Με το ισόπαλο 0-0 συμβιβάστηκαν Δόξα και ΑΕΛ στο μεταξύ του παιχνίδι στο Μακάρειο Στάδιο στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος CYTA.

Σε ένα πολύ μέτριο από πλευράς θεάματος και εντυπώσεων αγώνα, οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε ένα παιχνίδι τακτικής και υπομονής. Καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος η Δόξα που δημιούργησε περισσότερες προϋποθέσεις για το γκολ.

Η ΑΕΛ έβγαλε κάποια αντίδραση στην επανάληψη, δεν μπόρεσε όμως να φτάσει στο γκολ. Έτσι η ΑΕΛ βρίσκεται τώρα στην 8η θέση με 12 βαθμούς και η Δόξα στην 12 θέση με 8 βαθμούς.

Του Τάσου Θεοδώρου

RE-PLAY

A’ HMIXΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

1′ Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ με το «καλησπε΄ρα».

Μετά από μπαλιά ο Νταβόρ κέρδισε μια κεφαλιά στο ύψος της περιοχής, δεν αιφνιδιάζεται ο Σισκόφσκι.

5′ Αναγνωριστικό το πρώτο πεντάλεπτο στην αναμέτρηση.

6′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Δόξα μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής.

Εκτελεί ο Οικονομίδης, η μπάλα στα σώματα και απομακρύνεται.

7′ Στο έδαφος ο Σάσι και προσωρινή διακοπή στην αναμέτρηση.

7′ Σηκώνεται ο Σάσι και συνεχίζεται ο αγώνας κανονικά.

8′ Πιέζει από τα αριστερά η ΑΕΛ με τον Πελέ, μπαίνει στην περιοχή, άστοχη η μπαλιά.

10′ Πρώτο δεκάλεπτο στο Μακάρειο Στάδιο. Παραμένει το 0-0.

15′ ΣΧΟΛΙΟ: Μέτριο μέχρι στιγμής το παιχνίδι στο Μακάρειο Στάδιο. Πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες στη μεσαία γραμμή. Κρατούν όμως και οι δύο κλειστούς τους χώρους στα μετόπισθεν. Απουσιάζει η μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες με την ΑΕΛ να είναι η πιο επικίνδυνη και γρήγορη στα άκρα της επίθεσης.

18′ Ευκαιρία για τη Δόξα!

Έγινε η κάθετη ωραία στον Σαντίκ, από τα δεξιά το πλάγιο σουτ, η μπάλα κοντράρει στον Ριστέφσκι και κόρνερ.

19′ Περνά χωρίς αποτέλεσμα το κόρνερ της Δόξας.

20′ ΔΟΚΑΡΙ για τη Δόξα!

Ο Μπαλντέ την σέντρα-σουτ, η μπάλα πήρε μια παράξενη τροχιά, ο Βοζίνια πήδηξε ψηλά, η μπάλα στη συνέχεια χτυπά στο δοκάρι και μετά πίσω στον Βοζίνια.

21′ Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΛ από τα δεξιά.

Το γέμισμα στην περιοχή από τον Έουλερ, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Σισκόφσκι.

25′ Χέρι του Σαντίκ ενώ προσπαθούσε να σουτάρει, σταματά η φάση για την Δόξα.

26′ Νέα καλή στιγμή για τη Δόξα!

Ο Οικονομίδης εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Λαφράνς στο δεύτερο δοκάρι έκανε την κεφαλιά, η μπάλα μόλις άουτ.

29′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαλντέ. Δεν είναι στο όριο καρτών.

30′ Ημίωρο στο Μακάρειο Στάδιο. Παραμένει το 0-0.

32′ Τρίτο κόρνερ για τη Δόξα απόψε. Το γέμισμα από τον Μπαλντέ από τα αριστερά, η μπάλα άουτ.

35′ ΣΧΟΛΙΟ: Πιο επικίνδυνη η Δόξα μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα. Πιο απειλητική στις αντεπιθέσεις κυρίως από τα άκρα. Παιχνίδι υπομονής για την ΑΕΛ που δεν δείχνει να θέλει να επιβάλει το δικό της ρυθμό, παρά την υπεροχή στην κατοχή της μπάλας.

37′ Πρώτο κόρνερ για την ΑΕΛ από τα αριστερά.

38′ Διώχνουν στο κόρνερ οι της Δόξας, γρήγορη η αντεπίθεση από τα δεξιά, σκοράρει ο Σαντίκ, υποδεικνύει όμως οφσάιντ ο βοηθός. Ως μη γενόμενη η φάση αυτή.

40′ Στο έδαφος Τεσέιρα και Σαντίκ. Σηκώνεται ο δεύτερος, ο πρώτος παραμένει στο έδαφος και προσωρινή διακοπή στην αναμέτρηση για πρώτες βοήθειες.

41′ Συνεχίζεται ο αγώνας.

42′ Τρία λεπτά για το ημίχρονο.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β’ μέρους.

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στην επανάληψη.

47′ Πρώτη καλή στιγμη΄ στο β’ μέρος για τη Δόξα!

Σουτ δυνατό του Μπαλντέ από πλάγια θέση, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

49′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ!

Μετά από σέντρα του Έουλερ, ο Τσέποβιτς έστρωσε στον Παπαφώτη που από κοντά έπιασε το σουτ, αλλά αστόχησε.

55′ Πρώτο δεκάλεπτο στο β’ μέρος του αγώνα. Παραμένει το 0-0.

55′ Πολύ καλή στιγμή για τη Δόξα!

Έφυγε από τα αριστερά ο Μπαλντέ μετά από κάθετη του Οικονομίδη, έκανε το γύρισμα προς την εστία, η μπάλα πέρασε παράλληλα από τη γραμμή. Άλλη μια καλή προϋπόθεση για τη Δόξα.

59′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ!

Μπαλιά ακριβείας από τον Πελέ προς τον Έουλερ, κατεβάζει με το στήθος ο τελευταίος, αλλά προλαβαίνει ο Σισκόφσκι.

60′ ΣΧΟΛΙΟ: Μία ώρα αγώνα στο Μακάρειο Στάδιο. Η Δόξα έχει σταθερά καλή απόδοση από το πρώτο μέρος. Αυτό που έχει αλλάξει σε σχέση με το πρώτο μέρος είναι η διάθεση της ΑΕΛ και η δυνατότητά της να δημιουργήσει προϋποθέσεις απέναντι στην εστία του Σισκόφσκι. Παραμένει όμως το 0-0 και το παιχνίδι είναι δίκαια στο 0-0.

62′ Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛ!

Εξαιρετική προσπάθεια από τον Παπαφώτη που με τάκλιν έκλεψε την μπάλα, απέναντι από τον Σισκόφσκι, έκανε το συρτό σουτ, η μπάλα όμως έφυγε μόλις άουτ.

65‘ Κίτρινη κάρτα στον Τραϊτσέφσκι.

68′ Τεράστια ευκαιρία για τη Δόξα!

Ο Σάσι βρέθηκε απέναντι από την εστία του Βοζίνια στα δύο μέτρα μετά από μεταβίβαση του , η μπάλα άουτ.

69′ Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω οι Αντωνίου, Στραβκόφσκι και Έουλερ, μέσα οι Ντάφερβελντ, Μάζουρεκ και Μαϊντεβατς.

73′ Κίτρινη κάρτα στον Αντένον. Βρίσκεται στο όριο και χάνει τον επόμενο αγώνα.

76′ Κίτρινη κάρτα στον Μάϊντεβατς.

77′ Αλλαγή για την Δ΄όξα. Έξω ο Οικονομίδης, μέσα ο Αντάμοβιτς.

79′ Νέα αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Τσέποβιτς, μέσα ο Τσάβες.

82′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ!

Εξαιρετικό παίξιμο από Πελέ, Παπαφώτη και Ντάφερλεντ μέσα στη περιοχή, ο τελευταίος έστρωσε στον αφύλακτο Μάζουρεκ, που έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση!

83′ Νέα αλλαγή για τη Δόξα με τον Τιντζανί να παίρνει τη θέση του Σάσι.

85′ Πέντε λεπτά για το τέλος. Πάντα στο 0-0.

88′ Σε καλή θέση εκτός περιοχής ο Τιντζανί κάνει ένα δυνατό σουτ, πολύ άστοχο.

89′ Αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Μπαλντέ, μέσα ο Ολιβέιρα.

89′ Φάουλ στον Λαφράνς από τον Τσάβες. Χτύπημα με τον αγκώνα στον αέρα και κίτρινη κάρτα στον φορ της ΑΕΛ.

90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

Τέλος του αγώνα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Ασαμόα, Σαντίκ, Οικονομίδης (77′ Αντάμοβιτς), Λαφράνς, Μπαλντέ (89′ Ολιβέιρα), Τραϊτσέφσκι, Στυλιανού, Μέσκα, Σάσι (83′ Τιντζανί)

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Ντίας, Τιντζανί, Ολιβέιρα, Αντάμοβιτς, Χριστοφή, Φασουλιώτης, Βασιλείου, Καραμανώλης, Καλλής

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντωνίου (69′ Ντάφερφελντ), Μαζάν, Τεσέιρα, Ριστέφσκι, Μεντόγεβιτς, Νταβόρ (69′ Μαϊντεβατς), Παπαφώτης, Έουλερ (69′ Μάζουρεκ), Πελέ, Τσέποβιτς (79′ Τσάβες)

Στον πάγκο: Κεραυνός, Εβόρα, Φραντζής, Ντάφερφελντ, Τσάβες, Μάζουρεκ, Ρέινολντς, Ανδρέου, Αβραάμ, Σωτηρίου, Μαϊντεβατς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29′ Μπαλντέ, 65′ Τραϊτσέφσκι / 76′ Μάϊντεβατς, 89′ Τσάβες

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: — / —

ΣΚΟΡΕΡ: — / —

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΡΤΩΝ

Δόξα: Σαντίκ (2), Στυλιανού (2), Καραμανώλης (2), Αντενόν (2)

ΑΕΛ:  Ζντραβκόφσκι (2), Ρέινολντς (2), Ορτέγα (2), Μαζάν (2), Ριστέφσκι (2), Πελέ (2)

ΧΘΕΣ

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 την Ανόρθωση και με 15 βαθμούς, την προσπέρασε στη βαθμολογία, αφήνοντας την στους 12. Νίκη με ανατροπή για τον Ολυμπιακό, αφού ο Ουάρντα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 17′ για την Ανόρθωση.

Ο Σαμπίνια ισοφάρισε 1-1 για τον Ολυμπιακό στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Γκουστάβο που με δύο τέρματα ανέβασε το σκορ στο 3-1 σκοράροντας στο 74′ και στο 79′ (πέναλτι).  Η Ανόρθωση μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Χριστοδουλόπουλο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-2 ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα της Πάφου, 3-0 τον Εθνικό Άχνας. Στους 13 βαθμούς η Πάφος, στους δύο και στην τελευταία θέση έμεινε ο Εθνικός.

Ο Αμπντουσαλάμοφ  πέτυχε δύο τέρματα για την ομάδα της Πάφου στο 33′ και στο 53′ ενώ στο ενδιάμεσο είχε σκοράρει και ο Σεμέδο (38′).

ΠΑΦΟΣ- ΕΘΝΙΚΟΣ 3-0 ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ