Η ΑΕΚ πήρε πολύτιμη νίκη απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα με 1-0, μετά από γκολ του Σάντος, ανέβηκε στην 3η θέση με 36 βαθμούς και στο είναι στο -6 από την κορυφή μετά την ήττα του ΑΠΟΕΛ.
Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα μέχρι την φάση της κόκκινης του Μπεχαράνο. Ο αρχηγός των ερυθρολεύκων ήταν απρόσεκτος αφού στο 26’ δέχτηκε κίτρινη και πέντε λεπτά αργότερα πάτησε άτσαλα των Λέδες και αποβλήθηκε. Όπως ήταν λογικό η ΑΕΚ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και δημιούργησε ευκαιρίες με αποκορύφωμα την κλασική χαμένη φάση του Σολ ο οποίος σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ συνέχισε να έχει την κατοχή και να βρίσκει ευκαιρίες. Η λύτρωση ήρθε στο 83’ με το γκολ του Σάντος μετά από ασίστ του Σολ. Πλέον, η ΑΕΚ πάει στην 3η θέση και στους 36 βαθμούς ενώ η Νέα Σαλαμίνα παραμένει 8η με 28 βαθμούς.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Κονατέ (68′ Νάρσινγκ), Ντιακιτέ, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο (38′ Καρλίτος), Φερνάντεζ (68′ Κατσιάρης), Μπεχαράνο, Κονέ (55′ Παπαγεωργίου), Φράγκος, Ντουρμισάι (55′ Γιάνγκα).
Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Κουζμάνοβιτς, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον, Κορομά.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνγκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία (60′ Γκάμα), Λέδες (60′ Γκιούρτσο), Πονς (78′ Τρισκόφσκι), Φαράζ (70′ Σάντος), Λόπες, Ντίμερς, Σολ.
Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Γκαλιόλο, Καπτούμ, Σάντσες, Μάμας.

ΓΚΟΛ: 83′ Σάντος.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρλίτος (6)/ Γκαρσία, Ρομπέρζ, Γκιούρτσο.
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μπεχαράνο.
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 3000.

Στο όριο των καρτών:
Νέα Σαλαμίνα: Τσελέα, Κονέ, Σεργίου, Μιγκελίτο, Παπαγεωργίου, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι (2), Καρλίτος (5).
ΑΕΚ: Σάντσες, Γκάμα (2), Πονς, Ντιούνκου (5).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
Υπάρχει καθυστέρηση στην έναρξη (5 λεπτά) λόγω προβλήματος με την κάμερα και την κάλυψη του παιχνιδιού.
ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
6′
Ο Σεργίου έκανε το ανέβασμα και την ωραία μπαλιά, βρήκε τον Κονέ αλλά δεν κατάφερε να πιάσει το σουτ σε καλή θέση.
10′ Πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο η Νέα Σαλαμίνα η οποία με πλαγιοκοπήσεις  κυρίως από την δεξιά πλευρά προσπαθεί να απειλήσει.
11′ Σουτ του Φαράζ εκτός περιοχής, αρκετά άστοχο.
16′ Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Φράγκου. Ο Ντάτκοβιτς προσπάθησε να μπει στη φάση αλλά δεν τα κατάφερε και η μπάλα πέρασε έξω.
18′ Ο Φαράζ έκανε τη σέντρα, ο Πονς έπιασε τη κεφαλιά αλλά ο Μελίσσας μάζεψε εύκολα.
26′ Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι. Ο Μπεχαράνο την δέχτηκε για τράβηγμα στον Πονς.
30′ Δεύτερη κίτρινη και κόκκινη στον Μπεχαράνο. Απρόσεκτος ο παίκτης των γηπεδούχων αφού πάτησε άτσαλα τον Λέδες και αποβάλλεται.

38′ Αλλαγή από τον Χριστοδούλου λόγω και της κόκκινης. Έξω ο Μιγκελίτο μέσα ο Καρλίτος.
42′ Ο Μιλίτσεβιτς έκανε τη μπαλιά, η μπάλα κόντραρε και πήρε ύψος με τον Λόπες να κάνει το ανάποδο ψαλίδι αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
45′ Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
45+3′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γκαρσία έκανε το γύρισμα από αριστερά μετά από μακρινή μπαλιά, ο Σολ όμως σε κενή εστία σημάδεψε το δοκάρι.
ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Τα στατιστικά του ημιχρόνου:
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
47′
Ο Φαράζ έκανε το γύρισμα και ο Πονς από κοντά έκανε το πλασέ με την μπάλα οριακά να μην περνάει την γραμμή της εστίας του Μελίσσα. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και το γκολ κανονικά δεν μέτρησε.
53′ Άλλη μια τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Σολ μετά από γύρισμα του Γκαρσία βρήκε τη μπάλα με το γόνατο αλλά ο Μελίσσας δύσκολα έδιωξε σε κόρνερ.
54′ Κίτρινη στον Άνχελ Γκαρσία για κράτημα στον Κονατέ.
55′ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Κονέ και ο Ντουρμισάι, μέσα οι Παπαγεωργίου και Γιάνγκα.
60′ Διπλή αλλαγή από τον Μπεν Σιμόν. Μέσα οι Γκάμα και Γκιούρτσο, έξω ο Γκαρσία και ο Λέδες.
65′ Καλό σουτ του Ντίμερς, μεγάλη επέμβαση από τον Μελίσσα.
68′ Διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους. Έξω Κονατέ και Φερνάντεζ, μέσα Νάρσινγκ και Κατσιάρης.
70′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Φαράζ, μέσα ο Σάντος.
74′ Κίτρινη σε Ρομπέρζ και Καρλίτος για διαμαρτυρίες. Ο παίκτης της Νέας Σαλαμίνας ήταν στο όριο και χάνει ένα αγώνα.
78′ Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Έξω ο Πονς και μέσα ο Τρισκόφσκι.
80′ Κίτρινη στον Γκιούρτσο για φάουλ πάνω στον Νάρσινγκ.
83′ Κλασική ευκαιρία με τον Νάρσινγκ ο οποίος βρέθηκε φάτσα με τον Πίριτς αλλά έκανε την επέμβαση ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.
83′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Σάντος ανοίγει το σκορ, μετά από ασίστ του Σολ έκανε το κοντρόλ και με δυνατό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

90′ Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.
90+4′ Μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους. Ο Παπαγεωργίου έπιασε τη κεφαλιά από κοντά αλλά ο Πίριτς μάζεψε σωτήρια.