Η Ούνικς Καζάν χρειάστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο για να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Ζάλγκιρις της οποίας επικράτησε με 66-53 για την 16η αγωνιστική της EuroLeague.
Οι Ρώσοι είχαν τον Μάριο Χεζόνια σε εξαιρετική ημέρα, πάτησαν γκάζι από το δεύτερο μισό και μετά και σφράγισαν τη νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο.
Εκεί προηγήθηκαν με ένα σερί 10-0 και πήραν μεγάλο προβάδισμα νίκης απέναντι στην λιθουανική ομάδα που άντεξε για περίπου 30 λεπτά αλλά έμεινε από δυνάμεις στην συνέχεια. Πλέον η Ούνικς ανέβηκε στο 10-6 στη σεζόν και βύθισε ακόμα περισσότερο την Ζάλγκιρις που σημείωσε την 13η της ήττα στη διοργάνωση. Πρώτος σκόρερ του ματς και της Ούνικς ήταν ο Μάριο Χεζόνια με 20 πόντους ενώ για την Ζάλγκιρις, Στρέλνιεκς και Μπλάζεβιτς είχαν από 9.
Ο αγώνας
Παρά το αρχικό προβάδισμα των γηπεδούχων, η Ζάλγκιρις έτρεξε ένα σερί 5-0 και προσπέρασε στο σκορ αναγκάζοντας τον ρωσικό πάγκο να καλέσει τάιμ άουτ. Το χαμηλό σκορ στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου ευνόησε τους φιλοξενούμενους που έδειξαν ένα άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο και βρέθηκαν να προηγούνται με τρεις. Η Ούνικς ωστόσο ισορρόπησε άμεσα τα πράγματα και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με τρεις πόντους.
Η Ούνικς Καζάν πάτησε γκάζι στο δεύτερο μισό, βρήκε πόντους από τον Χεζόνια που οδήγησε την ομάδα επιθετικά και εξασφάλισε μία διαφορά επτά πόντων. Η Ζάλγκιρις ήταν μέσα στο ματς, όμως η εικόνα του αγώνα έδειχνε πως οι γηπεδούχοι είχαν βρει τα πατήματά τους, έχοντας και τον κόσμο τους στο πλευρό τους. Με σερί 10-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν σαφέστατο προβάδισμα και αιφνιδίασαν την Ζάλγκιρις. Το δυνατό αυτό τους ξεκίνημα ήταν ικανό για να ρίξει την αυτοπεποίθηση των Λιθουανών και να χαρίσει τη νίκη στους γηπεδούχους.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Καρσία, Νίκολιτς
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-12, 26-23, 42-42, 66-53
ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ: Σπίσου 3 (1), Μπράουν Τζ 5 (2/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάνααν 11 (4/5 δίποντα), Μπράουν 9 (1/2 τρίποντα, 10 ασίστ), Μπράντλεϊ 2, Ζάιτσεφ, Χεζόνια 20 (4/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κλιμένκο, Ουζίνσκι, Τζεκίρι 11 (5/7 δίποντα), 9 ριμπάουντ), Μέγιο 5 (1), Βοροντσέβιτς
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Γουέμπστερ 3 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπλάζεβιτς 9 (4/6 δίποντα), Λεκαβίτσιους, Νίμπο 7 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Καλνιέτις 5, Μιλάκνις, Ντράγκιτς, Στρέλνιεκς 9 (2), Κάβανο 8 (2), Γκιφάι 5 (1), Ουλάνοβας 7 (5 ριμπάουντ).
Ομαδικά στατιστικά – Ούνικς Καζάν: 19/39 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 4/5 βολές, 33 ριμπάουντ (25+8), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 4 τάπες.
Ομαδικά στατιστικά – Ζάλγκιρις: 15/37 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 5/8 βολές, 31 ριμπάουντ (22+9), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη, 2 τάπες.
Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 17η αγωνιστική της διοργάνωσης η Ζάλγκιρις αντιμετωπίζει εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο (22/12, 20:00) ενώ η Ούνικς Καζάν αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα (22/12, 22:00).