Kυνική, ουσιαστική και αποτελεσματική η Πάφος FC, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον τα λάθη του Ολυμπιακού και πέρασε νικηφόρα από το ΓΣΠ (2-1). Πολύ σημαντική νίκη για τους φιλοξενούμενους που για τρίτο παιχνίδι στο ΓΣΠ έφυγε αλώβητη (ισοπαλία 1-1 με Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ).
Το γκολ του Κοβάσεβιτς (16’) και του Ζάιρο (53’) αρκούσαν για να φύγει με το «διπλό» η ομάδα του Μίλανιτς που ανέβηκε στους 25 βαθμούς και ξεπέρασε Ανόρθωση και Ομόνοια στην βαθμολογία και έκανε ένα ακόμα βήμα προς την 6άδα.
Ο Στέφανος Χαραλάμπους πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στο 32’, όμως σε ένα ακόμη ματς οι «μαυροπράσινοι» έμειναν μακριά από την επιτυχία. Έκτο ματς χωρίς νίκη για τον Ολυμπιακό που μετράει σε αυτά, μία ισοπαλία και πέντε ήττες. Έβδομο ματς αήττητη η παφιακή ομάδα.

Ολυμπιακός (Λ. Αλκαράθ): Μολ, Σαμπίνια, Σάλι, Γκουστάβο, Κα (81′ Πεχλιβάνης), Μανρίκε, Κονφέ, Ντιανέ, Νάνι (70′ Μανιάς), Κυριάκου (81′ Μποβέδα), Χαραλάμπους (60′ Γουίλσον)
Στον πάγκο: Κόβατς, Τσούπιτς, Φώτη, Μουκτάρης, Ανδρονίκου, Χριστοδούλου, Πηλαβάς, Ε. Χαραλάμπους

Πάφος FC (Ντ. Μίλανιτς): Ρούτκο, Παλάσιος, Χότσκο, Κοβάσεβιτς (63′ Χέστατ), Ζάιρο (86′ Ντράγκομιρ), Ν.Αουρέλιο (70′ Αλ Γκαντιουί), Ζ. Αουρέλιο (63′ Πάγιτς), Πάνιτς, Μπάιριτς, Πάντσεον, Τάλις (70′ Αΐλτον)
Στον πάγκο: Πέτρου, Αντός, Λέιτε, Φυλακτού, Μιχαήλ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σαμπίνια / Ταλίς, Παλάσιος, Πάνιτς (8η), Ντράγκομιρ
ΣΤΟ ΟΡΙΟ:
Σάλι (5), Γουΐλσον, Μανρίκε, Χαραλάμπους (2) / Πάνιτς (7), Αουρέλιο (5), Φουρ, Μπάιριτς, Πάντσεον, Πάγιτς
ΣΚΟΡΕΡ: Χαραλάμπους (32′) / Κοβάσεβιτς (16′)

Έναρξη στην αναμέτρηση.
4′
Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι με τον Ζάιρο. Το σουτ του Βραζιλιάνου πέρασε πάνω από την εστία του Μολ.
6′ Απαντά στις ευκαιρίες ο Ολυμπιακός. Ο Κα βρήκε τον Χαραλάμπους που πάτησε περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Ρούτκο.
13′ Απειλεί ο Σάλι με μακρινό σουτ, η μπάλα πάνω από την εστία του Ρούτκο.
14′ Κόρνερ του Πάντσεον από τα αριστερά, ο Ντόουγκλας Αουρέλιο έπιασε την κεφαλιά, με τον Μολ να διώχνει σε κόρνερ.
16′ ΓΚΟΛ 0-1: Λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Ντόουγκλας Αουρέλιο έκλεψε τη μπάλα και βρήκε κάθετα τον Κοβάσεβιτς που με διαγώνιο σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μολ.
23′
Nέα φάση για τους φιλοξενούμενους. Ο Κοβάσεβιτς μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Μολ.
28′ ΣΧΟΛΙΟ: Η Πάφος FC πατάει πολύ καλύτερα στο ΓΣΠ. Σε αυτό το πρώτο κομμάτι του αγώνα, δημιουργεί αρκετά ρήγματα στην άμυνα του Ολυμπιακού, κυρίως από τα επιθετικά άκρα με τον Ολυμπιακό να μοιάζει αποσυντονισμένος. Αρχικά ξεκίνησε με τον Χαραλάμπους στην κορυφή και τους Σάλι και Κα να παίζουν στα άκρα, τώρα ως κυνηγός παίζει ο Σάλι. Προσπαθεί να βρει τον κατάλληλο συνδυασμό ο κόουτς Αλκαράθ που είδε την ομάδα του να δέχεται αρκετή πίεση.
29′
Κίτρινη κάρτα στον Ταλίς.
32′ ΓΚΟΛ 1-1: Ο Στέφανος Χαραλάμπους φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με πλασέ, έπειτα από κόρνερ του Σάλι.
43′
O Zάιρο δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε αριστερά από την εστία του Μολ.
45+1′ Κίτρινη στον Παλάσιος.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 1-1

Έναρξη στο β’ ημίχρονο. Συνεχίζουν με τους ίδιους 11 οι δύο ομάδες.
50′ Τεράστια φάση για τον Ολυμπιακό.
Ο Ρούτκο νίκησε τον Κα σε τετ-α-τετ, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ με τα πόδια.
52′ Απίστευτη, διπλή φάση για τον Ολυμπιακό! Ο Κα έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Κονφέ έκανε το πλασέ με τον Μπάιριτς να διώχνει πάνω στην γραμμή. Η μπάλα έφτασε ξανά στον Κονφέ που δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρούτκο.
53′ ΓΚΟΛ 1-2: Τραγικό λάθος του Νάνι που γύρισε την μπάλα στον Μολ, ο Ζάιρο έκλεψε την μπάλα, πέρασε και τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και σκόραρε σε κενή εστία.
55′
Κίτρινη κάρτα στον Πάνιτς.
60′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γουίλσον αντί του Χαραλάμπους.
63′ Αλλαγές για την Πάφος FC. Ο Χέστατ και ο Πάγιτς, αντί των Κοβάσεβιτς και Ζ. Αουρέλιο.
65′ Κίτρινη στον Σαμπίνια.
66′ Σκοράρει ο Ζάιρο με πλασέ εντός περιοχής, όμως το γκολ ακυρώνεται καθώς ο Βραζιλιάνος ήταν εκτεθειμένος στην προσπάθεια του Ντόουγκλας Αουρέλιο να κάνει το γύρισμα.
70′
Δύο αλλαγές η Πάφος FC, μία ο  Ολυμπιακός. Τάλις και Ντόουγκλας Αουρέλιο έξω, Αΐλτον και Αλ Γκαντιουί μέσα. Ο Μανιάς αντί του Νάνι.
72′ Καλή στιγμή για την Πάφος FC. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον, έδιωξε σε κόρνερ ο Μολ.
81′ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Κα και ο Κυριάκου πέρασαν εκτός, με τους Πεχλιβάνη και Μποβέδα στη θέση τους.
82′ Σέντρα του Πεχλιβάνη, έπιασε την κεφαλιά ο Μποβέδα με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ρούτκο.
86′ Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Ντράγκομιρ στη θέση του Ζάιρο.