Με το διπλό έφυγε η Giovani ΕΝ Παραλιμνίου από την έδρα της Ανόρθωσης, επικρατώντας με 79-69 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την 20η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ο Ντεάντρε Ντίκσον με 29 πόντους, 2 ασίστ και 18 ριμπάουντ.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, με τον Μπούργκετ να δίνει προβάδισμα στην Ένωση στο 1’ (3-0), και στο επόμενο λεπτό να ισοφαρίζει η Ανόρθωση (3-3). Στο 2’ οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με 5-3. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την «Μεγάλη Κυρία» να παίρνει προβάδισμα 5 πόντων στο 9’ με 19-14, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 19-18.
Στη δεύτερη περίοδο, ο Μάλορι ευστόχησε σε τρίποντο στο 12’ για το 25-18. Η ομάδα του Παραλιμνίου μείωσε σε 26-25 στο 13’ με τις βολές του Μακλέλαν, ενώ στο 16’ πήρε εκ νέου προβάδισμα με το λεϊ απ του Πυριλλή (32-31). Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με σκορ ημιχρόνου 42-39.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ανόρθωση ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 25’, όταν ο Μακλέλαν ευστόχησε σε τρίποντο και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (52-52), ενώ στο επόμενο λεπτό η βολή του Μπούργκετ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 53-52. Η διαφορά μεγάλωσε και με το τρίποντο του Μπούργκετ η ΕΝΠ έφτασε στο +8 στο τελευταίο λεπτό (62-54), ενώ το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 62-56.
Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Αμμοχώστου μείωσε σε 63-59 στο 32’, ενώ η Ένωση ήταν πιο επιθετική ανεβάζοντας τη διαφορά στο +10 στο 36’. Οι βολές του Ντίκσον στο 38’ διαμόρφωσαν το σκορ σε 78-64, και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά τους επικρατώντας με 79-69.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 42-39, 56-62, 69-79
Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Μπάνιαρντ 16, Πάρκερ 12, Μάλορι 17 (2), Τσίγκας, Παντουρής 13 (3), Σέπος 11 (3), Ασωνίτης, Μαυρομμάτης, Χαραλάμπους, Γρηγορίου
Giovani ΕΝΠ (Ζάκης Παπαδόπουλος): Μακλέλαν 18 (1), Ντίκσον 29, Χατζηκώστας 5 (1), Μπούργκετ 20 (5), Ζάντης, Χαραλάμπους 3 (1), Τσέλεπος, Χατζηκωνσταντή, Πυρίλλης 4, Καραγιάννης