Τέταρτος όμιλος: Απίθανο διπλό της Σερίφ στην Μαδρίτη και πρωτιά στον όμιλο
Champions League

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Με τον Αθανασιάδη να κάνει τρομερές επεμβάσεις και τον Κολοβό να παίζει βασικός, η Σέριφ πέρασε με 2-1 από τη Μαδρίτη κόντρα στη Ρεάλ.

Το παιχνίδι
Η Ρεάλ μπήκε φορτσάτη στον αγώνα. Άλλο τόσο όμως και ο Αθανασιάδης. Ο Έλληνας τερματοφύλακας ήταν ο μόνος λόγος που δεν μπόρεσε η «βασίλισσα» να ανοίξει στο σκορ. Στο 18ο λεπτό είχε μια εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Μπενζεμά.
Η Ρεάλ είχε την κατοχή και πίεζε για να σκοράρει αλλά τα πράγματα εξελίχθηκαν αλλιώς από αυτό που το υπολόγιζαν οι παίκτες της ισπανικής ομάδας. Η Σέριφ κατάφερε να ξαφνιάσει τη Ρεάλ καθώς στο 25ο λεπτό με τον Γιακχσιμπάεβ άνοιξε το σκορ.

Το σκηνικό δεν άλλαξε και στη συνέχεια. Η Ρεάλ είχε την πρωτοβουλία αλλά έφτανε με δυσκολία στην περιοχή του Αθανασιάδη. Στο 61ο λεπτό ο Βινίσιους διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε μαρκάρισμά τους στην μεγάλη περιοχή. Ο διαιτητής όμως με χρήση του VAR δεν καταλόγισε τίποτα.

Αντίθετα, στο 63ο λεπτό και πάλι ο Βινίσιους ανατράπηκε στη μεγάλη περιοχή με τον διαιτητή, αυτή την φορά να δίνει το πέναλτι. Ο Μπενζεμά ήταν ο εκτελεστής και έκανε το 1-1, νικώντας τον Αθανασιάδη. Το τέρμα αυτό αφύπνισε την Σέριφ η οποία εκμεταλλεύτηκε και την προσπάθεια της Ρεάλ να σκοράρει το δεύτερο της γκολ και να πάρει προβάδισμα.

Στο 72ο λεπτό ο Μπρούνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά από θέση οφσάιντ όπως διαπίστωσε ο διαιτητής με χρήση του VAR. Το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά με την Ρεάλ να αναζητά πιεστικά το γκολ και τελικά, την Σέριφ να κάνει το απίστευτο…. Στο 90ο λεπτό ο Τιλ με ένα άπιαστο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1 για την Σέριφ.