Υπόθεση 80 λεπτών ήταν η νίκη για τον Παναθηναϊκό απέναντι στον Πήγασο Πολίχνης. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν άνετα 3-0 στο κλειστό του Αγίου Θωμά για την 16η αγωνιστική της Volley League και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα σε επίπεδο πρωταθλήματος μετά και την ήττα στο Ρέντη από τον Ολυμπιακό την προηγούμενη αγωνιστική.

Παραμένουν στην 3η θέση της βαθμολογίας οι «πράσινοι» που πλέον επικεντρώνονται στην αναμέτρηση με τον Αριστοτέλη Σκύδρας για την 17η αγωνιστική. Σταθερά στην επτάδα η ομάδα της Πολίχνης που την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την Κηφισιά στην έδρα της.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιβάλλει από την αρχή τον ρυθμό του στο πρώτο σετ με τον φιλοξενούμενο Πήγασο να βρίσκεται κοντά στο σκορ. Φράγκος και Ράνγκελ βοήθησαν την ομάδα του Δημήτρη Ανδρέόπουλου ώστε η διαφορά να φτάσει στο +4 με την ομάδα της Πολίχνης να λυγίζει από την ανωτερότητα του αντιπάλου της και να χάνει το πρώτο σετ με 25-19.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου σετ για το «τριφύλλι» με τον Κόβαρ και τον Ερνάντες να συνεισφέρουν στην επίθεση κάνοντας γρήγορα το σκορ 12-7. Το μπλοκ των γηπεδούχων «έσφιξε» με τον Πετρέα και τον Ράνγκελ να φέρνουν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή των 7 πόντων (19-12). Όπως ήταν φυσιολογικό ο Παναθηναϊκός φρόντισε να μην βάλει «μπελάδες» στο κεφάλι του και έφτασε στην κατάληψη και του δεύτερου σετ με 25-20.

Ο Πήγασος έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό στο τρίτο σετ. Με οδηγό το σερβίς και την βελτιωμένη υποδοχή η ομάδα της Πολίχνης κατάφερε από το -3 (12-9) να βρεθεί στο +1 (17-18) αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Με την επιστροφή τους στο τάραλφεξ οι παίκτες του Παναθηναϊκού κατάφεραν να κάνουν ένα σερί 2-0 ανατρέποντας το σκορ και φτάνοντας εν τέλει στην νίκη με 3-0 μετά και το 25-22.