Η Νέα Σαλαμίνα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της β’ κατηγορίας.
Οι ερυθρόλευκοι με την βοήθεια του κόσμου τους ο οποίος ήταν εντυπωσιακός, επικράτησαν 2-0 του Ακρίτα και είναι μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας.
Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη ήταν καλύτερη σχεδόν καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και πανηγύρισε και πέρα για πέρα δίκαιη νίκη με γκολ των Κουμυρή και Ντανίλο.
Ο Κύπριος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό μετά από ασίστ του Ντανίλο, με τον Βραζιλιάνο να μετατρέπεται από δημιουργός σε εκτελεστής στην επανάληψη και να διαμορφώνει με όμορφο γκολ το 2-0 στο 76ο λεπτό.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας (64′ Σπόλιαριτς), Σεργίου, Δημητρίου, Γκολομπάρτ, Ανδρέου (88′ Πική), Ντανίλο, Κουμουρής, Παντελή (64′ Φλοριάν), Νικολάου (88′ Χατζηπασχάλη), Ντιακιτέ, Μιγκελίτο.
Στον πάγκο: , Λεμέσιος,  Παπακυριακού, Χρίστου, Κυριάκου, Νόλα, Α.Κυριάκου, Χατζηαντώνη.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Αντωνίου, Ντράμε, Αμπντουραχίμι, Σοφοκλέους (40′ Τόρες), Γέλαβιτς, Μπερνάρντι, Αλεξέεφ, Σέχιτς, Βάσου, Φουνιτσέλι.
Στον πάγκο: Οικονομόπουλος, Τσόγκας, Τρύφωνος, Μπαλαμπανίδης, Δημοσθένους, Γεωργίου, Τσόκκας, Μιχαήλ, Σέτι, Χρυσοστόμου.

Αναγέννηση – ΠΟ Ξυλοτύμπου 1-4
(55′ Σφσάφ (π.)/16′ Τζαίλσον, 24′ Καλλένος, 45′ Μπανζά, 90′ Βινίσιους)
Αχυρώνας – Αλκή
Oμόνοια 29Μ – Oμόνοια Αρ. (Cytavision Sports 2)

7′
Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Γύρισμα του Κουμουρή από αριστερά αλλά από κοντά ο Ντανίλο δεν έκανε όπως θα ήθελε το πλασέ και η μπάλα έφυγε έξω.
12′ Κίτρινη κάρτα στον Αλεξέεφ για δυνατό φάουλ στον Ανδρέου.
15′ Καλή προϋπόθεση για τον Ακρίτα. Έξυπνη πάσα από τον Σέχιτς, ο Αμπντουραχίμι μπήκε από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή αλλά άνοιξε περισσότερο την μπάλα και επέτρεψε στον Κίσσα να την μαζέψει.
17′ Νέα φάση για τον Ακρίτα. Καλό σουτ του Γέλαβιτς, η μπάλα έφυγε έξω.
25′ ΓΚΟΛ. 1-0. ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡ Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ. Λάθος γύρισμα του Αλεξέεφ, έκλεψε ο Ντανίλο ο οποίος έδωσε την ασίστ στον Κουμουρή ο οποίος με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Πεντρέου.

32′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Οι ερυθρόλευκοι με τρεις πάσες βρέθηκαν στην αντίπαλη περιοχή αλλά από κοντά ο Κουμουρής αυτή την φορά δεν κατάφερε να νικήσει τον Πεντρέου.
40′ Αλλαγή για τον Ακρίτα. Στη θέση του Σοφοκλέους πέρασε ο Τόρες.
42′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ωραία κίνηση από τον Ανδρέου ο οποίος έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Έναρξη β’ ημιχρόνου.
50′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Γύρισμα του Νικολάου, από κοντά ο Ντανίλο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πρεντρέου.
58′ Κίτρινη κάρτα στον Μπερνάρντι για φάουλ στον Ντανίλο.
76′ ΓΚΟΛ. 2-0. ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΚΟΛ Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ. Με γυριστό σουτ ο Ντανίλο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.