Με μια γκολάρα του αρχηγού Μίλτου Μιλτιάδους στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Oμόνοια 29ης Μαίου πανηγύρισε μεγάλη νίκη 2-1 επί του Αχυρώνα και ξεμπερδεύει από την υπόθεση παραμονή. Από την άλλη η ομάδα του Λιοπετρίου εξακολουθεί να είναι με την πλάτη στον τοίχο.
Η Oμόνοια 29ης Μαίου άνοιξε το σκορ στο 32’ με όμορφο γκολ τυ Σπύρου, ενώ ο Αχυρώνας ισοφάρισε στο 72’ με τον Λουκά.
Η μεγάλη νίκη ήρθε στο 90+1 με το πολύ όμορφο γκολ του Μιλτιάδους το οποίο ανέβασε την ομάδα στην 7η θέση.

ΟΜΟΝΟΙΑ 29Μ.: Λοίζου, Σπύρου, Χρυσοστόμου, Φροξυλιάς (46′ Μιλτιάδους), Αντωνίου, Γαβριηλίδης, Κύπρου, Κουζάρης (80′ Σάκκης), Σοφοκλέους, Μιχαήλ, Πιτταράς.
Στον πάγκο: Δημοσθένους, Μιχαήλ Μ., Μιλτιάδους, Ιερείδης, Ματροφτής, Σοφοκλέους, Κωνσταντίνου, Νικολάου,.

ΑΧΥΡΩΝΑΣ: Λοίζου, Αριστοτέλους, Σεμιρτζίδης (86′ Εμπεσίλιο), Στυλιανού (61′ Κούρτης), Θεοδούλου, Κκονέ, Κουσιάππας, Χαραλάμπους, Δημοσθένους (86′ Χρίστου), Λουκά, Τριμπό (57′ Γεωργίου).
Στον πάγκο: Σίμου, Ουντόζι, Μενσά, Χάτζιαρος, Μαρτή, Νταλού, Κκονέ Χ, Παναγιωτίδης.

-Η Oμόνοια 29ης Μαίου συμπληρώνει σήμερα 100 επίσημα παιχνίδια.
2′ Πρώτη τελική στο παιχνίδι για την Oμόνοια 29ης Μαίου. Το σουτ του Κύπρου στη κίνηση έφυγε έξω.
11′ Απειλεί ο Αχυρώνας. Καλό σουτ του Τριμπό, απέκρουσε ο Λοίζου.
15′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αχυρώνα. Ο Κκονέ έκανε το γύρισμα και από  κοντά ο Δημοσθένους δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λοίζου.
-Πολύ ωραία ατμόσφαιρα από τους φίλους της Ομόνοιας 29ης Μαίου.
16′ Απειλεί και πάλι ο Αχυρώνας. Γύρισμα του Τριμπό από δεξιά, ο Λοίζου βρήκε και πρόλαβε να μαζέψει την μπάλα μπροστά από τον Λουκά.
20′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Μιχάηλ έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Αρτεμίου έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
21′ Μεγάλη ευκαιρία για την Oμόνοια 29ης Μαίου. Ο Κύπρου έπιασε ένα δυνατό σουτ και ανάγκασε τον Λοίζου σε δύσκολη απόκρουση αφού προηγουμένως η μπάλα χτύπησε σε σώμα αμυντικού και άλλαξε πορεία.
27′ Ευκαιρία για τον Αχυρώνα. Ο Δημοσθένους έκανε την μπαλιά αλλά ο Λουκά δεν έβαλε όπως θα ήθελε την προβολή.
32′ ΓΚΟΛ. 1-0. ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡ Η ΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΪΟΥ. Ο Σπύρου πήρε την μπάλα από δεξιά, πέρασε τον Τριμπό, πέρασε και τον Κκονέ και με ωραίο διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λοίζου.

37′ Κίτρινη κάρτα στον Στυλιανού για δυνατό μαρκάρισμα στον Πιτταρά.
39′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αχυρώνα για να ισοφαρίσει. Ο Κκονέ από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λοίζου.
Τέλος α’ ημιχρόνου
Έναρξη β’ ημιχρόνου
46′
Αλλαγή για την Oμόνοια 29ης Μαίου. Στην θέση του Φροξυλιά πέρασε ο Μιλτιάδους.
49′ Κεφαλιά του Τριμπό, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Γιώργου Λοίζου.
51′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια 29ης Μαίου. Ο Κύπρου έφυγε γρήγορα από δεξιά, έκανε την μπαλιά αλλά ο επερχόμενος Μιλτιάδους έστειλε την μπάλα έξω.
57′ Αλλαγή για τον Αχυρώνα. Ο Γεωργίου πέρασε στο παιχνίδι στην θέση του Τριμπό.
59′ Κίτρινη κάρτα στον Θεοδούλου για δυνατό φάουλ στον Σοφοκλέους.
72′ ΓΚΟΛ. 1-1. ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ Ο ΑΧΥΡΩΝΑΣ. Λάθος απομάκρυνση από τον τερματοφύλακα της Oμόνοιας 29Μ. και από κοντά ο Λουκά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
87′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Σοφοκλέους έπιασε το σουτ στη κίνηση από το ύψους του πέναλτι αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
90+1′ ΓΚΟΛ. 2-1. ΠΑΡΝΕΙ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ Η ΟΜΟΝΟΙΑ. Λανθασμένη απομάκρυνση από την άμυνα του Αχυρώνα. Ο Μίλτος Μιλτιάδους πήρε την μπάλα, δεν έχασε χρόνο. έπιασε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.