Μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, η Ομόνοια κατάφερε να επανέλθει στις νίκες επικρατώντας της ΑΕΛ στο ΓΣΠ με 1-0, στον εξ αναβολής αγώνα της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το… κλειδί της νίκης κρατούσε ο Μαρίνος Τζιωνής, ο οποίος σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο ματς (55’), αυτή τη φορά όμως συνδυάστηκε και με το νικηφόρο αποτέλεσμα, με την ομάδα της Λευκωσίας να πηγαίνει με καλές προϋποθέσεις στο ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ την ερχόμενη Κυριακή.
Δίκαιη η νίκη των «πρασίνων», οι οποίοι ήταν καλύτεροι από την ΑΕΛ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, που είναι γεγονός ότι δεν έφτασε σε πολύ ψηλά επίπεδα. Δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες, ήταν πιο απειλητική κι επικίνδυνη από την ομάδα της Λεμεσού, η οποία παρουσίασε για άλλη μία φορά ξεκάθαρο πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων και είναι χαρακτηριστικό ότι η μοναδική καλή της ευκαιρία, καταγράφηκε στο 49’.
Με τη νίκη της αυτή, η Ομόνοια φτάνει στους 20 βαθμούς παραμένοντας στην 6η θέση, ενώ η ΑΕΛ μένει στην 9η και στους 15…

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ
ΟΜΟΝΟΙΑ
: Φαμπιάνο, Λανγκ, Χούμποτσαν, Σέχου, Λέζιακς, Μπασιρού, Ντίσκερουντ, Τζιωνής (90+3′ Κίκο), Μποτεάκ (76′ Λοΐζου), Παπουλής (90+3′ Ντούρις), Κακουλλής (76′ Τσέποβιτς).
Στον πάγκο: Παναγή, Ψάλτης, Κίκο, Παναγιώτου, Γκόμεθ, Ατιέμγουεν, Λοΐζου, Ντούρις, Τσέποβιτς.
ΑΕΛ: Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Νταβόρ (90+1′ Μάζουρεκ), Παπαφώτης (83′ Ρέινολντς), Ριέρα (83′ Μαΐντεβατς), Αντωνίου (46′ Τόρες), Πελέ (75′ Ανδρέου), Τσέποβιτς.
Στον πάγκο: Εβόρα, Τσάβες, Ντάφερφελντ, Μάζουρεκ, Ρέινολντς, Τόρες, Ανδρέου, Σωτηρίου, Μαΐντεβατς.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντίσκερουντ / Μαζάν (3η), Ριστέφσκι (3η), Βοζίνια (3η)
ΣΚΟΡΕΡ: Τζιωνής (55′)
ΘΕΑΤΕΣ: 4615 εισιτήρια (4489 απ’ την Ομόνοια, 126 από την ΑΕΛ)

LIVE Η ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
2’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, για την Ομόνοια! Ο Μποτεάκ μόνος στην περιοχή έκανε το σουτ, ωστόσο ο Βοζίνια απέκρουσε κι έδιωξε σε κόρνερ!
5’ Λάθος από τον Λέζιακς, ο Πελέ πήρε την μπάλα, έκανε το σουτ εκτός περιοχής, έξω.
11’ Σουτ του Τζιωνή, κόντραρε η μπάλα.
23’ Δυνατό σουτ από τον Παπαφώτη, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο.
27’ ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ από τον Μποτεάκ, κεφαλιά από τον Ντίσκερουντ, ο Λανγκ γύρισε στον Κακουλή ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
29’ Ακυρώνεται ορθώς το γκολ του Κακουλλή αφού εξετάστηκε από το VAR, καθώς ο Λανγκ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.
30’ Κίτρινη κάρτα στον Μαζάν για φάουλ στον Μποτεάκ. Τρίτη στο πρωτάθλημα.
ΣΧΟΛΙΟ: Πιο δραστήρια κι επικίνδυνη η Ομόνοια στο ματς σε σχέση με την ΑΕΛ, κρατάει περισσότερο την μπάλα, αλλά δεν υπάρχουν γενικώς αρκετές ευκαιρίες. Αδυναμίες στη δημιουργία παρουσιάζει περισσότερο η ομάδα της Λεμεσού.
34’ Κίτρινη κάρτα στον Ριστέφσκι, καθώς ύψωσε αντικανονικά το πόδι κι ανέτρεψε τον Κακουλλή. Τρεις κίτρινες συμπληρώνει και ο Ριστέφσκι.
43’ Κίτρινη στον Ντίσκερουντ για φάουλ στον Ριέρα.
44’ Γύρισμα του Σάντος στην περιοχή, καλή άμυνα απ’ τον Χούμποτσαν που δεν επιτρέπει στην ΑΕΛ ν δημιουργήσει ευκαιρία.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 1-2 (1-0)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-3
ΚΑΤΟΧΗ: 58-42%
ΣΧΟΛΙΟ: Ημίχρονο με πολύ λίγες φάσεις το πρώτο στο ΓΣΠ. Η Ομόνοια ήταν γενικώς πιο δραστήρια και απαιτητική στο μεγαλύτερο διάστημα, με την ΑΕΛ να ισορροπεί κυρίως μετά το 30’, ανεβάζοντας λίγο περισσότερο τις γραμμές της. Είναι εμφανές ότι η ομάδα της Λεμεσού δίνει μεγαλύτερη έμφαση στο ανασταλτικό κομμάτι αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά με αντεπιθέσεις.
Μοναδικές φάσεις που χρήζουν αναφοράς, η μεγάλη ευκαιρία του Μποτεάκ στο 2’ και το ακυρωθέν γκολ του Κακουλλή στο 27’, καθώς ο Λανγκ που του έδωσε την μπάλα βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.
Το γεγονός ότι η Ομόνοια ολοκλήρωσε με μία τελική προσπάθεια και η ΑΕΛ με δύο (αλλά καμία στο στόχο), καταδεικνύει την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.

46’ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Τόρες θα πάρει τη θέση του Μηνά Αντωνίου.
47’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Σουτ του Κακουλλή εντός περιοχής, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Βοζίνια!
49’ Απαντάει στις μεγάλες ευκαιρίες η ΑΕΛ. Σουτ εκτός περιοχής από τον Ριέρα, μόλις έξω!
55’ 1-0, ΓΚΟΛ Η ΟΜΟΝΟΙΑ! Ο Τζιωνής με προβολή εντός περιοχής ανοίγει το σκορ για τους «πράσινους»!
57’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λέζιακς βρέθηκε σε πολύ καλή θέση εντός περιοχής, αλλά το τελείωμά του ήταν άστοχο.
60’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Μακρινό σουτ του Κακουλλή, απέκρουσε δύσκολα εκ νέου ο Βοζίνια.
66’ Σουτ του Τζιωνή εντός περιοχής, έξω.
75’ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Άγγελος Ανδρέου αντί του Πελέ.
76’ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Τσέποβιτς και Λοΐζου αντί Κακουλλή και Μποτεάκ.
79’ Διαγώνιο σουτ του Τσέποβιτς, αδύναμο, εύκολα μάζεψε ο Βοζίνια.
83’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Μαΐντεβατς και Ρέινολντς στη θέση των Ριέρα και Παπαφώτη. Από 4-3-3 σε 4-4-2 η ΑΕΛ.
89’ Κίτρινη για τον Βοζίνια. Τρίτη στο πρωτάθλημα για τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ.
90+1’ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα ο Μάζουρεκ, έξω ο Νταβόρ.
90+3’ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Κίκο και Ντούρις αντί των Τζιωνή και Παπουλή.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 7-3 (5-0)
ΚΟΡΝΕΡ: 3-3
ΚΑΤΟΧΗ: 50-50%

ΣΤΟ ΟΡΙΟ
ΟΜΟΝΟΙΑ (6): Γκόμεθ, Λέζιακς, Μπασιρού, Τζιωνή, Ντίσκερουντ, Τσέποβιτς (2).
ΑΕΛ (9): Σάντος (5), Βοζίνια, Νταβόρ, Τσάβες, Ρέινολντς, Ριέρα, Παναφώτης, Μαζάν, Ριστέφσκι.

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ
** Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στις 5 Δεκεμβρίου στο Τσίρειο για τη 12η αγωνιστική, με την Ομόνοια να παίρνει τη νίκη με 1-0 με γκολ του Λέζιακς στο 34’. Ήταν το τελευταίο ματς του Ντούσαν Κέρκεζ ως προπονητής της ΑΕΛ.
** Η Ομόνοια προέρχεται από την εκτός έδρας ήττα από τη Δόξα με 2-1, η ΑΕΛ από τη νίκη επί του Ολυμπιακού στο Τσίρειο με 3-0.