Δεύτερη σερί επιτυχία κατέγραψε η ΕΘΑ παίρνοντας το διπλό στην έδρα της Ύδρα Ασφαλιστικής ΕΝΑΔ με 75-59, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίοι για την ομάδα της Έγκωμης οι Τζόναθαν Χάντσον (17 πόντους, 2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 15 ασίστ) και Γουέσλεϊ Χάρις (24 πόντους, 2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

Η ΕΘΑ έκανε αρχή στο παιχνίδι με τρίποντο του Παπακώστα (0-3), με την Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ στη συνέχεια να φτιάχνει σερί δέκα πόντων και στο 4′ ο Κασινόπουλος έκανε το 10-3. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-16).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Κωνσταντίνου και τρίποντο του Κασινόπουλου για να γίνει το 25-16 στο 11′. Η διαφορά έφθασε σε διψήφιο αριθμό (41-31) στο 19′ με το τρίποντο του Παναγίδη, με την ομάδα της Έγκωμης στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου τρεις πόντους από τον Ροδοσθένους και τέσσερις από τον Χάρις να πλησιάζει στους τρεις (41-38).

Στο 27′ η ομάδα της Έγκωμης ισοφάρισε 47-47 με το τρίποντο του Χάντσον, ενώ με νέο τρίποντο από τον Ροδοσθένους μπήκε μπροστά (47-50). Ακολούθησαν άλλοι πέντε πόντοι για τους φιλοξενούμενους για να φτάσει η διαφορά στους οκτώ πόντους (47-55) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι κιτρινόμαυροι διατήρησαν το προβάδισμά τους στο τέταρτο δεκάλεπτο καταφέρνοντας μάλιστα να το διευρύνουν στο τέταρτο δεκάλεπτο κατά οκτώ πόντους και τελικά πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 75-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 41-38, 47-55, 59-75

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Mιχάλης Τσαγγαρίδης)

Παναγίδης 14 (2), Φραγκέσκου 10, Κασινόπουλος 12 (2), Βλάχος 2, Παναγιώτου 10, Κωνσταντίνου 11 (2)