Σε εξέλιξη βρίσκεται το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ της Ανόρθωσης και της Ομόνοιας για την 19η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta. Τηλεοπτική μετάδοση από την Cablenet Sports 1.

ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΦΑΣΕΙΣ
5′
Κόρνερ του Καλτσά, σουτ του Χουσμπάουερ, η μπάλα βρήκε σε αμυντικούς και απομακρύνθηκε.
7′  Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Η μπάλα στρώθηκε στον Λοΐζου που έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση, στέλνοντας την μπάλα έξω.
15′  ΣΧΟΛΙΟ: Μια μεγάλη φάση μέχρι στιγμής στο ντέρμπι και αυτή για την Ομόνοια. Καλός ο ρυθμός με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ.
23′
Αντεπίθεση για την Ομόνοια. Ο Τσέποβιτς έκανε την κάθετη πάσα στον Ψάλτη, με τον Λόρια να βγαίνει και να μπλοκάρει την μπάλα.
25′  ΓΚΟΛ 0-1 Η Ομόνοια ανοίγει το σκορ με τον Λέζιακς! Ο Τσέχος αμυντικός έκανε το μακρινό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Γκολάρα του Λέζιακς, που πανηγυρίστηκε έντονα.
29′  Πέναλτι ζήτησε η Ομόνοια. Ο Λοΐζου βρέθηκε στο έδαφος μετά από διεκδίκηση της μπάλας με τον Κορέια. Υπήρχε επαφή, αλλά δεν ήταν ικανή για να δοθεί πέναλτι.
30′
Ο Νοβότνι πίεσε τον Φαμπιάνο και παραλίγο να γίνει το τραγικό λάθος.
32′  ΣΧΟΛΙΟ: Η Ομόνοια πήρε το προβάδισμα και έχει τον έλεγχο του ντέρμπι. Η Ανόρθωση προσπαθεί, όμως δεν μπορεί να βρει τις λύσεις…
37′  ΓΚΟΛ 1-1 Ωραίος συνδυασμός των ποδοσφαιριστών της Ανόρθωσης, ο Κορέια έκανε τη σέντρα με τον Βερχόβετς να σκοράρει με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή.
42′
Σουτ του Κακουλλή, απέκρουσε σταθερά ο Λόρια.
43′  Ο Καλτσάς μπήκε στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνά ψηλά έξω.
45′  Πέναλτι ζήτησε η Ανόρθωση για χέρι στον Ψάλτη. Σωστά δεν δόθηκε.
Τέλος ημιχρόνου…
ΣΧΟΛΙΟ:
Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι ΑνόρθωσηΟμόνοια στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από δύο πανέμορφα γκολ. Στο 25’  ο Λέζιακς σκόραρε με δυνατό μακρινό σουτ, ενώ στο 37’  ο Βερχόβετς έφερε το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κορέια, σε μια φάση που οι ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης συνδυάστηκαν εξαιρετικά.
Πολύ καλός ο ρυθμός του αγώνα αν και δεν ήταν πολλές οι τελικές προσπάθειες.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
55′  ΣΧΟΛΙΟ: Καμία φάση στο δεύτερο ημίχρονο. Πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες.
65′  Δοκάρι για την Ομόνοια με τον Λοΐζου. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός της Ομόνοιας μπήκε στην περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Αραγιούρι και στη συνέχεια στο οριζόντιο δοκάρι.
70′  ΣΧΟΛΙΟ: Οι δύο ομάδες παίζουν ανοικτά για τη νίκη. Ελάχιστες οι τελικές, όμως μεγάλη η διάθεση για να κυνηγήσουν τη νίκη.
76′
Ο Λέζιακς έκανε την παράλληλη μπαλιά στον Μποτεάκ που έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά έξω.
80′  Σουτ του Ντέλετιτς από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε έξω.
84′  Σουτ του Νοβότνι μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε έξω.
87′  Λάθος του Αραγιούρι, ο Κακουλλής έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά έξω.
90′  Ο Ασάντε μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ με τον Λόρια να αποκρούει.
ΤΕΛΙΚΟ

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Αραγιούρι, Κορέια, Αρτυματάς, Βερχόβετς (64′  Πόποβιτς), Χουσμπάουερ (84′  Ιωάννου), Καλτσάς (59′  Ντέλετιτς), Ουάρντα, Νοβότνι
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Αβραάμ, Μπουσουλάτζιτς, Ρισβάνης, Χριστοφή, Χρυσοστόμου
ΟΜΟΝΟΙΑ (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Ψάλτης (74′  Μπασιρού), Γιούστε, Παναγιώτου, Λέζιακς, Γκόμεθ, Ντίσκερουντ, Μποτεάκ (88′  Κίκο), Λοΐζου, Τσέποβιτς (57′  Παπουλής), Κακουλλής (88′  Ασάντε)
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Ζαχαρίου, Χαραλάμπους, Ασημένος, Χρίστου

ΣΚΟΡΕΡ: 37′  Βερχόβετς / 25′  Λέζιακς