Σημαντική νίκη πανηγύρισε η Νέα Σαλαμίνα στο παιχνίδι με το  οποίο άνοιξε η αυλαία της 18ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της β΄ κατηγορίας και στην επιστροφή του Σάββα Πουρσαϊτίδη στον πάγκο..
Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν» 2-0 του Ονήσιλου στο «Αμμόχωστος», έπιασαν την Ένωση Νέων Παραλιμνίου στους 35 βαθμούς κι περιμένουν να δουν που θα τους βγάλει η αγωνιστική.
Ο Κίσσας στο 4ο λεπτό απέκρουσε πέναλτι του αρχηγού του Ονήσιλου Μόδεστου Σωτηρίου και τρία λεπτά αργότερα ο Μιγκελίτο έκανε το 1-0.
Το 2-0 ήρθε στο 27’ με τον Καρλίτος, με τη Νέα Σαλαμίνα να είχε και τρία δοκάρια και άλλες πολλές ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ. Τελικά ήρθε και τρίτο γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντανίλο ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Σ.Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Δημητρίου (85′ Νικολάου), Γκολομπάρτ (66′ Κυριάκου), Παύλου, Ντανίλο, Κκουμουρής (66′ Παντελή), Καρλίτος, Φλοριάν (74′ Πική), Φελίπε, Ντιακίτε, Μιγκελίτο (85′ Ανδρέου).
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Σεργίου,  Λεμέσιος, Παπουής, Παπακυριάκου, Νικολάου, Χρίστου,  Χατζηαντώνη.

ΟΝΗΣΙΛΟΣ (Μ.Μάρκου): Μέντες, Φωτίου, Πιρές, Πιτσιλλίδης (72′ Μαυρουδή), Αμπρέου, Γκασάμα (80′ Καλαιτζής), Χαβέλκα, Νικολάου, Κορέια, Σωτηρίου, Λίμα.
Στον πάγκο: Κωνσταντίνου, Κουμάσης, Τούμπας, Κουλλούρης, Μιχαήλ, Εφραιμίδης, Καλαιτζίδης, Παπαγεωργίου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πίρες, Λίμα, Νικολάου
Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Βασιλείου Αδάμος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Δημοσθένους Χρίστος
4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
Παρατηρητής Διαιτησίας: Αντωνόπουλος Ανδρέας

3′ Κερδίζει πέναλτι ο Ονήσιλος σε μαρκάρισμα του Ντιακιτέ στον Πιρές.

4′ Ο αρχηγός του Ονήσιλου Νικόλας Φωτίου ανέλαβε την εκτέλεση  αλλά ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε το πέναλτι.

7′ ΓΚΟΛ 1-0. ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡ Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ. Λάθος διώξιμο του Νικολάου, η μπάλα στρώθηκε στον Μιγκελίτο ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

20′ Κίτρινη κάρτα στον Πιρές.
27′ ΓΚΟΛ 2-0. ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ. Ο Καρλίτος με το στήθος κατέβασε στον Φελίπε, ο Βραζιλιάνος βρήκε τον Φλοριάν ο οποίος έδωσε έτοιμο γκολ στον Καρλίτος ο οποίος από κοντά με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

36′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Το σουτ του Μιγκελίτο σταμάτησε στο δοκάρι και στην επιστροφή της μπάλας ο Ντανίλο αιφνιδιάστηκε και έστειλε την μπάλα έξω.
44′ Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Καλό σουτ του Ντανίλο. απέκρουσε ο Μέντες.
61′
Καλή στιγμή για τον Ονήσιλο. Ο Πιρές έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
68′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Φελίπε από μακριά ζύγισε την μπάλα, έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Μέντες.
71′ Νέα ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Φλοριάν έπιασε από κοντά την κεφαλιά και ανάγκασε τον Μέντες σε δύσκολη απόκρουση.
80′ Νέο δοκάρι για τη Νέα Σαλαμίνα μετά από προβολή του Πική.
84′ Από πολύ κοντά ο Ντανίλο έστειλε την μπάλα έξω.
90+1′ ΤΡΙΤΟ ΓΚΟΛ  ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ με πλασέ του Ντανίλο εντός περιοχής.