός) και απέναντι στην ΑΕΛ, με σκορ 2-1, πανηγύρισε το κύπελλο.
Την περίοδο 2005-06, απέκλεισαν την ΑΕΠ, ξανά με το εκτός έδρας γκολ (1-1 εκτός, 0-0 εντός), και έφτασαν στον τελικό. Σ’ εκείνο τον τελικό χρειάστηκε η παράταση, με το ΑΠΟΕΛ να επικρατεί με 3-2 της ΑΕΚ. Την αμέσως επόμενη σεζόν, 2006-07, αποκλείστηκε από την Ανόρθωση με συνολικό σκορ 3-2. Έπειτα, χρειάστηκαν 5 χρόνια για να επιστρέψει σε ημιτελικούς η ΑΕΚ, όμως η παρουσία της τη σεζόν 2011-12, δεν συνοδεύτηκε με θετικό αποτέλεσμα, αφού η ΑΕΛ την έθεσε νοκ άουτ με συνολικό σκορ 1-0. Ούτε το 2012-13 είχε την εξέλιξη που επιθυμούσαν στην ομάδα της Λάρνακας. Αποκλεισμός από τον Απόλλωνα με μια ήττα (2-1) και μια ισοπαλία (1-1).
Την αγωνιστική περίοδο, 2014-15, βρέθηκε εκ νέου αντιμέτωπη με την ΑΕΛ, όμως, η ομάδα της Λεμεσού, παρά το ότι δεν νίκησε, πήρε την πρόκριση με τον κανόνα του εκτός έδρας γκολ (2-2 και 1-1). Φτάνουμε στον… τελευταίο αποκλεισμό πριν την εξιλέωση. Συγκεκριμένα, το 2015-16, οι κιτρινοπράσινοι, δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση αφού η Ομόνοια στη διαδικασία των πέναλτι, (5-3) σφράγισε το εισιτήριο του τελικού. 2017/18. Η εξιλέωση. Η ΑΕΚ, μετά από 14 χρόνια όχι μόνο περνάει από τα ημιτελικά (απέκλεισε το ΑΠΟΕΛ με συνολικό σκορ 4-1), αλλά φτάνει και στην κατάκτηση του τροπαίου απέναντι στον Απόλλωνα επικρατώντας με 2-1.
Πλέον, η ομάδα της Λάρνακας, έχει ως στόχο να φτάσει στον 5ο τελικό της, αλλά και να κατακτήσει το 3ο κύπελλο της ιστορίας της.