Στο ΓΣΠ στις 13 Απριλίου θα ξεκαθαρίσει ποια ομάδα θα πάρει την πρόκριση. ΑΕΛ και Ομόνοια έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του Κυπέλλου και άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει και του επαναληπτικού.
Σε ένα ματς με ένταση στο γήπεδο και παλμό στις κερκίδες με περίπου τρεις χιλιάδες ΑΕΛίστες και δύο χιλιάδες Ομονοιάτες δεν αναδείχθηκε νικητής.
Τα καλύτερα μας τα άφησαν για το β’ ημίχρονο οι δύο ομάδες.
Μετά από ένα μέτριο α’ μέρος, η ΑΕΛ κατάφερε να προηγηθεί στο 49ο λεπτό με μαγική ενέργεια και εξαιρετικό τελείωμα του Μπρούνο Σάντος.
Οι πανηγυρισμοί κράτησαν μόνο για έντεκα λεπτά, με την Ομόνοια να ισοφαρίζει στο 60’. Παπουλής και Μποτεάκ… έκρυψαν την μπάλα και ο Παπουλής με εξαιρετικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.
Ραντεβού στις 13 Απριλίου στο ΓΣΠ.

ΑΕΛ (Σ.Παντελίδης): Μέγερι, Μαζάν, Ριστέφσκι, Τεσέιρα, Σάντος, Παπαφώτης (88′ Φραντζής), Ζτραβκόφσκι (75′ Ρέινολντς), Έουλερ (83′ Ριέρα), Μπαλντέ (46′ Τόρες), Μαρόσα (75′ Τσέποβιτς), Μιλιντσεάνου
Στον πάγκο:
Κεραυνός, Εβόρα, Φραντζής, Ντάβερφελντ,   Ανδρέου, Αντωνίου, Σωτηρίου, Μαίντεβατς

ΟΜΟΝΟΙΑ (Ν.Λένον): Ουζόχο, Γιούστε, Μάταβς (69′ Κακουλλής), Μποτεάκ, Παπουλής (90+2 Ζαχαρίου), Χούμποτσαν (69′ Ψάλτης), Λέζιακς, Μπασιρού, Λανγκ, Λοίζου (81′ Λοβέρα), Χαραλάμπους

————————————————————————————————————————————

Περίπου 5 χιλιάδες φίλοι των δύο ομάδων βρίσκονται στις κερκίδες του Τσιρείου.
5′ Προϋπόθεση για την Ομόνοια. Ο Χαραλάμπους πήγε σε κατά μέτωπο επίθεση αλλά τον πρόλαβε ο Σάντος.
8′ Ζήτησε πέναλτι η ΑΕΛ σε μαρκάρισμα του Έουλερ από τον Λέζιακς.
Η επαναληπτική προβολή δεν δείχνει παράβαση.
11′  Τραυματίστηκε ο Μπρούνο Σάντος και του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες.
Μετά από τρία λεπτά διακοπής επανήρχισε το παιχνίδι.
17′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Μετά από σέντρα του Μποτεάκ από αριστερά, έδιωξαν οι αμυντικοί της ΑΕΛ και ο επερχόμενος Μπασιρού έκανε το σουτ το ο οποίο έφυγε έξω.
19′ Έξυπνη μπαλιά του Λοίζου, δεν πρόλαβε ο Μάταβς να βάλει την προβολή.
23′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαλντέ για φάουλ στον Μποτεάκ.
26′ Μακρινό σουτ του Μπαλτέ, έπεσε και μάζεψε την μπάλα ο Ουζόχο.
33′ Καλή ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Παπουλής μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Μέγερι ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα.
45+3′ Κίτρινη κάρτα στον Λέζιακς για σκληρό φάουλ τον Έουλερ.
Τέλος α’ ημιχρόνου
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου

Έναρξη β’ ημιχρόνου
46′
Αλλαγή για την ΑΕΛ. Στην θέση του Μπαλντέ πέρασε ο Τόρες.
48′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Η μπάλα στρώθηκε μπροστά στον Παπουλή ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
49′ ΓΚΟΛ. 1-0. ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡ Η ΑΕΛ. Ο Σάντος έκανε μαγική κίνηση, άφησε εκτεθειμένη την άμυνα της Ομόνοιας, άδειασε Μπασιρού και Χούμποτσαν και από πολύ πλάγια με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ουζόχο.

60′ ΓΚΟΛ. 1-1. ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ Η ΟΜΟΝΟΙΑ. Ο Παπουλής έδωσε στον Μποτεάκ ο οποίος από αριστερά γύρισε την μπάλα και ο Παπουλής ο οποίος ακολούθησε την φάση με σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

67′  Ο Μάταβς κατέβασε ωραία την μπάλα στην περιοχή της ΑΕΛ, έκανε το σουτ αλλά ο Τεσέιρα έβαλε το πόδι και η μπάλα έφυγε κόρνερ.
69′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Κακουλλής και Ψάλτης πέρασαν στις θέσεις των Μάταβς και Χούμποτσαν.
75′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Στην θέση του Ζτραβκόφσκι πέρασε ο Ρέινολντς.
75′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Στην θέση του Μαρόσα ο Τσέποβιτς.
76′ Κίτρινη κάρτα στον πάγκο της Ομόνοιας. Την αντίκρυσε ο Σίμος Ταραπουλούζης.
78′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Μετά από κόρνερ του Έουλερ ο Τσέποβιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άνω από τα δοκάρια.
81′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Στην θέση του Λοίζου πέρασε ο Λοβέρα.
83′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Ριέρα πέρασε στην θέση του Έουλερ.
88′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Στην θέση του Παπαφώτη πέρασε ο Φραντζής.
90+2′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Στην θέση του Παπουλή ο Ζαχαρίου.