Αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα από το 9’ λόγω απευθείας αποβολή του Κβάσιουκ, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 53’ με το γκολ του Αμπαρτζουμιάν, όμως ο Άρης κατάφερε πάλι να μη χάσει και να διατηρήσει το αήττητό του στη β’ φάση, χάρη στο γκολ του Μπογκνάρ στο 88’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τον Λόρια να φέρει μεγάλη ευθύνη αφού δεν απέκρουσε σταθερά την μπάλα, παίρνοντας το βαθμό της ισοπαλίας (1-1)!
Η Ανόρθωση έβαλε τα χέρια της κι έβγαλε τα μάτια της, αφού έχασε πέναλτι στο 11’ με τον Βανά Άλβες να αποκρούει την εκτέλεση του Χριστοφή, ενώ είχε ξεκάθαρες ευκαιρίες μετά το 1-0 για να τελειώσει το ματς με Ρουσιά και Ντέλετιτς, αλλά δεν τα κατάφερε πληρώνοντας την επιπολαιότητά της, χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή…

ΑΡΗΣ: Βανά Άλβες, Mπρόρσον, Σίλντενφελντ, Ρονκάλια, Καζού (73′ Φράγκου), Γιαγκό (57′ Ντζιαβέ), Γιαμπλόνσκι, Μπράουν (73′ Μπογκνάρ), Σπόλιαριτς (57′ Σιμιόν), Κβάσιουκ, Σικόρσκι (68′ Σλόγκαρ).
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Μανού Γκαρσία, Ανδρέου, Φράγκος, Σλόγκαρ, Μπογκνάρ, Ντζιαβέ, Κορόμα, Ματθαίου, Σιμιόν.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Ρισβάνης, Κορρέα, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (69′ Χρυσοστόμου), Βερχόβετς (46′ Χριστοδουλόπουλος), Χριστοφή (46′ Ντέλετιτς), Ουάρντα, Νοβότνι (69′ Ρουσιάς).
Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Χριστοδουλόπουλος, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Εσκοβάλ, Ιωάννου, Ντέλετιτς, Χρυσοστόμου.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καζού, Φράγκος, Ντζιαβέ / Ντέλετιτς, Αρτυματάς, Ρισβάνης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Κβάσιουκ (9′)
ΣΚΟΡΕΡ: Μπογκνάρ (88′) / Αμπαρτζουμιάν (53′)

LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
7’ Πέναλτι για την Ανόρθωση για χέρι του Κβάσιουκ! Έπειτα από υπόδειξη του VAR, ο Μάριος Χριστοφόρου πάει στο on-field review να δει τη φάση για κόκκινη κάρτα στον παίκτη του Άρη!
9’ Ο διαιτητής αποβάλλει τον Κβάσιουκ με απευθείας κόκκινη κάρτα για στέρηση προφανούς ευκαιρίας επίτευξης τέρματος! Με δέκα από πολύ νωρίς ο Άρης!
11’ ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Ο Χριστοφή εκτελεί το πέναλτι, ο Βανά Άλβες αποκρούει κι ο Νοβότνι από κοντά στέλνει την μπάλα έξω!!!
17’ Ασταθής απόκρουση του Λόρια, ο Μπρόρσον δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Πρώτη φάση για τον Άρη.
19’ Πλασέ του Χριστοφή στο ύψος της περιοχής, έξω.
24’ Σουτ του Ουάρντα στην περιοχή μετά από κόρνερ, κόντραρε η μπάλα σε αντίπαλο.
ΣΧΟΛΙΟ: Είναι σαφώς πιο επιθετική η Ανόρθωση μετά το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε από την αποβολή του Κβάσιουκ, ωστόσο για ακόμη μία φορά δεν μπόρεσε να σκοράρει απ’ το σημείο του πέναλτι!
29’ Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση. Κεφαλιά από τον αφύλακτο Χριστοφή στο ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα έξω!
42’ Καλή ευκαιρία για τον Άρη! Δυνατό σουτ του Μπράουν, απέκρουσε δύσκολα ο Λόρια!
** Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 3-5 (3-2)
ΚΟΡΝΕΡ: 1-1
ΚΑΤΟΧΗ: 32-68%
ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Η Ανόρθωση έχει το αριθμητικό πλεονέκτημα από την απευθείας αποβολή του Κβάσιουκ μόλις στο 9’, αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί. Έχασε το πέναλτι στο 11’ με τον Βανά Άλβες να αποκρούσει την εκτέλεση του Χριστοφή, προσπάθησε να πιέσει στη συνέχεια όμως όσο περνούσε ο χρόνος και κυρίως από το 30’ κι έπειτα, ο Άρης ισορρόπησε και κατάφερε να διαχειριστεί καλά το τελευταίο τέταρτο, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

46’ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Χριστοδουλόπουλος και Ντέλετιτς αντί Βερχόβετς και Χριστοφή.
47’ Κίτρινη κάρτα στον Ντέλετιτς για θέατρο στην περιοχή. Σωστή απόφαση από τον διαιτητή.
50’ Πρώτη τελική στο β’ ημίχρονο. Εκτέλεση κόρνερ από τον Σπόλιαριτς, κεφαλιά από τον Ρονκάλια, έξω.
53’ 0-1 Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Έπειτα από ωραιότατη σέντρα του Λάζαρου, ο Αμπαρτζουμιάν με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
55’ Πολύ καλή ευκαιρία για τον Άρη! Σουτ από τον Σπόλιαριτς, μόλις έξω!
57’ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Σιμιόν και Ντζιαβέ αντί Σπόλιαριτς και Γιαγκό.
58’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Από πολύ κοντά ο Νοβότνι με πλασέ έστειλε την μπάλα έξω!
59’ Κίτρινη στον Καζού για φάουλ στον Ουάρντα.
63’ Καλό σουτ του Νοβότνι, έξω.
67’ Δυνατό μακρινό σουτ του Αρτυματά, λίγο πάνω απ’ την εστία.
68’ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Σλόγκαρ αντί του Σικόρσκι.
69’ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Ρουσιάς και Χρυσοστόμου αντί Ρουσιά και Χουσμπάουερ.
71’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Ρουσιάς βγήκε απέναντι από τον Βανά Άλβες αλλά δεν πήγε να τον περάσει και ο τερματοφύλακας του Άρη κατάφερε να διώξει!
73’ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Μπογκνάρ και Φράγκου στη θέση των Μπράουν και Καζού.
78’ Κίτρινη κάρτα στον Αρτυματά για φάουλ στον Γιαμπλόνσκι.
79’ Κίτρινη στον Φράγκο για φάουλ στον Ντέλετιτς.
80’ Σουτ από τον Σλόγκαρ, απέκρουσε ο Λόρια.
84’ Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση. Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, κεφαλιά του Ρουσιά, μόλις έξω!
86’ Κίτρινη κάρτα στον Ντζιαβέ για φάουλ στον Κορέια.
87’ Νέα μεγάλη φάση για την Ανόρθωση. Πλασέ του Ντέλετιτς εντός περιοχής, μόλις έξω!
87’ Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη για διαμαρτυρία.
88’ 1-1 ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ Ο ΑΡΗΣ! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπογκνάρ, ο Λόρια κάνει τραγικό λάθος, δεν αποκρούσει σταθερά και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα!