Ντροπιαστική ήττα για την Εθνική μας στην Αγία Πετρούπολη που διασύρθηκε από το αντίστοιχο συγκρότημα της Ρωσίας με 6-0.
Από τα 4’ οι Ρώσοι πήραν προβάδισμα, η Εθνική έδειξε να πατάει καλά όμως με το που απείλησε τη Ρωσία που… κοιμόταν μέχρι το 55’, όταν ξύπνησε διέλυσε κάθε αμυντική λειτουργία της Εθνικής μας ομάδας.
Οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου κατέρρευσαν σαν χάρτινος πύργος και μέχρι το σφύριγμα της λήξης δέχθηκαν άλλα πέντε γκολ με την Κύπρο να μένει στον πάτο της βαθμολογίας και να μη δείχνει ότι μπορεί να ανταποκριθεί και να ξεφύγει από την τελευταία θέση του ομίλου.

ΡΩΣΙΑ (Β.Καρπίν): Σαφόνοφ, Σούτορμιν, Ντιβέεφ (67′ Χριστιάκοφ), Οσιπένκο, Τερένχοφ, Έροκιν, Φορμίν (67′ Γκλέμποφ), Γκολοβίν (57′ Ζόμπνιν), Μίρατσουκ, Σμόλοφ (57′ Ζαμπολότνι), Μόστοβοϊ (71′ Ιόνοφ)
Στον πάγκο: Γκιγιέρμε, Χαικίν, Καραβάεφ, Μπερίνοφ, Μπακάεφ, Σεργέγεφ, Τζίγκια

ΚΥΠΡΟΣ (Ν.Κωστένογλου): Δημητρίου, Καρώ, Κ. Σωτηρίου, Λαίφης, Ψάλτης (46′ Δημητρίου), Αρτυματάς, Κάστανος (83′ Αντωνιάδης), Ιωάννου, Τζιωνής (68′ Μάμας), Παπουλής (83′ Σπόλιαριτς), Π. Σωτηρίου (74′ Κακουλλής)
Στον πάγκο: Τούμπας, Μιχαήλ, Αντωνιάδης, Εφραίμ, Σπόλιαριτς, Αβραάμ, Ανδρέου, Ηλία

ΣΚΟΡΕΡ: Έροκιν (4′, 87′), Σμόλοφ (55′), Μόστοβοϊ (56′), Σουτόρμιν (62′), Ζαμπολότνι (82′)

Έναρξη του αγώνα.
4′ ΓΚΟΛ 1-0: Αδράνεια στην άμυνα της Εθνικής μας, ο Έροκιν από κοντά με πλασέ άνοιξε το σκορ.
10′ Επικίνδυνη κατάσταση στα καρέ του Δημητρίου, ο Σωτηρίου πρόλαβε τον Μίραντσουκ και έδιωξε σε κόρνερ πριν επιχειρήσει το σουτ.
18′ Μακρινό σουτ του Έροκιν, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Δημητρίου.
27′ Ο Σμόλοφ κινήθηκε εκτός περιοχής χωρίς να πιεστεί, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε δεξιά από την εστία.
29′ Άλλαξαν γρήγορα τη μπάλα Σωτηρίου και Παπουλής, πρόλαβε και έκλεψε τη μπάλα ο Φορμίν πριν απειλήσει ο μεσοεπιθετικός της Εθνικής μας.
44′ Μεγάλη απόκρουση του Δημητρίου σε τετ α τετ. Ο Μόστοβοϊ μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ όμως έδιωξε με υπερένταση ο τερματοφύλακας της Εθνικής μας.
45′ Κεφαλιά του Σωτηρίου μετά από κόρνερ του Τζιωνή, θα αποκρούσει ο Σαφόνοφ. Καλή στιγμή για την Εθνική μας.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 1-0
Έναρξη στο β’ ημίχρονο με τον Δημητρίου να παίρνει τη θέση του Ψάλτη.
46′ Σκοράρουν οι Ρώσοι με τον Σμόλοφ. Ακυρώνεται το γκολ ως οφσάιντ.
49′
Γύρισμα του Δημητρίου από τα δεξιά, βγήκε και μάζεψε ο Σαφόνοφ.
51′ Σουτ του Κάστανου λίγο εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Νέα καλή στιγμή για την Εθνική.
55′ ΓΚΟΛ 2-0: O Mίραντσουκ έκλεψε τη μπάλα από τον Λαΐφη, έδωσε στον Σμόλοφ που ξεπέρασε το εμπόδιο του Δημητρίου για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
56′ ΓΚΟΛ 3-0: Ο Μόστοβοϊ ξεπέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και νίκησε τον Δημητρίου για το 3-0.
57′
Διπλή αλλαγή για τη Ρωσία. Έξω οι Γκολοβίν και Σμόλοφ, μέσα οι Ζόμπνιν και Ζαμπολότνι.
61′ Μεγάλη επέμβαση του Δημητρίου σε σουτ του Ζαμπολότνι από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή.
62′ ΓΚΟΛ 4-0: Σκοράρει εκ νέου η Ρωσία. Φάση διαρκείας στα καρέ της Εθνικής μας, η μπάλα κατέληξε στον Σουτόρμιν που με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
67′
Δύο αλλαγές για τους Ρώσους. Φορμίν και Ντιβέεφ έξω, Γκλέμποφ και Χριστιάκοφ στη θέση τους.
68′
Αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Μάμας αντί του Τζιωνή.
71′ Αλλαγή για τους Ρώσους. Ο Ιόνοφ στη θέση του Μόστοβοϊ.
74′ Αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Κακουλλής αντί του Πιέρου.
76′ Απόκρουση του Δημητρίου σε κεφαλιά του Ζαμπολότνι.
82′ ΓΚΟΛ 5-0: Ο Ζαμπολότνι μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
83′ Διπλή αλλαγή για την Εθνική μας. Παπουλής και Κάστανος εκτός, Σπόλιαριτς και Αντωνιάδης στη θέση τους.
87′ ΓΚΟΛ 6-0: Διαστάσεις θριάμβου με τον Έροκιν να σκοράρει κι άλλο γκολ.